Kiekvienas vairuojantis automobilį mažiausiai kartą per mėnesį ar dažniau užsuka į degalinę, vis dėlto pasitaiko vairuotojų, kurie susipainioja tarp degalų žarnų, manevruoja plovyklose ir kelis kartus apsuka degalinę ieškodami kelio išvažiuoti.
Degalų žarnų ilgis
Pildamiesi degalus kai kurie vairuotojai vargsta ir grumiasi su degalų žarnomis, kurios kartais atrodo kiek per trumpos. Pasak degalinių tinklą "Orlen Lietuva" valdančios bendrovės "Ventus-Nafta" generalinio direktoriaus pavaduotojo ir komercijos direktoriaus Sauliaus Žilėno, standartinis degalų žarnos ilgis yra 3 m. Norint patogiai prisipilti degalų, geriausia privažiuoti iš tos pusės, kurioje yra degalų bakas. Taip pat svarbu per toli nenuvažiuoti nuo degalų kolonėlės.
"Be to, šiuolaikinėse degalinėse naudojamos laisvai kybančios degalų žarnos, todėl niekada nebūna sunkumų jas ištraukti", – pabrėžė degalinių tinklo "Orlen Lietuva" atstovas.
Ne ta degalų rūšis!
Pasak degalinių tinklo atstovo, vairuotojai labai retai supainioja degalus ir paprastai įsipila tos rūšies, kuri geriausiai tinka konkrečiam automobilio modeliui.
Jei į dyzelinu varomą automobilį netyčia prisipilsite benzino, degalinių tinklo atstovai pataria geriau net nepaleisti variklio ir pasirūpinti, kad būtų išvalytas degalų bakas. Vietoj mažesnio oktaninio skaičiaus benzino įsipylus aukštesnio oktaninio skaičiaus degalų, automobilis nenukentės. Be to, visus degalus galima maišyti su atitinkamos rūšies degalais, turinčiais priedų, t. y. benzinas gali būti maišomas su benzinu su priedais, o dyzeliniai degalai su dyzelinu su priedais.
Daugumos benzinu varomų automobilių bakas yra apsaugotas ir į jį netelpa dyzelino pistoletas, nes šis yra storesnis už benzino degalų pistoletų antgalį.
Benzino ir dyzelino pistoletai skiriasi ir dar viena ypatybe. Prie benzino pistoleto pritvirtintas specialus vamzdelis, kuris surenka benzino garus. Tokie vamzdeliai privalomi pagal gamtosaugos reikalavimus ir sumažina kenksmingų medžiagų išplitimą ore.
Pasak S.Žilėno, būna atvejų, kai degalų pistoletus sumaišo patys vairuotojai – pakabina ne ant tų laikiklių. Todėl pilantis degalų ir pasirinkus jų rūšį, patartina pažiūrėti ne tik į pistoletą, bet ir į automatiškai rodomą kainą bei įsitikinti, kad pasirinkti tinkami degalai.
Prisipilti per daug degalų ir perpilti bako beveik neįmanoma, nes pistoletai turi apsauginius vožtuvus, todėl kai bakas sklidinas, degalai nustoja tekėję.
Šie pistoletai turi ir specialią rankenėlę, kurią atlenkus automatiškai pripilamas pilnas bakas degalų. Tuo metu, kai degalų bakas saugiai pildomas, vairuotojas gali išmesti šiukšles ar nusivalyti langus.
Kokybės saugikliai
Degalinėse periodiškai atliekami įvairūs matavimai, tikrinama degalų kokybė.
Degalai į degalines pristatomi su kokybės sertifikatu, be to, jų kokybę periodiškai tikrina ir valstybinės tarnybos. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija periodiškai ima degalų mėginius ir tiria jų atitiktį nurodytiems kokybės parametrams.
Pasak degalinių tinklo atstovo, degalinėse taip pat naudojama elektroninė matavimo sistema, kurios viena iš funkcijų yra automatiškai signalizuoti, jei degalų talpykloje netikėtai pradėtų kauptis pašaliniai skysčiai. Valstybinė metrologijos tarnyba taip pat periodiškai tikrina degalų dozavimo tikslumą. Kontrolinius matavimus nuolat atlieka ir pačios degalinės.
Degalinėse "Orlen Lietuva" degalų kokybę tikrina ir mobilios laboratorijos. Jos tikrina, ar degalai atitinka sezoniškumo reikalavimus, ar nėra neleistinų priemaišų.
Papildomos paslaugos
Daugumoje degalinių vairuotojų patogumui yra padėti kibirėliai su vandeniu ir šluotelės, skirtos nuvalyti stiklams, veidrodėliams ar lempoms, tačiau nereikėtų pradėti plauti viso automobilio, nes tam yra patogios plovyklos.
Plovykloje taip pat reikia laikytis saugumo reikalavimų. Įvažiavus į plovyklą, net jei neidealiai pataikoma užvažiuoti ant takelio, pradėjus plauti automobilį, nereikėtų papildomai manevruoti, nes plovimo automatas gali netiksliai nustatyti automobilio buvimo vietą. Taip pat nederėtų varstyti durelių ar langų.
Degalinių atstovai taip pat primygtinai siūlo susipažinti su plovyklos taisyklėmis: nusukti antenas, užlenkti veidrodėlius, atsižvelgti į kitus reikalavimus. "Automatinių plovyklų įrenginiai labai jautrūs, turi daviklius, kurie atpažįsta automobilio dydį, vis dėlto saugumo reikalavimai yra nustatyti siekiant didžiausio saugumo ir norint išvengti bet kokių netikėtumų", – sakė S.Žilėnas.
Kai kuriose degalinėse vairuotojai gali naudoti vienkartines pirštines. Jos labiau reikalingos besipilantiems dyzeliną, nes ši degalų rūšis riebesnė ir teplesnė, o pakliuvus ant rankų ilgiau išlieka dyzelino kvapas. Tačiau pirštinės gali praversti ir atidarant variklio dangtį, keičiant skysčius, valant langus.
Klysta net ir patyrę vairuotojai
Degalinių tinklo atstovo teigimu, vairuotojų, nuvažiavusių automobiliais, kurių bakuose būna palikta degalų žarna, pasitaiko labai retai. Taip yra nutikę, kai degalų pilasi vairuotojas, o keleivis eina sumokėti, telefonu užsišnekėjusiems ar pervargusiems vairuotojams.
Vardydamas dažnesnius nesusipratimus, degalinių tinklo atstovas minėjo vairuotojus, kurie supainioja litrus su litais. Norėdami prisipilti degalų už tam tikrą sumą, kartais išsiblaškę vairuotojai nustemba sužinoję, kad, pavyzdžiui, vietoj degalų už 40 litų buvo prisipilta 40 l degalų.
Pasak S.Žilėno, rekomenduojama, kad degalų prisipylęs vairuotojas iš pradžių už juos sumokėtų ir tik tuomet atlaisvintų vietą, nes į eilę įsiterpus kitam vairuotojui gali susimaišyti mokėjimo eiliškumas. Be to, vairuotojai turėtų įsidėmėti kolonėlės numerį ir bent užmesti akį į sumą, už kurią prisipylė degalų.
Kaip pabrėžė degalinių tinklo "Orlen Lietuva" atstovas, degalinės yra didelio pavojingumo teritorija, todėl negalima ignoruoti griežtų saugumo reikalavimų: piltis degalų, kai paleistas variklis, rūkyti.
Degalinės atstovai taip pat įspėja, kad degalinės negali būti naudojamos kaip stovėjimo aikštelės. Nakčiai ar ilgesniam laikui degalinėse paliekami automobiliai gali trukdyti pripildyti degalų talpyklas ar išvalyti aikštelę.
Naujausi komentarai