Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvių padangų keitimo ypatumai

2012-11-14 15:00
Lietuvių padangų keitimo ypatumai
Lietuvių padangų keitimo ypatumai / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Didžioji dalis lietuvių, pirkdami žiemines padangas, nėra linkę labai taupyti ir renkasi naują apavą automobiliams, tačiau dažnas tautietis yra išbandęs, ką reiškia per ledą važiuoti vasarinėmis padangomis.

Žiemą – su vasarinėmis padangomis

Vasarinės padangos jau turėjo būti pakeistos žieminėmis, tačiau tai padarė ne visi vairuotojai. Automobilių skelbimų portalas Autoplius.lt teigia, kad kas penktas vairuotojas žieminių padangų pradeda ieškoti tik lapkričio pradžioje. O „Lietuvos draudimo“ atliktas tyrimas atskleidė, kad trečdaliui šalies vairuotojų yra tekę žiemą važiuoti su vasarinėmis padangomis. Didelė dalis tokią patirtį turinčių vairuotojų pripažino dėl to patyrę sunkumų kelyje.

„Praktika rodo, kad būtent spalio pabaigoje – lapkričio pradžioje, kai kelius padengia pirmasis plikledis, o važiuojama automobiliu vasarinėmis padangomis, avarijų padaugėja ketvirtadaliu“, – sakė „Lietuvos draudimo“ Kompleksinių žalų direktorius Gytis Matiukas.

Nelaimingų atsitikimų kelyje dėl laiku nepakeistų padangų dažniau už kitus patiria patys jauniausi ir vidutinio amžiaus vairuotojai. Pastebima, kad neretai rizikuoti mėgsta aukštas pajamas turintys išsilavinę vairuotojai.

Tarp skirtingą užsiėmimą turinčių vairuotojų drąsa žiemą važiuoti su vasarinėmis padangomis pasižymėjo specialistai ir tarnautojai bei bedarbiai. Drausmingiau elgiasi vadovai, verslo savininkai ir namų šeimininkės.

Rekomenduoja naujas

Draudikai pastebi, kad šaltuoju metų laiku – nuo spalio iki kovo – avarijų padaugėja trečdaliu. Esant sudėtingesnėms eismo sąlygoms – plikledžiui, stipriam snygiui – avarijų padaugėja du kartus, tačiau vidutinis per avarijas patiriamas nuostolis tokiomis dienomis yra apie 20–30 proc. mažesnis.

„Tai reiškia, kad įvyksta daugiau techninių avarijų, kur automobiliai apgadinami nesunkiai. Jų būtų galima išvengti, jei vairuotojai atidžiau elgtųsi ir laikytųsi saugaus atstumo bei kitų atsargumo priemonių, reikalingų žiemos laikotarpiu. Tokiomis sąlygomis labai svarbus padangų kokybės faktorius“, – sakė G.Matiukas.

Saugaus eismo specialistai susidėvėjusias padangas rekomenduoja keisti kokybiškomis naujomis, nes jos yra saugesnės – pagamintos pagal šiuolaikines technologijas, geriau sukimba su kelio danga, ilgiau tarnauja. Tyrimo duomenimis, dauguma vairuotojų perka naujas žiemines padangas ir tai daro kas kelerius metus.

„Geros žieminės padangos leidžia kur kas saugiau ir efektyviau valdyti automobilį slidžiame kelyje bei sumažina eismo įvykio riziką. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad kokybiškas padangas saugu naudoti keletą metų, tačiau jei perkate dėvėtas, galite jas sudėvėti ir per metus, todėl labai svarbu stebėti jų būklę ir netinkamas padangas laiku pakeisti naujomis“, – komentavo G.Matiukas.

Reikia keisti anksčiau

Specialistai rekomenduoja mažiau dairytis į kalendorių ir padangas keisti ne lapkričio 1 d., o anksčiau.

„Dažniausiai padangas skubama keisti iškritus pirmajam sniegui arba pradėjus šalti. Laukdami iki paskutinės orų pasikeitimo minutės vairuotojai rizikuoja. Apskaičiuota, kad vasarinių padangų sukibimas prastėja temperatūrai nukritus žemiau 7 laipsnių, o rizika sukelti avariją išauga 6 kartus“, – teigė Autoplius.lt plėtros vadovas Viktoras Daukšas.

Keičiant padangas patariama atsižvelgti į turimą automobilį, nuvažiuojamą atstumą ir kelius, kuriais nuolat važiuojama.

„Vairuotojams, kurie dažniausiai važinėja kaimų ar miestelių keliais, rekomenduojama pirkti dygliuotas padangas, o važinėjantiesiems miesto gatvėmis pakaks ir įprastų žieminių padangų komplekto. Tiesa, ruošiantis keliauti po užsienio šalis geriau dygliuotų padangų nesirinkti, nes daugelyje Europos šalių dėl gadinamos kelio dangos jas eksploatuoti draudžiama“, – sakė V.Daukšas.

Patariama netaupyti ir pakeisti visas keturias padangas, nes esant nevienodam sukibimui padidėja slydimo tikimybė.


Naudingos rekomendacijos

Įsitikinkite, ar automobilis yra tvarkingas. Laiku pakeiskite vasarines padangas į žiemines, patikrinkite variklio alyvos, stabdžių skysčio lygį, akumuliatoriaus būklę. Būtina laiku pradėti naudoti žieminį langų plovimo skystį, rekomenduojama pakeisti ir valytuvų šepetėlius. Artėjant tamsiajam metų laikotarpiui, ypač didelį dėmesį skirkite automobilio šviesoms sureguliuoti.

Vairuojant vėlyvą rudenį ir žiemos pradžioje, ypač svarbu pasirinkti saugų greitį – tokį, kuris atitiktų vairuotojo patirtį, technines automobilio galimybes, kelio dangą ir oro sąlygas. Reikia atsiminti, kad prastėjant padangų sukibimui su kelio danga, mažėja automobilio manevringumas. Šlapiame ir slidžiame kelyje (ypač rudenį nukritus lapams, keliui pasidengus purvu) stabdymo atstumas padidėja, todėl greitį reikia mažinti iš anksto, o ne prieš pat susidūrimą su kliūtimi.

Viena pagrindinių eismo nelaimių priežasčių – neteisingai įvertintas atstumas. Todėl tamsiuoju paros laiku, rudenį ir žiemą labai svarbu pasirinkti saugų atstumą. Kuo didesnis atstumas, tuo daugiau laiko vairuotojas turės tinkamai sureaguoti į susidariusią eismo situaciją.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų