Tūkstančiai vilkikų vairuotojų kasmet pažeidžia Kelių eismo taisykles, tačiau pareigūnų skirtas baudas sumoka tik du iš dešimties.
Piktybiniai pažeidėjai
Tranzito šalimi tarp Rytų ir Vakarų tapusios Lietuvos keliais kasdien važiuoja daugybė sunkiasvorių vilkikų, kurių vairuotojai kartais pažeidžia Kelių eismo taisykles. Šiemet per aštuonis mėnesius baudos skirtos 4,5 tūkst. nedrausmingų vairuotojų iš užsienio, o pernai per visus metus prasižengė daugiau kaip 10,6 tūkst. užsieniečių.
Vidaus reikalų ministerija atkreipia dėmesį į piktybiškai vengiančius mokėti baudas pažeidėjus, iš kurių išieškoti baudas yra sudėtinga. 2009 m. iš daugiau kaip 1,8 mln. litų paskirtų baudų sumokėta kiek per 345 tūkst. litų. Taigi užsieniečiai sumokėjo 19 proc. jiems skirtų baudų.
Vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio teigimu, Baltijos šalys neturi sistemos, leidžiančios kontroliuoti, kad visos paskirtos baudos būtų sumokėtos. Jo manymu, reikėtų sukurti atskirą registrą tokiems pažeidimams fiksuoti, kuriuo galėtų naudotis visų trijų Baltijos šalių policijos pareigūnai.
Tariasi gražiuoju
Kauno apskrities Kelių policijos valdybos Eismo įvykių registravimo skyriaus viršininkas Algimantas Judickas sako, kad daugiausia problemų sukelia vilkikų vairuotojai. Pareigūnai bando su jais tartis gražiuoju, primena galimus apribojimus įvažiuoti į Lietuvos teritoriją, bet esą šios priemonės neveiksmingos.
"Jie tiesiog sako, kad neturi iš ko sumokėti, ir viskas. Išvyksta iš mūsų šalies teritorijos likę skolingi", – pasakojo A.Judickas. Kauno apskrityje prasižengę vilkikų vairuotojai sumoka pusę jiems skirtų baudų. Eismo įvykių registravimo skyriaus viršininko teigimu, Kelių eismo taisyklių pažeidėjas įspėjamas sumokėti baudą per 40 dienų. Jeigu to nepadaro, išieškojimo procedūros imasi antstolių kontora.
"Ieškoma pinigų sąskaitose, o jeigu asmuo savo vardu turto ir sąskaitų neturi, procedūra įstringa. Grynaisiais jis gali turėti nors milijoną, bet suma vis tiek lieka neišieškota", – sakė A.Judickas.
Reikalauti neapsimoka
Kai kuriais atvejais pareigūnai net nesikreipia į antstolius, nes išieškoti atsieina brangiau negu išieškoma suma.
"Jeigu pažeidėjas – Ispanijos arba Italijos pilietis, išieškojimo procedūra vyksta per Užsienio reikalų ministeriją, Kelių policijos tarnybą ir visas procedūras apmokame mes iš biudžeto, – pasakojo A.Judickas. – Kai kurios užsienio valstybės šią problemą išsprendė griežtai: iš pažeidėjų konfiskuojama transporto priemonė arba dokumentai, kol nesumokama bauda." Beje, tokia tvarka anksčiau galiojo ir Lietuvoje, tačiau jos atsisakyta, nes nuspręsta, kad tokiu būdu apribojamos asmens teisės.
"Tada išieškodavome 85 proc. baudų, o dabar situacija prasta. Vairuotojai tiesiog sako, kad pinigų neturi, ir viskas. O ką mes galime padaryti?" – trūktelėjo pečiais A.Judickas.
Dažniausiai vilkikų vairuotojai baudžiami už greičio viršijimą 20 km/val., jiems skiriama 100–300 litų bauda.
Naujausi komentarai