Iš įvairių kraštų į Vilnių atvykę vienuoliai ir vienuolės kūrė bendruomenes, tapusias ne tik religiniais, bet ir kultūros, mokslo centrais. Ilgus šimtmečius klestėjusi vienuolijų kultūra buvo neatsiejama nuo vilniečių gyvenimo. Po 1863–1864 m. sukilimo Rusijos imperijos valdžia uždarė daugumą katalikų vienuolijų. Vilniaus senamiestį puošę vienuolynų kompleksai buvo apleisti ir ilgainiui nuniokoti. Jų būklę dar labiau pablogino Antrojo pasaulinio karo padariniai ir sovietmečiui įprastos religinio paveldo niokojimo tendencijos. Atkūrus Nepriklausomybę sostinės vienuolynų ansambliuose kūrėsi parapinės bažnyčios ir religinės bendruomenės, mokslo ir kultūros institucijos.
Bažnytinio paveldo muziejus 2019-aisiais savo dešimtmečio proga praplėtė nuolatinę ekspoziciją ir atvėrė dar vieną erdvę, kurioje sutelktas jo rinkiniuose saugomas Vilniuje veikusių senųjų vienuolynų palikimas. Nauja ekspozicija tapo pagrindu kalbėti apie Vilniaus senuosius vienuolynus, jų istoriją, juos glaudusius senuosius vienuolynų pastatus.
Per Europos paveldo dienas muziejus kviečia į renginius, pristatančius Vilniaus vienuolynus ir jų palikimą:
Rugsėjo 15, 17, 18 d., 11 ir 13 val. – edukaciniai užsiėmimai moksleivių grupėms „Tyrinėju, atrandu Vilniaus vienuolynų paslaptis“. Vaikai susipažins su svarbiausių Vilniaus vienuolijų istorija, tyrinės su jomis susijusius vienuolynų ir bažnyčių kompleksus, praktinėje dalyje mokysis grafikos sausos adatos technikos ir litografijos spaudos proceso, uždėję plastiką ant nuotraukos išraižys ją ir atsispaus savo litografiją. Kiekviena moksleivių grupė susikurs visų Vilniaus vienuolynų litografijų rinkinį.
Rugsėjo 19 d. 12 val. – edukacinis užsiėmimas šeimoms „Vilniaus vienuolynų žemėlapis“, kurio metu vilniečiai ir miesto svečiai kurdami bei žaisdami naujai atras šią itin svarbią kultūros paveldo dalį.
Rugsėjo 19 d. 16 val. – orientacinis-edukacinis žaidimas „Dingusi architektūra“. Žaidimo dalyviai, pasiskirstę komandomis, spręs užduotis, atras ir identifikuos „dingusius“ Vilniaus vienuolynų pastatus ir gyvai pažins vienuolijų istoriją.
Siekiant užtikrinti saugumą, renginių lankytojų prašome įsivertinti savo sveikatos būklę, dėvėti apsaugines kaukes ir laikytis kitų saugumo reikalavimų.
Projektą iš dalies finansuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, Vilniaus arkivyskupija.
Renginiai nemokami, bet dalyvių skaičius ribojamas. Būtina išankstinė registracija.
Naujausi komentarai