Pereiti į pagrindinį turinį

Garsaus menininko iš atliekų sukurtos skulptūros – virtualioje realybėje

2018-06-06 10:54
DMN inf.

Visą savaitę pasaulyje vyksta įvairūs aplinkos apsaugos dienos minėjimo renginiai. Vakar pačiame Vilniuje buvo galima apsilankyti menininko Sauliaus Paukščio parodoje. Ši paroda buvo netradicinė – joje eksponatus buvo galima pamatyti tik užsidėjus virtualios realybės akinius. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) inicijuoto projekto eksponatai buvo kuriami iš elektronikos atliekų specialioje teritorijoje ir gyvavo lygiai vieną dieną.

„Tokios iniciatyvos kaip ši leidžia tiesiogiai kreiptis į gyventojus ir atkreipti jų dėmesį į tinkamo elektronikos atliekų rūšiavimo svarbą. Tai proga kiekvienam iš mūsų apsvarstyti, kaip galime prisidėti prie saugesnės ir sveikatai palankesnės aplinkos kūrimo. Kartais nedidelės pastangos gali sukurti esminius pokyčius“, – pasakoja EPA socialinių projektų vadovė Imanta Baltrūnaitė.

Eksponatus iš atliekų kūręs menininkas S. Paukštys atkreipia dėmesį, kad meno tikslas nemoralizuoti ar teisti, o sukelti diskusiją. „Ji turėtų kilti žmogaus viduje – tai yra didžiausias pasiekimas. Iš pirmo žvilgsnio – tai paroda be eksponatų. Kai kalbame apie aplinkosaugos iššūkius, jie atrodo tolimi ir menkai aktualūs. Šiukšles išmetame, jos kažkur išvežamos ir problemos nebematome. Problemų nematome, bet tai nereiškia, kad jų nėra. Kaip ir parodos eksponatų. Parodoje per virtualios realybės akinius galima pamatyti tikrąją situaciją – pačios elektronikos atliekos prabils faktais, skatindamos sau užduoti klausimą: „O kokias pasekmes sukelia mano elgesys?“, – pasakoja menininkas.

Problemų nematome, bet tai nereiškia, kad jų nėra. Kaip ir parodos eksponatų.

Apsilankiusieji parodoje susipažino su įdomiąja elektronikos statistika. Pasirodo, kad kone 20 proc. elektronikos prietaisų Lietuvos gyventojų namuose – nenaudojami ir kaupiami tol, kol tampa atliekomis. Taip pat buvo atskleista, kad netgi 6 iš 10 eksperimento metu atiduoti šaldytuvai nelegaliems elektronikos surinkėjams, pateko į juodąją rinką.

Kūrinių gamybai buvo panaudoti išmesti įvairių dydžių galvaniniai elementai, stambioji elektronika: šaldytuvai, skalbyklės ir kt. bei smulkiosios elektronikos prietaisai: telefonai, muzikos grotuvai, nešiojami televizoriai, siurbliai ir t. t. Projekto įgyvendinimui elektronines atliekas suteikė elektroninių atliekų perdirbimo įmonė „EMP Recycling“.

Primenama, kad elektronikos prietaisai nėra pavojingi, tačiau juos išmetus ar ilgą laiką laikant netinkamai, jie gali pradėti irti ir kelti grėsmę aplinkai. Elektroninių prietaisų viduje galima rasti sunkiųjų metalų, kurie yra kenksmingi gamtai bei žmonių sveikatai. Smulkius įrenginius (virdulius, plaukų džiovintuvus, barzdaskutes, elektroninius dantų šepetėlius, žaislus ir pan.) reikia išmesti į specialius elektronikos atliekoms skirtus konteinerius. Jų EPA dažnai lankomose viešose vietose yra įrengusi visoje Lietuvoje virš 4 tūkst. Stambius elektros prietaisus (skalbykles, šaldytuvus, gartraukius ir kt.) galima užregistruoti išvežimui telefonu 8 695 55 111, juos EPA surinkėjai iš namų išneša ir išveža nemokamai. Daugiau būdų, kaip atsikratyti elektronikos atliekomis, kad ji būtų tinkamai ir saugiai sutvarkyta, galima rasti EPA internetinėje svetainėje adresu www.epa.lt.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų