1948–1990 m. A. Odermattas dirbo Nidvaldeno (Šveicarija) policijoje kelių policininku, o jo fotografavimo veikla buvo tiesiogiai susijusi su darbu policijos nuovadoje. Meno istorijoje A. Odermattas geriausiai žinomas dėl nespalvotų nuotraukų serijos „Karambolage“, kurioje užfiksuotos motorinių transporto priemonių avarijos. Savamokslio A. Odermatto fotografijos – kasdienio, su policininko profesija susijusio kūrybiškumo pavyzdys, į fotografijos istoriją patekusios dėl meninės kokybės. A. Odermatto kūryba išlieka aktuali ir dėl joje užfiksuoto žmogaus santykio su technologijomis, pažangos idėjų ir jas pranokstančių lūkesčių.
Parodos atidaryme Nacionalinės bibliotekos vadovas prof. dr. Renaldas Gudauskas pažymėjo išskirtinį šių metų Šveicarijos akcentą. Lietuva ir Šveicarija šiemet mini diplomatinių santykių užmezgimo šimtmetį ir jų atkūrimo trisdešimtmetį. Lietuvos nacionalinės bibliotekos prioritetas – galimybė per kultūrinę diplomatiją, paveldą ir šiuolaikines inovacijas pristatyti bibliotekos archyvinių fondų, dokumentinio paveldo duomenų konvertavimą į vizualines raiškas – naujas ir šiuolaikines menines formas, kurios intensyviai ir veržliai išreiškia dokumentikos ir vaizdinės išraiškos priimtinumą šiuolaikiniam vartotojui. Artimiausi tokio pobūdžio reprezentaciniai renginiai vyks rugpjūčio mėn. Lokarne (Šveicarijoje), kur Nacionalinė biblioteka pristatys iš savo archyvų ir dokumentų sukurtą modernų vaizdo pasakojimą apie abiejų šalių ryškiausius bendradarbiavimo pavyzdžius ir iškilias asmenybes nuo seniausių iki modernių laikų.
„Tokios parodos atspindi Nacionalinės bibliotekos siekius būti aktualiai ne tik tarp skaitytojų, bet ir tarp įvairių sričių atstovų bei profesionalų. Naudodamasis proga, kviečiu visus kūrybingus asmenis, kurių čia tikrai yra daug susirinkusių, atrasti Nacionalinės bibliotekos kūrybinių erdvių potencialą. Tai – ne tik parodų salės ir ekspozicijos, bibliotekos TV ir garso įrašų studija, susitikimai su kūrėjais, tai – ir medijų dirbtuvių įvairiapusė veikla, mokymai, kūrybinės edukacijos. Biblioteka pasirengusi kiekvienam suteikti naujų galimybių išlaisvinti jo kūrybiškumą“, – dalyvauti ir bendradarbiauti įvairiose kūrybinėse veiklose kvietė prof. dr. R. Gudauskas.
Parodos kuratorė Gerda Paliušytė pasidžiaugė, kad vėl rengiami parodų atidarymai su lankytojais, ir ši naujai atidaroma paroda yra jau antra tarptautinė šiuolaikinio meno paroda Nacionalinėje bibliotekoje, rengiama su užsienio partneriais ir remiama Lietuvos kultūros tarybos. „Rengdami tokių meno istorijoje vertinamų kūrėjų parodas, lygiuojamės į tarptautinio lygio meno įstaigas. Drauge išlaikome ir savo, kaip bibliotekos, funkciją – edukuoti ir šviesti lankytojus. Juk ir šioje parodoje rodomos fotografijos yra kasdienio kūrybiškumo pavyzdys“, – sakė G. Paliušytė ir palinkėjo visiems, pažvelgsiantiems į A. Odermatto kūrybą, optimizmo, kūrybiškumo ir nesuvaržyto žvilgsnio į save net ir dirbant aiškiai apribotas funkcijas turinčiose profesinėse srityse.
Paroda „Karambolage“ Nacionalinėje bibliotekoje veiks iki rugsėjo 26 d.
Naujausi komentarai