Pereiti į pagrindinį turinį

Po metų grįžta Vilniaus knygų mugė: ribojami srautai, susitikimai – nuotoliniai

2022-02-10 13:40

Po metų pertraukos grįžtanti Vilniaus knygų mugė žada turtingą diskusijų, susitikimų su rašytojais programą, kartu renginyje bus ribojami lankytojų srautai, dalis susitikimų su rašytojais ir kūrėjais vyks šiems dalyvaujant nuotoliniu būdu.

P. Peleckio / BNS nuotr.

„Litexpo“ direktorius Justinas Bortkevičius teigė, kad pagrindinis mugės prioritetas yra užtikrinti dalyvių ir lankytojų saugumą – tam bus reguliuojami srautai, bus reikalaujama dėvėti bent FFP2 respiratorius.

„Srautai bus reguliuojami vienpuse kryptimi parodos metu, bus stengiamasi, kad nesusidarytų spūstys tiek tarp stendų, tiek prie renginių. Maitinimo veiklą organizuosime specialiai tam įrengtose vietose, bus dezinfekavimo priemonės“,– spaudos konferencijoje ketvirtadienį kalbėjo J. Bortkevičius.

„Esame paskaičiavę, kad vėdinimo sistemai veikiant visu pajėgumu, per valandą salėse galime pakeisti visą orą. Tad tikiu, kad visi parodos metu galime jaustis drąsiai ir tvirtai“, – teigė jis.

„Litexpo“ vadovas tvirtino, kad srautai bus reguliuojami pasitelkiant specialią įrangą, tai daryti padės ir darbuotojai, jie nukreips lankytojus į kitas sales.

22-oji Vilniaus knygų mugė vyks vasario 24–27 dienomis, kaip įprasta, „Litexpo“ parodų rūmuose.

Kviečia neužsibūti, atvykti į norimus renginius

J. Bortkevičius ragino lankytojus pirkti bilietus internetu, nors tai bus galima padaryti ir gyvai atvykus prie „Litexpo“, taip pat kvietė iš anksto pasidomėti programa ir rinktis atvykti į būtent tuos renginius, į kuriuos lankytojai labiausiai nori.

„Galiu tik užtikrinti, kad niekur nieko lauk nevarysime. Kad galėtumėme matyti, kiek yra žmonių salėje vienu metu, kad atitiktumėme saugumo reikalavimus, bus įrengti specialūs matuokliai. Jei matysime, kad salė yra perpildyta, kad viršijami nustatyti reikalavimai, savanoriai nukreips lankytojus į kitas sales“, – kalbėjo „Litexpo“ vadovas.

Pasak J. Bortkevičiaus, Nuo arkikatedros iki „Litexpo“ parodų rūmų kas valandą kursuos ir nemokamas viešasis transportas.

Žadama, kad dalį renginių bus galima išvysti ir po mugės, daugelis jų bus filmuojami.

J. Bortkevičius sako, kad šiemet renginyje tikimasi apie 40 tūkst. dalyvių.

„2020 metais turėjome beveik 70 tūkst. žmonių parodoje, tai šiemet, manome, turėtų būti apie 60 proc. to, tai yra apie 40 tūkst. Mūsų skaičiavimu, tokį kiekį galėsime drąsiai ir saugiai priimti“, – teigė jis.

Jei matysime, kad salė yra perpildyta, kad viršijami nustatyti reikalavimai, savanoriai nukreips lankytojus į kitas sales.

Specialiai mugei – 100 naujų knygų

Be kita ko, šiemet laukiama ir iš JAV atvyksiančio Nacionalinės premijos laureato Sauliaus Tomo Kondroto. Jis atidarys Vilniaus knygų mugę Muzikos salėje, vėliau dalyvaus ir renginyje, kur jį kalbins rašytojas ir vertėjas Sigitas Parulskis.

„Šių dviejų vyrų diskusija vyks be moderatoriaus, jie kalbasi niekas nežino, nei kaip, nei apie ką, bet man širdis sako, kad tai bus platesni laukai, ne literatūriniai“, – kalbėjo Lietuvos leidėjų asociacijos prezidentė pirmininkė Lolita Varanavičienė

Lietuvos leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė pabrėžė, kad leidėjai Knygų mugę vadina „atlaidais arba antromis Kalėdomis“, tad stengiasi išleisti kuo daugiau naujienų.

„Prieš pat knygų mugę pasirodys apie 100 visiškų naujienų, kai kurios knygos atvyks tiesiai iš spaustuvių, patys leidėjai, turbūt, kai kurias iš jų pamatys pirmą kartą“, – sakė ji.

Svečiai – iš Islandijos, JAV, Meksikos

Asociacijos direktorė apgailestavo, kad dėl gausybės paraiškų nepavyko sutalpinti visų renginių. Ji žadėjo, kad šiemet laukia didelė užsienio rašytojų gausa.

Tarp jų –  bestselerių autorė Karen Swan (Karen Svon) iš Jungtinės Karalystės, rašytojai Hallgrimuras Helgasonas iš Islandijos, Andrejus Kurkovas iš Ukrainos, Jeanas-Philippe'as Toussaintas (Žanas Filipas Tusenas) iš Belgijos, Gerardo Beltranas iš Meksikos.

„Su kai kuriais rašytojais mes sveikinsimės per ekraną, tačiau smagu, kad mes juos matysimės esamuoju laiku, nepaisant su kai kuriais iš jų labai didelio laiko skirtumo“, – sakė R. Elijošaitytė-Kaikarė.

„Prisijungs ir Nora Krug, ir Andrej Makin, ir Luca di Fulvio. Vienas iš knygų mugės nuolatinių požymių, kas bus ir šiemet, kad į knygų mugę iš įvairių šalių grįžta ne Lietuvoje gyvenantys jos rašytojai, kuriems knygų mugė svarbi, kaip ir mums, kaip Saulius Tomas Kondrotas iš JAV grįžta specialiai dėl mugės“, – pridūrė ji.  

Renginyje dalyvaus ir užsienyje gyvenantys rašytojai bei kitų sričių menininkai Valdas Papievis, Stasys Eidrigevičius, Kristina Sabaliauskaitė ir kiti.

Akcentas – vaizdams tekste

22-osios Vilniaus knygų mugės tema – „Vaizdas kaip tekstas“. Šiai temai bus skirta ir viena svarbiausių diskusijų.

„Diskusijos metu bus ieškoma atsakymų, kodėl knygų autoriams reikia vaizdų, kodėl nebeužtenka žodžių, ką vaizdais pasakome tokio, kam galbūt pritrūkstame žodžių (...). Į mugės temą bus pokalbis ir apie knygų dizainą, knygų dailininkus. Kartais jie padaro taip, kad apie knygą kalbame dar jos neskaitę, knygos viršelis, kūrybinis dizainas gali nulemti ir knygos sėkmę“, – tvirtino Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė.

Laukiama ir žymių iliustruotojų, vienas jų bus iš Irano kilęs tarptautinių apdovanojimų pelnęs Mohammadas Barrangi (Mohamedas Barangi), jis visas keturias dienas kurs vieną didelį darbą, kurį bus galima įvertinti sekmadienį.

Atvyks ir šiuo metu Prahoje gyvenanti Baltarusijos menininkė Rufina Bazlova, kuri solidarizuodamasi su taikiais mitingais šioje šalyje kūrė kruvinų protestų paveikslus panaudodama tradicinius liaudies motyvų siuvinėjimų ornamentus. Prie jų į renginį „Iliustruotojų slemas“ jungsis lenkų dailininkas Piotras Socha.

„Šie trys svarbūs dailininkai jungsis į tokį iliustruotojų „Slemą“, jie, galima sakyti, bus pagrindiniai Jaunųjų lankytojų salės svečiai“, – sakė A. Žilinskienė.

Tai, kad renginiai vyks per dvi sales, kad bus daugiau dalyvių, manau, bus patogiau ir lankytojams.

Daugiau renginių jauniesiems skaitytojams

Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė pabrėžė, kad šiemet itin gausi bus jaunųjų skaitytojų renginių programa, jai skirta net atskiras renginių gidas.

Anot jos, bus tęsiami ir tradicija tapę trumpi literatūriniai debatai, vadinamieji „šortai“, kai literatūros kritikas per 15 minučių stengiasi pakalbinti rašytoją ar vertėją.

„Visos knygos, apie kurias bus kalbama, bus išleistos per paskutinius metus, bus pakalbinti jų autoriai. Pasirinkimas yra pačių kalbintojų“, – teigė ji.

Dauguma mugės numatytų parodų taip pat vyks Jaunųjų skaitytojų salėje.

Dvi muzikos salės

Asociacijos AGATA direktorė Agnė Begetė sakė, kad muzikos pasaulį pandemija palietė skaudžiau, nei knygų industriją, nes mažėjo gyvybiškai būtinų gyvų susitikimų, koncertų, tačiau šiemet žada daug leidybinių naujienų.

„Beveik visi centriniai rūmai bus viena didžiulė muzikos salė, nes abi didžiosios salės bus skirtos būtent tam. Pirmojoje salėje rasime stendus, kurioje tikrai bus daug naujos muzikos, nes muzikantai ne tik liūdėjo, bet ir kūrė muziką, yra pasiruošę parodyti, ką padarė per šiuos metus“, – kalbėjo ji.

Pasak A. Begetės, pirmojoje salėje taip pat vyks pokalbiai, koncertai išsikels į antrąją salę, kur ir vyks mugės atidarymas.

Be kita ko, vyks aukcionas, kuriame bus galima įsigyti Andriaus Mamontovo marškinėlius, vyks muzikiniai AGATA klausomiausių ir grojamiausių muzikantų apdovanojimai, koncertuose žadamas įspūdingas erdvinis garsas, veiks ir tradicinė Kultūros centrų alėja.

„Tai, kad renginiai vyks per dvi sales, kad bus daugiau dalyvių, manau, bus patogiau ir lankytojams“, – sakė ji.

Laukiamiausias leidėjų renginys

Leidėjų asociacijos pirmininkė L. Varanavičienė sako, kad pandemijos leidėjai galėjo „gauti ir pasiimti tiek, kiek sugebėjo prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkybių“.

Anot jos, pandemijos metu suklestėjusi internetinė prekyba šiuo metu dominuoja, internetinės parduotuvės virto ir nuomonės formuotojais apie knygas, leidyklos pačios skubėjo atsidaryti internetinius knygynus, o patys knygų tiražai netgi išaugo.

Pasak jos, tiek lietuvių, tiek užsienio autoriai pandemijos metu mielai sutikdavo rengti interviu, susitikimus internetu.

Ši forma, pasak L. Varanavičienės, galios ir pačioje mugėje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų