Išspausdinusi straipsnį apie galimą Šv. Kristoforo pagrindinės mokyklos laikinosios direktorės Romutės Šainer piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, "Vilniaus diena" sulaukė skundų ir iš kitų mokyklų.
Moksleiviams – mokesčiai
Lėšų grobstymu buvusi "Akiračio" suaugusiųjų vidurinės mokyklos bendruomenė kaltina direktorę Ritą Račiulaitytę.
Redakciją pasiekusiame buvusios bendruomenės laiške rašoma, jog esą devynerius metus mokyklai vadovaujanti R.Račiulaitytė švaisto valstybės lėšas, lojalius darbuotojus apdovanodama nepelnytais priedais, o neįtikusius tiesiog išvaro į gatvę.
Direktorės veiklą 2009 m. birželį ėmė tirti Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyrius ir Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo skyrius. Pirmasis tyrimo dar nėra baigęs. O patikrinimą atlikę savivaldybės specialistai aptiko įrodymų, kad direktorė iš tiesų piktnaudžiavo tarnybine padėtimi.
Pavyzdžiui, nustatyta, jog iki patikrinimo dienos iš mokyklą pradėjusių lankyti moksleivių neteisėtai buvo reikalaujama sumokėti 25 litų stojamąjį mokestį. Mokyklą šiuo metu lanko 233 moksleiviai, dar 43 mokosi neakivaizdiniu būdu. Preliminariai kasmet būdavo surenkama apie 3–4 tūkst. litų. Kam leidžiamos šios lėšos, komisijai nustatyti nepavyko.
Lojaliems negailėjo priedų
Be to, dalį darbuotojų direktorė nuolat lepino solidžiais priedais. Iš tyrimo medžiagos matyti, kad iš bene pusšimčio darbuotojų priedus gaudavo tik trylika. Daliai jų priedus R.Račiulaitytė skirdavo ir už tiesiogines pareigas.
Solidžiausiais, siekiančiais po 1,2 tūkst. litų, bene kas mėnesį buvo apdalijami direktoriaus pavaduotojas ugdymui Valdas Žekonis ir direktoriaus pavaduotoja ūkio reikalams Genovaitė Osinovskaitė. Neretai po tiek pat tekdavo ir kitai pavaduotojai ugdymo klausimais Galinai Citovič.
Nustatyta, kad pati R.Račiulaitytė neteisėtai pasiskirdavo atlyginimą už neva vestas arba simboliškai vestas lietuvių kalbos pamokas.
Mokykloje dirbo giminės
Pastaruosius trejus metus direktorė laikinai mokykloje rusų kalbos mokytoja įdarbindavo pedagoginio darbo patirties neturinčią seserį Liuciją Račiulaitytę. Ši Vilniaus miesto centrinėje bibliotekoje dirba vyresniąja bibliotekininke. Kadangi ji mokyklai nebuvo pateikusi jokios pažymos apie pirmaeiles pareigas valstybės tarnyboje, komisijai taip ir liko neaišku, ar L.Račiulaitytei pavyko suderinti abu darbus.
Tačiau komisija nustatė, kad įdarbindama seserį direktorė piktnaudžiavo tarnybine padėtimi. Juo labiau kad, pavyzdžiui, pernai laikinajai rusų kalbos mokytojai buvo paskirtas 26,5 pamokinės valandos per savaitę krūvis, tačiau realiai mokytojo pareigų L.Račiulaitytė neatliko. Ką veikė? Praėjusiais mokslo metais vykdė tris mokyklinius egzaminus, tikrino su jais susijusius dokumentus ir klasių dienynus. Neteisėtai, nes asmuo, neturintis pedagoginio darbo patirties, negali vykdyti egzaminų, o tikrinti dienynus – direktoriaus pavaduotojų pareigos.
Mokykloje sargų ar darbininkų pavaduotoju laikinai vis būdavo įdarbinamas jos sūnus Rimantas Osinovskas. Pagal pareigas sūnus vis būdavo atskaitingas motinai.
Už šiuos ir kitus pažeidimus mokyklos direktorei birželį Vilniaus miesto savivaldybė paskyrė drausminę nuobaudą – papeikimą.
Direktorė dalį kaltinimų neigia
Pati direktorė sutinka tik su dalimi mestų kaltinimų ir tikina pašalinusi visus savivaldybės nurodytus pažeidimus. Pavyzdžiui, R.Račiulaitytė neigia kitai mokytojai permesdavusi pamokas, už kurias susižerdavusi algą. Jos tikinimu, kita pedagogė ją pavadavo tik per atostogas mokslo metų periodu.
Priedų mokytojams pačios savivaldybės nurodymu esą nemokanti nuo šių metų vasario. Tačiau, komisijos duomenimis, vasarį premijoms išbarstyta beveik 5 tūkst. litų, kovą – 5,7 tūkst. litų. Paskutinė 1,2 tūkst. litų premija V.Žekoniui skirta balandį.
Sesuo mokykloje nebedirba, nes komisijos nuomone, direktorei samdyti artimos giminaitės nederėjo. Vis dėlto R.Račiulaitytė tikina, kad pagal 2005 m. Švietimo ir mokslo ministro įsakymą jai niekas nedraudė mokytoju pasamdyti artimą žmogų.
Taip pat direktorė iš Ekonominės policijos sužinojusi, kad kaltinama ir tuo, jog neva siekdama pritraukti daugiau lėšų, ji fiktyviai priiminėjanti mokinius į mokyklą.
"Tai neįmanoma. Vienintelis dalykas, prie kurio galima prikibti, kad suaugusieji mokyklą lanko nestabiliai, o mes to nežymėdavome. Pavyzdžiui, tolimųjų reisų vairuotojas išvažiuoja dviem savaitėms, tačiau užduotis atlieka vėliau. Surašę visur "n" neturėtume, kur jam rašyti pažymių. Dar daugiau, nelankančius reikėtų išbraukti iš mokinių sąrašo. Dabar pamokyti nusprendėme daryti kitaip – auklėtojos kiekvieną savaitę turi parengti ataskaitą, kur yra kiekvienas jų mokinys. Jų mokykloje, be savarankiškai besimokančių, yra 233", – sakė R.Račiulaitytė.
Nori panaikinti mokyklą?
Direktorės nuomone, mokyklos reputaciją teršia buvusi pavaduotoja G.Citovič. Ji esą nuolat būdavo nepatenkinta direktorės, kitų pedagogų darbu. Kritikuodavo vadovę, nevengdavo liežuvauti, kiršindavo kolektyvą. Ši esą ir galėjusi anonimiškai bendruomenės vardu kreiptis į policiją, savivaldybę, o galiausiai ir į redakciją. Esą G.Citovič palaiko artimus ryšius su kitos suaugusiųjų vidurinės mokyklos direktore. Ši galbūt siekia pervilioti "Akiračio" auklėtinius, o su jais – ir didesnį mokinio krepšelį.
Įdomu tai, kad būtent atliekant patikrinimus, birželį, nuspręsta iš darbo atleisti šią pavaduotoją. R.Račiulaitytė tikina, jog šis sprendimas nėra asmeninės ambicijos. Esą "Akiračio" mokykloje, kur mokosi 223 moksleiviai, tegali dirbti viena pavaduotoja ugdymui. Iš dviejų dirbančių būtent G.Citovič nebuvo atestuota, nes nemokėjo lietuvių kalbos. Tad ji ir neteko darbo. Tačiau iš mokyklos esą išleista sumokėjus šešių mėnesių atlyginimų dydžio, arba 21 tūkst. litų, kompensacija.
Sužinoti G.Citovič nuomonę šiuo klausimu redakcijai nepavyko – moters kontaktiniai duomenys nežinomi.
Gintautas Babravičius, Vilniaus miesto vicemeras Apie mokyklose galbūt vyraujančią direktorių savivalę informacija mus pasiekia įvairiais būdais: kartais sužinome iš spaudos, kartais – iš bendruomenių siunčiamų skundų savivaldybei. Manęs kol kas nepasiekė informacija apie "Akiračio" suaugusiųjų vidurinę mokyklą, bet yra kitų pavyzdžių: mergaičių chorinio dainavimo mokykla "Liepaitės", Šv. Kristoforo pagrindinė mokykla. Kai ta informacija patenka į mūsų glėbį, mes ją nagrinėjame. Nesutinku, kad teisinė bazė sudaro sąlygas mokyklų vadovams savavaliauti. Bendra normatyvinė bazė vienoda visiems. Jeigu viename kampe savavaliaujama, o kitame ne – čia jau ne reglamentų klausimas, o kontrolės. Ją turi vykdyti savivaldybės Švietimo skyrius. Jeigu jis tyli, to aspektai gali būti patys įvairiausiai. Kartais tas piktnaudžiavimas pro pirštus praleidžiamas dėl neatidumo, o kartais, – kas galėtų paneigti, – galbūt ir tyčia. Bet aš paprašysiu man pristatyti visą su pažeidimais mokyklose susijusią medžiagą ir pabandysiu įsigilinti. |
---|
Naujausi komentarai