Ekologiško vairavimo abėcėlė Pereiti į pagrindinį turinį

Ekologiško vairavimo abėcėlė

2009-01-24 09:00
Ekologiško vairavimo abėcėlė
Ekologiško vairavimo abėcėlė / "Shutterstock" nuotr. Ekspertizė: įrodyta, kad ekologiškai vairuojant degalų sąnaudas pavyksta sumažinti nuo 7,3 iki 5 l šimtui kilometrų.

Apsieiti be didžiojo aplinkos teršėjo – automobilio – išeina nedaugeliui, tad verta prisiminti bent tai, kad kovoti su klimato kaita galima ir vairuojant.

Svarbu tik išmokti ekologiško vairavimo taisykles, kurios padeda ne tik sumažinti CO2 emisiją, bet ir sutaupyti pinigų.

Verta žinoti, kad ekologiškai vairuojant galima beveik trečdaliu sumažinti degalų sąnaudas. Bandymai įrodo, kad vairuotojams, besilaikantiems ekologiško vairavimo taisyklių, pavyksta sumažinti degalų sąnaudas vidutiniškai nuo 7,3 iki 5 l šimtui kilometrų.

Atitinkamai sumažinama šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija. Sulėtinus automobilio greitį viso labo nuo 130 iki 110 km/val., CO2 emisija gali sumažėti beveik trečdaliu. Be to, ekologiškai vairuojant avarijų sumažėja net iki 40 proc.

Vis dažniau užsienyje ir Lietuvoje vairuotojams ir vairavimo mokykloms organizuojamos akcijos bei kursai, per kuriuos galima išmokti vairuoti ekologiškai. Neturintiems laiko ar galimybių juose apsilankyti, "Ekodiena" siūlo savarankiškai pasimokyti ir praktiškai pritaikyti ekologiško vairavimo taisykles.

1. Nelenktyniaukite kelyje.

Vairavimo stilius lemia degalų sąnaudas – be reikalo neskubant jų sunaudojama 10–20 proc. mažiau. Važiuojant sportiškai – ties kiekvienu šviesoforu spurtuojant ir ties kiekvienu stabdant – labiau apkraunamas variklis, transmisijos mazgai, daugiau dyla padangos ir pan.

2. Nevežiokite nebūtino bagažo.

Papildomas svoris – papildomos degalų sąnaudos. Todėl prieš važiuodami išimkite nereikalingus daiktus iš automobilio ir nukelkite nereikalingus krovinius nuo stogo bagažinės. Stogo laikiklių ir bagažinių keliamas pasipriešinimas degalų sąnaudas gali padidinti nuo 5 (jei bagažinė tuščia) iki 20 proc.

3. Planuokite maršrutą ir laiką.

Suplanuokite savo kelionę iš anksto. Taip išvengsite papildomų kilometrų, nepateksite į spūstis, kuriuose degalų sąnaudos du kartus didesnės nei greitkelyje.

4. Įvertinkite atstumą.

Apsieikite be automobilio įveikdami trumpus atstumus. Važiuodami nedideliais atstumais pastebėsite, kad sunaudojate daugiau degalų, nes kaskart turi įšilti variklis. Neilgą kelią galite įveikti pėsti, dviračiu ar viešuoju transportu.

5. Pripūskite padangas.

Padangų slėgį tikrinkite bent kartą per mėnesį. Jei jis nepakankamas, degalų sąnaudos padidėja iki 3 proc. Greičiau dėvisi ir padangos.

6. Prižiūrėkite automobilį.

Reguliariai ir pagal gamintojo nurodytus standartus prižiūrimas automobilis yra ne tik daug saugesnis, bet ir ekonomiškesnis.

7. Laiku perjunkite pavaras.

Anksčiau junkite aukštesnę pavarą, ypač – užmiestyje. Modernūs varikliai daug patvaresni, todėl nereikia vengti anksčiau įjungti aukštesnę pavarą. Tai negadina variklio. Idealus perjungimo diapazonas yra esant 2000 aps./min. dyzeliniuose varikliuose ir 2400 aps./min. benzininiuose varikliuose. Važiuodami 50 km/val. greičiu jau turėtumėte būti įjungę ketvirtą ar penktą pavarą. Mažesnę pavarą perjunkite esant 1000 aps./min.

8. Nelakstykite it akis išdegę.

Greitai važiuojant naudojama kur kas daugiau energijos. Važiuojant 120 km/val. greičiu degalų sąnaudos kiekvienam nuvažiuotam kilometrui yra 30 proc. didesnės, palyginti su 80 km/val. greičiu. Išlaikykite pastovų greitį, ypač nuo 40 km/val.

9. Stabdykite pamažu.

Dažniau stabdykite varikliu. Koją nuimkite nuo greičio pedalo ir įjunkite žemesnę pavarą. Venkite stabdyti staigiai. Važiuodami 50 km/val. greičiu penkta pavara, atleiskite akceleratorių likus 100 m iki šviesoforo, kai dega raudonas signalas.

10. Nepiktnaudžiaukite įranga.

Visi elektros prietaisai – galinio lango šildytuvas, rūko žibintai ir kt. – naudoja energiją. Vien oro kondicionieriaus naudojimas degalų sąnaudas gali padidinti iki 25 proc. Todėl elektros prietaisus naudokite tik tada, kai jų tikrai reikia.

1. Uždarykite langus.

Uždarykite langus, jei naudojate vidinę automobilio ventiliacijos sistemą. Taip sunaudosite 5 proc. mažiau degalų.

12. Išmokite važiuoti iš inercijos.

Važiuojant iš inercijos žinoma trasa galima sutaupyti 20–25 proc. degalų, o slidžia kelio danga taip net saugiau. Daugiausia degalų sunaudojama sukuriant inerciją, t. y. įsibėgėjant. Todėl jei važiuojate nuo kalno, o priekyje matote įkalnę, elkitės taip, lyg važiuotumėte dviračiu: po truputį didinkite greitį nuokalnėje, kad nereikėtų spausti akceleratoriaus įkalnėje, nes taip išeikvojama kur kas daugiau degalų.

13. Spūstyje išjunkite variklį.

Net ir nevažiuodamas automobilis eikvoja degalus. Todėl jei tenka laukti ilgiau nei 60 sekundžių, rekomenduojama išjungti automobilio variklį. Nešildykite ilgiau nei minutę variklio net žiemą.

14. Neperpildykite bako.

Karštą dieną degalų bako nepripilkite pilno. Degalinėje degalų temperatūra žemesnė nei aplinkos. Atsižvelgiant į išsiplėtimo koeficientą, degalų tūris padidėja iki 5 proc. Labai pavojinga, jei plėsdamiesi degalai išteka iš bako ar pro nesandarias vietas maitinimo sistemoje.

15. Įvertinkite oro sąlygas.

Didelis priešpriešinis, šoninis vėjas gali net iki 30 proc. padidinti degalų sąnaudas. Prieš lietų, per jį ir po jo dėl padidėjusio oro drėgnumo ir riebesnio degiojo mišinio degalų sąnaudos padidėja 10–15 proc. O važiuojant vieškeliais ir prastais keliais degalų reikia net 15–20 proc. daugiau. Todėl kelią rinkitės šiek tiek ilgesnį, tačiau geresne danga.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų