Grėsmė: miestas gali prarasti du teatrus Pereiti į pagrindinį turinį

Grėsmė: miestas gali prarasti du teatrus

2012-07-04 10:15
Grėsmė: miestas gali prarasti du teatrus
Grėsmė: miestas gali prarasti du teatrus / Artūro Morozovo nuotr.

Kauno mažojo ir Pantomimos teatrų ateitis pakibo ant plauko: politikai nusprendė užspausti jiems finansinę arteriją. Tai gresia komplikacijomis, kurios gali pasibaigti net teatrų agonija.

Priekaištai kokybei

Kauno miesto tarybą nepatvirtino Mažojo ir Pantomimos teatrų 2012–2013 m. veiklos programų. Jos neturintys teatrai gali prarasti ne tik finansavimą iš biudžeto, bet ir teatro statusą, o aktoriai – scenos profesionalams priklausančias socialines garantijas. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Dainius Ratkelis tvirtino, kad į dramatišką situaciją patekę Mažasis ir Pantomimos teatrai dar turi išeitį.

„Miesto taryba patvirtino visų kultūros įstaigų programas, išskyrus tik dviejų minėtų teatrų. Tai netipinis ir gana netikėtas atvejis. Kiek žinau, tarybos narių netenkino programų kokybė. Vis dėlto situacija tikrai nėra be išeities – teatrai dar turi nemažai laiko naujoms programoms pateikti“, – sakė D. Ratkelis.

Kalbėdamas apie teatrų programų atmetimo motyvus, administracijos direktoriaus pavaduotojas užsiminė, kad Mažojo ir Pantomimos teatrai stokoja patrauklių idėjų, kurios galėtų pagyvinti miesto kultūrinį gyvenimą. Anot valdininko, susidaro įspūdis, kad programų tikslas – gauti kuo daugiau valdiškų lėšų.

Mato užkulisių šešėlius

D.Ratkelis neslėpė nuostabos, kad, svarstant teatrų programas miesto tarybos komitetuose, jokių esminių priekaištų dėl jų kokybės nebuvo pareikšta. Kritinis požiūris išryškėjo tik prieš pat balsavimą tarybos posėdyje.

Panašiais pastabėjimais dalijosi ir Mažojo teatro direktorius Audrius Baniūnas.

„Manau, kad tai kažkokiais politiniais motyvais paremtas sprendimas. Dėl savo programos nebuvome sulaukę jokių priekaištų iš komitetų, girdėjome tik teigiamus atsiliepimus ir patikinimus, kad programa yra tinkama. Kodėl staiga viskas pasikeitė? Manau, kad vėl gali būti bandoma įgyvendinti prieš kurį laiką paaiškėjusį sumanymą sujungti į vieną darinį visus Kaune esančius teatrinius kolektyvus ir taip sumažinti teatrams finansuoti būtinas sumas“, – svarstė A.Baniūnas.

Jo teigimu, vargu ar politikams pakanka kompetencijos vertinti teatro vadovų parengtas programas. A.Baniūnas sakė matęs tarybos patvirtintas kitų kultūros įstaigų programas ir jos, anot direktoriais, nebuvo geresnės nei Mažojo teatro.

Seni nesutarimai

A.Baniūno pateiktam vertinimui visiškai nepritarė jo oponentas – Mažojo teatro meno vadovas Vytautas Balsys.

„Manau, miesto taryba pagaliau atkreipė rimtą dėmesį į pateikiamų programų turinį ir kokybę. Ne paslaptis, kad į tas programas neretai žiūrima kaip į priemonę pinigams gauti. Programos atmetimas – aiškus signalas, kad teatro vadyba turi keistis. Aišku, perspektyva, kad Mažasis teatras gali netekti teatro statuso, yra labai nemaloni, tačiau reikia suvokti, kad dėl to gali būti kaltas pats teatras, nesugebantis įsisavinti efektyvios vadybos principų. O kad taip yra, manau, akivaizdu. Juk Mažajame teatre yra daug puikių spektaklių, tačiau dėl vadybos spragų apie juos mažai kas žino net Kaune. Tad ką kalbėti apie Vilnių ar užsienio šalis“, – apie teatro bėdas kalbėjo V.Balsys.

Nesklandumai vadybos srityje smukdo ir Pantomimos teatrą. To neneigė šio teatro aktorius Sigitas Laukagalis.

„Priekaištai dėl prastos vadybos iš esmės yra teisingi. Šios spragos turi labai konkrečias priežastis. Pantomimos teatre tėra tik pusė vadybininko etato. Tad, esant tokiam finansavimui, išplėtoti vadybos sritį, manau, nėra galimybių“, – nuogąstavo S.Laukagalis. Jis sakė, kad teatras rengia naują programą, kuri, tikimasi, miesto taryboje bus patvirtinta.

Mato daug spragų

Miesto tarybos Kultūros ir meno komiteto pirmininko Aušrio Kriščiūno įsitikinimu, dabartinis Pantomimos teatro vadovas Arūnas Katkauskas pagal savo patirtį turėtų vadovauti tiktai su kūryba ir menu susijusiai sričiai.

Pasak Kultūros ir meno komiteto pirmininko, Kaune yra įstaigų, galinčių pasigirti geros vadybos pavyzdžiais. Tokia yra Kauno valstybinė filharmonija.

„Kai buvo tvirtinamos ataskaitos, filharmonija buvo vienintelė kultūros įstaiga, kuri galėjo pasakyti: mums nieko netrūksta, mums viskas gerai. Tai reiškia, kad vadyba šioje įstaigoje yra profesionali“, – apie įsimintiną pavyzdį pasakojo A.Kriščiūnas.

Jis sakė, kad keblioje situacijoje atsidūrusiems teatrams miesto taryba ketina pasiūlyti išeitis.

„Aš ir pats asmeniškai esu pažadėjęs padėti Pantomimos teatrui. Bandysiu padėti praplėsti partnerių tinklą, tai suteiks galimybių išplėtoti intensyvesnę veiklą“, – vylėsi A.Kriščiūnas.

Jis kategoriškai atmetė prielaidą, kad patvirtintų programų neturintiems teatrams gresia žlugimas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra