Pereiti į pagrindinį turinį

Išminuotojai laukia pavasario

2009-01-27 09:00
Išminuotojai laukia pavasario
Išminuotojai laukia pavasario / Evaldo Butkevičiaus nuotr. Vertybė: R.Juknevičienė VI fortą įvertino kaip svarbų caro laikų inžinerinį paveldą.

Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė pastebėjo, kad Kauno fortų išminavimo darbai gerokai pavėluoti ir pažadėjo tuo pasirūpinti.

Ministrė žada pagalbą

"Prisipažinsiu, pirmą kartą čia lankausi", – vakar brisdama per balas ir šlapią sniegą VI forto prieigose sakė R.Juknevičienė. Ministrei buvo pristatyta Kauno tvirtovės fortifikacinių įrengimų istorija ir dabartinė situacija.

R.Juknevičienė neabejoja, kad pirmiausia reikia užtikrinti žmonių saugumą fortuose. Ji prisiminė pernai rudenį I forte nutikusią nelaimę, kuomet sprogmuo nutraukė pėdą mergaitei, atvykusiai į ekskursiją iš Vilniaus. "Išminavimas – vienas svarbiausių konkrečių darbų fortuose. Įvykiai rodo, kad šie darbai jau gerokai pavėluoti", – apgailestavo ministrė. Ji pažadėjo, kad šį klausimą ministerijoje aptars šiandien.

Fortai nėra apsaugoti nuo šiukšlių ir neaiškios kilmės sprogmenų, kol nėra šeimininkų. Kaip žinia, dauguma Kauno fortų priklauso Valstybės turto fondui ir yra įtraukti į privatizuojamų objektų sąrašą. Nors istorikai kalba apie kompleksišką Kauno tvirtovės sutvarkymą, ministrė perspėjo, kad Krašto apsaugos ministerija negalės prisiimti atsakomybės už visą Kauno tvirtovės fortifikacijos sistemą.

Planuose – vizuali žvalgyba

Po nelaimingo atsitikimo I forte Kauno vadovai kreipėsi į Krašto apsaugos ministeriją, prašydami įpareigoti J.Vitkaus inžinerijos batalioną, kad šis ištirtų fortų teritorijas. Šio bataliono majoras Julius Gaižauskas vakar patvirtino, kad pagal parengtą planą šiemet ketinama vizualiai išžvalgyti visus Kauno fortus ir jų teritorijas.

Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktoriaus pavaduotojas Arvydas Pociūnas neabejoja, kad fortuose slypi daug sprogmenų iš įvairių laikotarpių. Jų gali būti tiek pastatų viduje, tiek po žeme aplink fortus. A.Pociūno teigimu, daug paslapčių slepia fortų šuliniai, kurių gylis 25–27 m.

"Plane numatyta identifikuoti standartinius sprogmenis. Darbus pradėsime, kai tik leis gamtinės sąlygos", – žadėjo mjr. J.Gaižauskas. Anot jo, pagrindiniai žvalgybos darbai vyks vasarą. Kol kas nėra žinoma, kiek lėšų tam reikės, tačiau Inžinerijos bataliono karininkai perspėja – finansiniai resursai yra riboti.

Politinės valios bus

Apie pinigų trūkumą nevengė kalbėti ir ministrė. Kauno merui Andriui Kupčinskui bei Vytauto Didžiojo karo muziejaus vadovams prabilus apie būtinybę VI forte kurti muziejaus filialą, R.Juknevičienė atsakė, kad krašto apsaugos sistemai ir taip skiriamas per mažas finansavimas.

"Muziejininkystė nėra mūsų prioritetas. Kai esame viena mažiausiai pinigų gaunanti NATO kariuomenė, nuvažiavusi į Briuselį aš negalėsiu paaiškinti, kad tos lėšos skiriamos muziejui steigti", – pastebėjo ministrė.

Ji įsitikinusi, kad bent VI fortas turi būti susijęs su karyba. R.Juknevičienė pažadėjo, kad politinės valios nepritrūks sprendžiant muziejaus steigimo klausimą.

Ministrės bendrapartietis A.Kupčinskas, savivaldybės Turto valdymo departamento direktorė Virginija Žuromskaitė, kiti savivaldybės valdininkai skundėsi R.Juknevičienei, kad muziejaus filialo steigimas stringa dėl Valstybės turto fondo kaltės. Kol Turto fondas delsia perduoti VI forto statinius savivaldybės žinion, karinės technikos muziejaus filialas buvo įkurtas Vilniuje, o jo ekspozicija papildyta eksponatais iš Kauno.

Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktoriaus pulkininko Gintauto Surgailio teigimu, didžiausią žalą VI fortui kelia ant statinių vešintys medžiai ir krūmai, kurių šaknys gadina mūrą. Meras žada, kad forto teritorijos tvarkymo darbai savivaldybės iniciatyva galėtų prasidėti 2010–2011 m. Realiai karo technikos ekspozicija čia galėtų įsikurti maždaug po 5–6 metų.

Ministrės darbotvarkėje buvo numatytas apsilankymas ir V forte, tačiau, mero sprendimu, šio sumanymo atsisakyta.


Vitoldas Guliavičius, Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo labai sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo organizavimo skyriaus prokuroras:

– Apie didesnius postūmius ikiteisminiame tyrime dėl sprogimo I forte kol kas kalbėti ar komentuoti nenorėčiau. Tokių duomenų paviešinimas pakenktų tyrimui. Turime gana platų galimų įtariamųjų ratą, kurį sudaro keli šimtai žmonių, buvusių forte ir galėjusių turėti kontaktą su sprogstamąja medžiaga. Šiuo metu tiriami įvairūs objektai, rasti apžiūrint įvykio vietą. Kai sulauksime išvadų, tiksliau žinosime, ar įtariamųjų ratas susiaurės. Tai, kad Kriminalinių tyrimų biuro ekspertai nustatė sprogstamąją medžiagą ir pateikė pirmines išvadas, tėra viena iš daugelio ikiteisminio tyrimo dalių. Kokia tai buvo medžiaga, dar ne laikas skelbti, o kiek užtruks ikiteisminis tyrimas prognozuoti irgi per anksti, nes nežinia, kiek galiausiai liks įtariamųjų ir pan.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų