Pereiti į pagrindinį turinį

Istorinio nacionalinio parko direktorių vejasi skandalai: Dekanidzių šešėlis ir partinis sąmokslas?

2024-01-26 03:00
DMN inf.

Istorinėje Lietuvos vietoje, kurioje kadaise šeimininkavo didieji Lietuvos kunigaikščiai, dabar – kiti šeimininkai. Ant Trakų istoriniam nacionaliniam parkui vadovaujančio Dariaus Kvedaravičiaus krenta šešėlis – jie kaltinamas padaręs ne vieną pažeidimą, o kai kurie asmenys netgi įžvelgia tai, kad į aukštas ir atsakingas pareigas vyras buvo paskirtas neskaidriai.

Istorinio nacionalinio parko direktorių vejasi skandalai: Dekanidzių šešėlis ir partinis sąmokslas?
Istorinio nacionalinio parko direktorių vejasi skandalai: Dekanidzių šešėlis ir partinis sąmokslas? / LNK nuotr.

Visuomenininkės Joanos Staniulionytės nuomone, D. Kvedaravičius neturėtų eiti istoriškai svarbios šalies vietos vadovo pareigų.

„Mano nuomone, tokiam asmeniui Trakų, mūsų istorinės sostinės, nacionaliniame parke – ne vieta. Padarius tokius pažeidimus, jis turėtų netekti net galimybės kandidatuoti į tokias pareigas, juo labiau – jas gauti. Manau, kad jo veikla kelia grėsmę istorinio parko vertybėms“, – sakė moteris.

Apie tai, kokius galimus pažeidimus yra padaręs D. Kvedaravičius pasakojo buvusi Aplinkos apsaugos departamento direktorė Olga Vėbrienė. Jam dirbant Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriumi, Seimo nario Artūro Skardžiaus žmonai neteisėtai buvo išduotas leidimas statyboms Vilkokšnio draustinyje, ant to paties pavadinimo ežero kranto.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

„A. Skardžiaus žmonai buvo išduotas leidimas statyti rekreacinės paskirties pastatus kaimo turizmui plėtoti ežero pakrantėje. Teismas nusprendė, kad tai buvo neteisėta ir procesas buvo sustabdytas“, – pasakojo O. Vėbrienė.

Paklaustas apie susidariusią kompromituojančią situaciją, D. Kvedaravičius savo kaltę neigė. Nors ant leidimo buvo jo parašas, Trakų istorinio nacionalinio parko direktorius teigė, kad už neteisėtą sprendimą buvo atsakingi kiti žmonės.

„Pakeitimus derino apie dešimties institucijų atstovai. Kai jie sprendinius suderino, administracijos direktorius juos patvirtino. Patikrinti specialistų kompetencijos direktorius nelabai gali“, – kalbėjo D. Kvedaravičius.

Kitas skandalas, nutikęs D. Kvedaravičiui einant Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas – iškirsti medžiai. Savivaldybė buvo nusprendusi iškirsti 500, bet sukilus žmonėms spėta nupjauti tik 50.

O. Vėbrienės nuomone, šis veiksmas suteikė pradžią kitiems nelegaliems veiksmams. J. Staniulionytė priduria, kad medžiai buvo kertami nelegaliai.

„Yra paskelbta neskundžiama nutartis, konstatuoti projekto pažeidimai. Projektas nebuvo su niekuo suderintas, priešingai nei skelbia savivaldybė. Teismai pasakė, kad niekas nesuderinta. Po teismų Aplinkos apsaugos departamentas paskaičiavo daugiau nei 30 tūkst. eurų žalą už saugotinus medžius, kurie buvo iškirsti“, – sakė moteris.

G. Kvedaravičius ginasi nepadaręs nieko blogo – projektas parengtas jam dar dirbant, tačiau įgyvendintas kai jis pareigų jau nėjo.

Visuomenininkai kelia klausimą, kaip D. Kvedaravičius pateko į prestižines Trakų istorinio nacionalinio parko direktoriaus pareigas. J. Staniulionytės įsitikinimu, tai įvyko proteguojant partiečiams.

„Bendrai veikia net ne draugų grupelė, o didelė grupė – tai Liberalų sąjūdžio nariai“, – kalbėjo visuomenininkė.

O. Vėbrienės nuomone, tos pačios partijos atstovai, užimantys svarbias pareigas vaizdingame rajone, kelia pavojų.

„Jie galės vienašališkai ir labai lengvai daryti sprendimus, susijusius su žemėtvarka“, – baiminosi moteris.

LNK primena, kad į dabartines pareigas D. Kvedaravičių paskyrė Kultūros ministras, liberalas Simonas Kairys. Trakų rajono meras Andrius Šatevičius – irgi liberalas. Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, kurio viceministru anksčiau dirbo D. Kvedaravičius, – taip pat. Tai pačiai politinei jėgai priklauso ir jis pats.

„Jei per rinkimus žmonės pasitiki viena ar kita politine jėga, tai čia jų valioje“, – apie situaciją pasisakė pašnekovas.

Šiuo metu dėl Trakų istorinio nacionalinio parko direktoriaus posto vyksta kova teismuose. Buvęs parko direktorius Gintaras Abaravičius yra apskundęs D. Kvedaravičiaus paskyrimą, esą konkursas buvo paskelbtas per vėlai, galimai – iš anksto žinant, kas tuo direktoriumi taps.

„Konkursai į institucijų vadovo pareigas skelbiami ne vėliau kai pusę metų iki kadencijos vadovo pabaigos. Kadangi pusmetį iki mano kadencijos pabaigos nebuvo paskelbtas joks konkursas, buvo akivaizdu, kad darbo santykiai tęsiasi“, – kalbėjo buvęs vadovas.

Anot jo, nebuvo net informuota, kad procesas vėluoja. Konkursas naujam Trakų istorinio nacionalinio parko direktoriui išrinkti buvo paskelbtas likus trims mėnesiams iki buvusio direktoriaus kadencijos pabaigos.

Skambiausia pavardė, besivejanti D. Kvedaravičių yra Dekanidzė. Apie tai, kad aukštas pareigas užimantis valdininkas galimai susijęs su vieno iš „Vilniaus brigados“ įkūrėjų šeima, pasakojo Olga Vėbrienė.

Tai buvo kraupūs laikai. Dekanidzės namas buvo prie Užutrakio, prie ežero. Kad įteisintų nelegalias statybas, dirbo būtent D. Kvedaravičiaus šeimos įmonė, kuri užsiima architektūriniais sprendimais.

„Tai buvo kraupūs laikai. Dekanidzės namas buvo prie Užutrakio, prie ežero. Kad įteisintų nelegalias statybas, dirbo būtent D. Kvedaravičiaus šeimos įmonė, kuri užsiima architektūriniais sprendimais. Jie buvo vieni iš tų, kurie padėjo garsiam nusikaltėliui, kad jo nekilnojamas turtas ežero pakrantėje būtų įteisintas“, – kalbėjo buvusi Aplinkos apsaugos departamento direktorė.

Vilos savininkas Georgijus Dekanidzė – už žurnalisto V. Lingio nužudymo užsakymą mirties bausme nuteisto Boriso Dekanidzės tėvas. Prabangus namas ant ežero kranto stovėjo iki 2011 m. Jos projektą reikė UAB „Trakuva“, kurios vadovė iki šiol yra D. Kvedaravičiaus mama Filomena. Bendrovėje yra dirbęs ir pats Darius, ir jo žmona.

Pašnekovas tvirtina, kad jis su Dekanidzių turtu niekaip nesusijęs – 1991 m., kai buvo pradėtas projektas, dar mokėsi mokykloje.

„Į įmonę, su kuria mane bandoma susieti, atėjau 2003-aisiais“, – kalbėjo vyras.

Apie D. Kvedaravičiaus skandalus ir kas šeimininkauja istorinėje Lietuvos sostinėje – tik „KK2“ per LNK.lt ir LNK eteryje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra