Kaip taupyti elektrą Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip taupyti elektrą

2008-12-09 09:00
Kaip taupyti elektrą
Kaip taupyti elektrą / Redakcijos archyvo nuotr. Idėja: jei turite tokią galimybę, atnaujinkite savo buitinę techniką. Dažniausiai seni prietaisai sunaudoja kur kas daugiau elektros energijos.

Kitais metais už elektrą mokėsime daugiau, todėl pats laikas pradėti mokytis ją taupyti. Ar nepamiršote išjungti šviesos kitame kambaryje? Be to, jei skaitote laikraštį, išjunkite televizorių.

Apgalvokite savo įpročius

Elektros skaitiklis namie sukasi kaip pašėlęs: nieko keista, kai visame bute dega šviesos, kiekviename kambaryje įjungti kompiuteriai, keli drabužiai sukasi skalbimo mašinoje, o virtuvėje garsiau už visu galingumu plyšaujantį televizorių burzgia senas šaldytuvas. Kažkodėl pamirštame, kad elektrą taip pat reikia taupyti. Nors tam nereikia ypatingų pastangų – tiesiog šiek tiek pakeisti įpročius.

Paprastas žingsnis, ką galite padaryti – patikrinti, kiek prietaisų namie veikia budėjimo režimu. Mėgstate televizorių palikti be garso? Arba "užmigdyti" kompiuterį keletui valandų? Didžiojoje Britanijoje pernai buvo apskaičiuota, kad 8 proc. visos šalyje sunaudojamos elektros energijos tenka įrangai, veikiančiai budėjimo režimu. Juk išjungti prietaisą ir įjungti jį iš naujo nelabai sunku. Jei prietaiso lemputė dega, vadinasi, energija vis dar naudojama!

Taupyti gali ir kitaip: užuot džiovinęs drabužius skalbimo mašinoje, pagalvok, gal gali juos išdžiauti ir palaukti, kol išdžius natūraliai. Apskritai ar verta dėl keleto drabužių jungti skalbimo mašiną? Juk jei nešvarių drabužių nedaug, galima tiesiog juos išskalbti rankomis.

Investicijos į buitinę techniką

Jei turite tokią galimybę, atnaujinkite savo buitinę techniką. Dažniausiai seni prietaisai sunaudoja kur kas daugiau elektros energijos. "Keturių asmenų šeima, plaudama indus rankomis, per metus sugaišta 200 valandų daugiau, nei plaudama indaplovėje. Indaplovė naudoja mažiau vandens – per metus sunaudojama 7800 l vandens mažiau, nei plaunant rankomis", – sakė "Topo centro" pardavėja-konsultantė Dalia Labačiauskaitė.

Kalbant apie energijos klases, yra priimtas bendras prietaisų žymėjimas tam tikromis raidėmis. Dabar labiausiai paplitusi A klasės buitinė technika. Yra modelių, kurių A+ energijos klasė – jai priskiriami patys ekonomiškiausi prietaisai.

Dviejų tarifų skaitikliai

Daugiau nei 100 tūkst. vilniečių taupyti bando įsirengę dviejų tarifų skaitliukus. Tuomet dieninis tarifas – 38 centai už kilovatvalandę, o naktinis ir savaitgalio – 21 centas. Tik reikia nepamiršti, kad svarbiausius buitinius darbus reikia palikti vakarams ir savaitgaliams, kaip dažniausiai ir būna daugelyje šeimų.

Įrengti dviejų laiko zonų vienfazį skaitiklį kainuoja 119,99 lito, o dviejų laiko zonų trifazį – 130 litų. Jį įsirengti gali kiekvieno buto savininkas, pirmiausia kreipęsis į Rytų skirstomųjų tinklų (RST) regiono teritorinį skyrių, kurio aptarnaujamoje teritorijoje jis yra.

"Kiek bus sutaupyta, priklauso nuo kiekvieno namų ūkio elektros energijos suvartojimo tendencijų. Pavyzdžiui, jei šeima per mėnesį iš viso suvartoja 200 kWh elektros energijos ir 50 proc. šio kiekio naudoja naktiniu režimu, tai pasirinkusi dviejų laiko zonų skaitiklį minėta šeima per mėnesį gali sutaupyti apie 7 litus", – sakė RST Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus atstovė Liana Jagniatinskytė.


GERAS PATARIMAS

Vienas paprasčiausių būdų taupyti – pirkti energiją taupančias lemputes. Nors jos kainuoja dažniausiai vidutiniškai penkis kartus daugiau nei įprastos kaitrinės lemputės, dega gerokai ilgiau (kaitrinės – iki 2 tūkst. valandų, o energiją taupančios – iki 15 tūkst. valandų) ir sunaudoja maždaug penkis kartus mažiau energijos. Tiesiog reikia pažiūrėti ant lemputės etiketės – būna nurodyta, kiek įprastų lempučių atitinka konkreti energiją taupanti lemputė. Patarė "Elektrobalt" projektų vadovas Romanas Logminas.


Prietaisų žymėjimas

A klasės šaldytuvų modelių elektros energijos sąnaudos per metus – >365 kW. Kiekvieno šaldytuvo energijos taupymo klasė žymima raidėmis nuo A iki G. Raidėmis nuo A iki C žymimi labai ekonomiški šaldytuvai, naudojantys per metus nuo 300 iki 600 kW energijos, raide D žymimi vidutinio ekonomiškumo šaldytuvai, E ir G – neekonomiški modeliai.

A+ klasės skalbyklės sunaudoja iki 10 proc. mažiau energijos nei A klasės skalbyklės.

A+ klasės šaldiklis sunaudoja iki 24 proc. mažiau energijos negu toks pat A klasės.


Dėstytojas Kristianas

Dar tik tris mėnesius gyvenu Lietuvoje, todėl kol kas nelabai galvojau apie energijos taupymą, turiu daug kitokių rūpesčių įsikurdamas. Vokietijoje pernai gyvenau name, kuriame viskas jau buvo įrengta taip, kad energijos būtų suvartojama kuo mažiau. Tačiau pirkdamas elektros prietaisus visuomet pasižiūriu, kiek energijos jie sunaudos.


Pensininkė Aldona

Lemputes perku silpnesnes, visuomet tik 20 vatų, išeidama iš vieno kambario į kitą gesinu šviesą, kaip čia daugiau labai pritaupysi? Lemputes perku taupančias energiją, bet kažkodėl viena labai blyksi, nieko negaliu padaryti. Mano skalbimo mašina irgi mažytė, stengiuosi ja ir kitais prietaisais naudotis tik tada, kai tikrai reikia.


Doktorantas Alfredas

Nelabai galvoju, kaip taupyti energiją. Dar pasąmonėje nėra tos krizės, manau, tai tik išpūstas reikalas. Tik kai automobilį pirkau, žiūrėjau, kad degalų mažiau naudotų, o dėl elektros energijos, jei nauda būtų tokia akivaizdi kaip ir dėl degalų, gal tuomet priverstų susimąstyti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra