Pereiti į pagrindinį turinį

Kauno politikai nedirba, bet pinigų kanceliarinėms išlaidoms gauna

2010-08-06 11:02
Staigmena: R.Mikaitis tikina nežinojęs, kad per atostogas gaus išmoką.
Staigmena: R.Mikaitis tikina nežinojęs, kad per atostogas gaus išmoką. / Tomo Raginos nuotr.

Daugelis Kauno miesto tarybos narių šiuo metu ilsisi – posėdžiai nevyksta, apytuštės ir komitetų darbotvarkės. Visgi į kiekvieno politiko sąskaitą bus pervesta po 1,2 tūkst. litų kanceliarinėms išlaidoms.

Apvali suma poilsiui

Kauno miesto savivaldybės apskaitos skyriaus darbuotojos netrukus į tarybos narių sąskaitas perves daugiau kaip 49 tūkst. litų. Kiekvienam tarybos nariui – po 1,2 tūkst. litų. Tokio dydžio išmoka priklauso politikų kanceliarinėms išlaidoms padengti.

Miesto savivaldybės Apskaitos skyriaus vedėjos Jolitos Malcytės teigimu, šie pinigai politikams mokami ir per atostogas.

"Nemokame tik už posėdžius, o kanceliarinėms išlaidoms išmokos lieka", – tvirtino J.Malcytė.

Specialistė nemato pagrindo nemokėti išmokų tarybos nariams, nes vadovaujamasi nustatyta tvarka. Savivaldybės atstovai neketina domėtis, ar pagal reglamentą politikai leis išmoką, nes kol kas jie atsiskaityti neprivalo.

Beje, daugeliui kitų miestų savivaldybių tarybų narių skiriamos gerokai mažesnės išmokos kanceliarinėms išlaidoms padengti. Pavyzdžiui, Vilniaus politikai gauna 600 litų, Klaipėdos miesto tarybos nariai – 700 litų, Šiaulių – apie 640 litų, Panevėžio – 850 litų, Alytaus – 400 litų, Marijampolės – 450 litų per mėnesį.

Išmokos gauti nesitikėjo?

Į kelionę po Norvegijos miestelius su šeima išsirengęs vicemeras Rimantas Mikaitis įsitikinęs, kad per atostogas išmokos kanceliarinėms išlaidoms padengti neturėtų būti mokamos.

"Čia man staigmena! Buvau įsitikinęs, kad per atostogas tie pinigai nemokami. Jeigu neklystu, ankstesniais metais vieną mėnesį išmokų nemokėdavo, – svarstė R.Mikaitis. – Savaime suprantama, kad per atostogas jokių darbo priemonių nenaudosiu ir nepirksiu. Geriausia būtų, jeigu tų pinigų nemokėtų už vieną mėnesį."

Iš tikrųjų ilsėtis politikas ketina daugiau kaip dešimt dienų, išvykęs į kelionę. Iki šiol ir per atostogas, kaip pats teigia, dirbo.

"Šiandien pusę dienos buvau savivaldybėje, dabar kalbu su jumis, keliu ragelį, taigi dirbu. Būdamas Kaune nelabai galiu pabėgti nuo reikalų", – sakė R.Mikaitis.

Šiuo metu Vokietijoje atostogaujantis Tėvynės sąjungos ir Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Petras Bingelis irgi nustebo sužinojęs, kad ir nedirbdamas gaus išmoką. Paklaustas, ar ketina atsisakyti jos, politikas neskubėjo dalyti priesaikų: "Pažiūrėsime po atostogų, kokia bus bendra tarybos narių nuomonė."

Už dyką nesiaukos

Konservatorius Jonas Koryzna įsitikinęs, kad tarybos nariai turėtų gauti darbo užmokestį, o ne vadinamąsias išmokas kanceliarinėms išlaidoms, nes jos tėra formalumas.

"Jeigu manote, kad už tuos pinigus mes perkame kanceliarines prekes, tai noriu jums aiškiai pasakyti: jokių kanceliarinių prekių už tuos pinigus aš neperku! Bet ar mano laikas, skiriamas miesto reikalams tvarkyti, nieko nereiškia? Jis yra bevertis? Kas man duos čekutį už sugaištą laiką?" – piktinosi J.Koryzna.

Verslininkas mano, kad nėra darbų, atliekamų visuomeniniais pagrindais. Esą tik už hobį nemokama. Jis primena, kad visuomeniniai darbai buvo paplitę sovietmečiu ir iš jų nebuvo jokios naudos.

Paklaustas, ar ir per atostogas pageidauja imti išmoką, J.Koryzna atsakė, kad jis neatostogauja visiškai – niekada.

"Dabar važiuoju į "Kauno energiją", sprendžiame įvairius strateginius klausimus. Esu pripratęs visus darbus dirbti nuoširdžiai, todėl ir tarybos nario pareigas einu atsakingai", – pabrėžė J.Koryzna. Atsisakyti išmokos jis neketina, nes, kaip pats sako, tai būtų pigus populizmas.

Aktualu visiems

Socialdemokratas Gintautas Labanauskas tikino svarstysiąs, ar atsisakyti išmokos kanceliarinėms išlaidoms, skirtos per atostogas.

"Dabar dalyvauju regatoje, bet čia tikriausiai visi turėtų apsispręsti, ar grąžinti tuos pinigus į biudžetą. Klausimas turėtų būti keliamas valstybės mastu ir, žinoma, ne per atostogas", – kalbėjo G.Labanauskas.

Esą valstybės vadovai turėtų priimti sprendimą, ar savivaldybių tarybų narių darbas yra visuomeninis, ar už jį turėtų būti mokamas atlyginimas.

"Galima palikti išmokas tiems, kurie neturi iš ko nusipirkti pieštukų ar apmokėti telefono sąskaitos. O gal vertėtų nustatyti koeficientus už tarybos nario darbą ir elgtis civilizuotai", – svarstė G.Labanauskas.

P.Bingelis atkreipia dėmesį, kad Seimo nariai atlyginimą gauna. Esą dėl to ir tarybų nariams jis turėtų būti mokamas.

Teks atsiskaityti

"Kauno diena" rašė, kad nuo rudens politikams teks atsiskaityti už kanceliarines išlaidas. Juos įpareigojo Seimas, priėmęs Vietos savivaldos įstatymo pataisas, kurios įteisins savivaldybių tarybų narių atskaitomybę už biudžeto dotacijas.

Įstatyme numatyta, kad "tarybos nariui su jo, kaip tarybos nario, veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto paslaugoms, kiek jų nesuteikia ar neapmoka tiesiogiai savivaldybės administracija, apmokėti kas mėnesį gali būti skiriama išmoka atsiskaitytinai. Šios išmokos dydis ir atsiskaitymo tvarka nustatoma reglamente."

Seimas įpareigojo savivaldybių tarybas iki spalio 1 d. numatyti savo veiklos reglamentuose tvarką, kaip politikai atsiskaitys už vadinamąsias kanceliarines lėšas.

Tikimasi, kad Seimo patvirtinta Vietos savivaldos įstatymo pataisa nebeleis vietos politikams gautų lėšų naudoti ne pagal paskirtį. Šiuo metu kiekvienas Seimo narys turi atsiskaityti už parlamentinei veiklai gaunamas lėšas, esą todėl ir savivaldybių politikai privalo viešai pateikti, kam skiria gaunamas iš biudžeto lėšas.

J.Koryzna įpareigojimą rinkti čekius vadina nesąmone. Esą tai bus dar vienas neefektyviai naudojamo laiko pavyzdys.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų