Uostamiesčio gyventojai ir svečiai pirmadienio vakarą galėjo praleisti neįprastoje vietoje – duris visuomenei atvėrė Klaipėdos apylinkės teismas. Miestiečiai buvo pakviesti ne tik pasižvalgyti po įstaigos areštinę, teisėjų ir jų padėjėjų kabinetus, bet ir pamatyti, kaip nagrinėjamos bylos.
Atėjo būrys klaipėdiečių
Projektas „Naktis teisme“ – vienas iš „Šviesų festivalio“ renginių. Klaipėdos apylinkės teismas visuomenei duris atvėrė pirmadienio vakarą, pasibaigus darbo dienai.
Praleisti naktį teisme panoro būrys klaipėdiečių. Renginyje apsilankė apie 400 žmonių. Labiausiai teismo užkulisiai sudomino jaunimą.
Klaipėdos miesto apylinkės teismo atstovė Živilė Radytė neslėpė, kad apsilankiusiųjų srautas pranoko lūkesčius.
„Kai ruošėmės renginiui, svarstėme, ar žmonėms bus įdomi teismo veikla. Manėme, kad susidomėjimas bus, bet nesitikėjome, kad toks didelis“, – tvirtino atstovė.
Susirinkusieji buvo vaišinami arbata, galėjo pasižiūrėti nuotraukas iš teismo darbuotojų gyvenimo, filmukus apie teismų ir kitų teisėsaugos institucijų darbą ir naujoves.
Naktį teisme nusprendusius praleisti miestiečius pasveikino Klaipėdos apylinkės teismo pirmininkė Audronė Gaižutienė ir meras Vytautas Grubliauskas.
Po sveikinimų teismo, prokuratūros atstovai, advokatai, antstoliai pasakojo apie savo specialybes, darbo virtuvę, su kokiomis situacijomis tenka susidurti.
Susirinkusieji apipylė teisėtvarkos atstovus klausimais, domėjosi jų darbo subtilybėmis.
Atvėrė teisėjų kabinetus
Išklausius pasakojimų, susirinkusieji pakviesti į ekskursijas po teismo pastatą. Smalsuoliai galėjo apžiūrėti patalpas, į kurias paprastai neįmanoma patekti.
Galėjo apžiūrėti teisėjo, jo padėjėjo ir posėdžių sekretorės kabinetus, įkišti nosį į teismo areštinę. Nors planuota, kad ekskursijos truks apie pusvalandį, viena užsitęsę valandą.
„Žmonės turėjo labai daug klausimų apie teisėjų, jų padėjėjų darbą“, – paaiškino atstovė.
Tačiau didžiausio susidomėjimo sulaukė bylų nagrinėjimai. Miestiečiai netilpo salėje.
„Žmonės patys galėjo pamatyti, kaip viskas vyksta, o ne tik išgirsti iš kitų“, – tvirtino atstovė.
Inscenizuotus posėdžius klaipėdiečiams parengė teisėjų padėjėjai ir sekretoriai.
Pirmuoju atveju miestiečiai supažindinti su civilinės bylos nagrinėjimu. Situacija buvo kasdieniškesnė. Mama iš buvusio vyro bandė prisiteisti išlaikymą vaikui.
Prieš tai vyras pervesdavo pinigus vaiko išlaikymui, tačiau prarado darbą ir nebegalėjo to daryti. Mama kreipėsi į teismą, kad būtų priteistas išlaikymas.
Šio inscenizuoto posėdžio metu parodyta, kaip galima tokį ginčą išspręsti taikiai, be teisėjo, kaip teisminės mediacijos būdu surandamas taikus ginčo sprendimas.
Vyrą sumušė moteris
Miestiečiai buvo supažindinti ir su baudžiamosios bylos nagrinėjimu teismo posėdyje. Ši situacija nebuvo tokia kasdieniška.
Per Naujųjų metų sutiktuves grįžęs vyras užtiko savo gyvenimo draugę su kitu vyru, nors pora nebuvo susituokusi. Moteris buvo arši. Sugyventinė puolė ją su kitu vyru užtikusį draugą ir sumušė.
Papasakota apie galimybę lydėti nusikaltimo auką į posėdį, pademonstruota liudytojo apklausa nuotoliniu būdu, pasitelkus vaizdo konferencijos įrangą. Pastarąją teko panaudoti, nes vienas liudytojas buvo užsienyje.
„Norėjome parodyti, kad nesvarbu, kur esi, gali dalyvauti procese“, – pabrėžė atstovė.
Inscenizuotame posėdyje dalyvavusi psichologinės pagalbos centro atstovė papasakojo, kokia pagalba gali būti suteikta nukentėjusiam.
Renginį vainikavo dėstytojo, mokytojo Vaido Pamparo paskaita apie teismų raidą ir kasdienybę.
Pasak Ž.Radytės, kadangi renginys sulaukė didelio visuomenės susidomėjimo, galvojama, ar nereikėtų jį padaryti tradiciniu.
„Kol kas tai tik mintys. Norime būti atviri visuomenei. Gal prie mūsų tokios iniciatyvos prisijungtų ir kiti teismai“, – komentavo atstovė.
Renginyje dalyvavęs V.Grubliauskas taip pat džiaugėsi, kad Klaipėdos apylinkės teismas atvėrė duris visuomenei ir linkėjo, kad tokiu pavyzdžiu pasektų ir kitos teisėtvarkos institucijos.
Naujausi komentarai