Seniausia – Livonijos ordino, kaip manoma – 13-14 amžiaus.
Vasarą pradėjus Lukiškių aikštės rekonstrukciją pirmiausia joje įsikūrė archeologai. Iškasę puspenkto šimto kvadratinių metrų ploto duobes jie po žemių sluoksniu rado daug monetų, koklių likučių ir žmonių palaidojimų.
„Tie palaidojimai visi perlaidoti, mes neradome sveikų, neliestų kapų, jie sunaikinti, kai buvo įrenginėjamas turgus ir vėlesniu laikotarpiu“, – sakė archeologas Olegas Fediajevas.
Pasak archeologo, tikėtina, kad palaikai, kuriuos rado, yra prie Šventųjų apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios laidotų benamių. Kodėl jie mirė, koks buvo jų gyvenimas – toliau laboratorijose tirs antropologai.
Iki šiol manyta, kad turgus Lukiškių aikštėje veikė nuo 19-ojo amžiaus, tiriant atkasti ir tuo metu aikštėje stovėjusio turgaus paviljono pamatai. Tačiau didžioji dalis radinių – monetų, spaudų, kryželių – daugiausia 17-18 amžiaus. Rasta ir to laikmečio plombų. Jomis apsaugodavo vežamas prekes – audinius ar grūdus.
„Turgus šitoje vietoje veikė ne nuo 19 amžiaus, kaip buvo manoma, bet nuo pačios bažnyčios atsiradimo, taip kaip yra daugumoje bažnyčių. Mes surinkom virš 400 monetų, virš 100 plombų, virš šimto radinių, kurie yra vertingi, nematyti“, – kasinėjimo metu rastais radiniais džiaugėsi archeologas.
Prieš pradėdamas kasinėjimą O. Fediajevas sako tikėjęsis rasti įrodymų, kad netoliese gyveno totoriai. Keli papuošalai, pavyzdžiui, ieties antgalis – galėjo būti totorių, tačiau tai dar turi patvirtinti mokslininkai. Patį vertingiausią radinį iš žemės ištraukė sekmadienį – tai Livonijos ordino moneta, kuriai gali būti apie 700 metų.
Lukiškių aikštės rekonstrukciją ketinama baigti kitų metų rudenį. Čia bus įrengti nauji takai, poilsio zonos, dalį aikštės, arčiau Gedimino prospekto išgrįs plytelėmis.
Naujausi komentarai