Sostinės savivaldybė ir toliau vertingais pastatai maitina jai priklausančias įmones. Šį kartą už kelis milijonus litų siekiama padidinti „Naujininkų valdos“ įstatinį kapitalą, nors ši įmonė iki šiol nė nebuvo pradėjusi veikti.
„Prikelia įmonę“
Praėjusių metų spalį registruota savivaldybės įmonė „Naujininkų valda“ anuomet taip ir nepradėjo veikti – vos įkurta įmonė buvo pradėta likviduoti, paskirtas jos likvidatorius.
Tačiau dabar savivaldybės administracijos siūlymu taryba pritarė likvidavimo procedūros atšaukimui ir įmonės įstatinį kapitalą iš karto padidinti keliais milijonais litų, jai atiduodant vertingus pastatus Naujininkuose, šalia Vilniaus universitetinės slaugos bei ilgalaikio gydymo ligoninės, ir dabar nebenaudojamus jos statinius.
Savivaldybės administracijos atstovai tvirtina, kad sustiprinti bendrovę ir atsisakyti ją likviduoti dabar naudinga finansiškai.
„Ekonomikos ir investicijų departamento skaičiavimu, šiuo metu ekonomiškai naudingiau sustiprinti bendrovę įnešant turtą, nei ją likviduoti. Dėl to ir pradedamas šis procesas“, – rašoma savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus specialisto Antono Nikitino „Vilniaus dienai“ atsiųstame atsakyme.
Savivaldybės taryba taip pat patvirtino iš kelių politikų ir valdininkų sudarytą „Naujininkų valdos“ valdybą. Įmonės centrinis štabas veikia V.Šopeno gatvėje, greta bendrovės „Naujininkų ūkis“, nors ant šio pastato iškabos, skelbiančios apie bendrovę, nėra.
Dosniai pamaitins
Sustiprinti bendrovę ketinama jai perleidžiant kelis didelės vertės statinius Naujininkuose esančioje Tyzenhauzų gatvėje. Iš viso administracija ketina „Naujininkų valdai“ perduoti Vilniaus miesto savivaldybei nuosavybės teise priklausančius 6 pastatus.
Pirmasis – net 5,1 mln. litų vertės trijų aukštų mūrinis ligoninės pastatas, kurio plotas per 1 tūkst. kv. metrų. Kitas įmonei perduodamas toje pačioje vietoje esantis trijų aukštų 500 kv. metrų mūrinis ligoninės pastatas vertinamas 2,23 mln. litų.
Kiti pastatai įvertinti kur kas kukliau, tačiau sudėjus visus bendrovei atiteksiančius statinius iš viso susidaro įspūdinga beveik 8 mln. litų suma.
Nieko bendra su medicina neturinti įmonė taip pat priglaus ir beveik 400 tūkst. litų vertės vieno aukšto vaistinės pastatą, du vieno aukšto sandėlių pastatus, atitinkamai įvertintus 8 ir 10 tūkst. litų.
Savivaldybė pastatais ketina padidinti uždarosios akcinės bendrovės „Naujininkų valda“ įstatinį kapitalą, – 7,75 mln. litų, – papildomai išleisdama 77,5 tūkst. paprastųjų vardinių 100 litų nominaliosios vertės akcijų ir perduodama jas Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybėn.
Be to, ir pati savivaldybė iš administracijos direktoriaus rezervo įmonei stiprinti ketina skirti 50 tūkst. litų. Tai patvirtino savivaldybės Ekonomikos ir investicijų departamento direktorius Vytautas Grinius.
Tikslas – parduoti
Savivaldybės tarybos posėdyje sostinės merui Artūrui Zuokui galiausiai tiesiai šviesiai teko pripažinti, kad pastatai įmonei atiduodami vien tam, kad paskui juos būtų galima netrukdomai parduoti.
„Daugelis tikriausiai žino, kokia sudėtinga miesto finansinė situacija. Tiesiog ieškome būdų šiek tiek papildyti savivaldybės biudžetą. Pastatus galima parduoti aukcione, tikrai nėra jiems numatytas joks pirkėjas“, – tarybos narius patikino meras.
Jam pritarė ir šiuo klausimu besirūpinantis V.Grinius. Anot valdininko, perdavus pastatus savivaldybės įmonėms parduoti juos būtų galima kur kas greičiau. Esą įprasta privatizavimo procedūra trunka pusantrų metų, o bankrutuojantis miestas tiek lauki negali.
„Galiu jus patikinti, kad tokiu būdu tikrai nesiekiama pastatus parduoti neskaidriai. Tokiu būdu procesai vyksta greičiau ir paprasčiau. Be to, taip kuriama ir plėtojama infrastruktūra, reikalinga visuomenei. Bus gautas pelnas ir socialiniai rezultatai“, – apie brangių pastatų perdavimą iki šiol nė neveikusiai įmonei kalbėjo V.Grinius.
Dirbo likvidatorė
Likviduoti „Naujininkų valdą“ buvo paskirta likvidatorė Jolanta Lukošienė. Įmonei visą šį laiką vadovavusi specialistė dienraščiui sakė dirbsianti iki įsigaliosiant tarybos sprendimui. Kadangi taryba klausimui pritarė, likvidatorę įmonėje pakeis direktorius.
„Kol kas dar dirbu, kol nėra savivaldybės tarybos sprendimo. Ši įmonė iki šiol ir neveikė, dirbo tik vienas žmogus, kitų darbuotojų nebuvo. Man sunku pasakyti, kodėl vos sukūrus buvo norima ją likviduoti, tai miesto reikalas“, – dienraščiui sakė J.Lukošienė.
Dienraščio žiniomis, „Naujininkų valda“ buvo kurta Vilniaus nutekamųjų vandenų sistemoms valdyti. Šiuo metu sostinėje lietaus vandens nuotekomis rūpinasi įvairios įmonės, rinkoje nemažai painiavos, tad buvo nuspręsta visą šią sritį perimti į vienas rankas.
Kita versija – ši įmonė iš „Naujininkų ūkio“, kurį buvo norima privatizuoti, turėjo perimt mikrorajono administravimo funkcijas.
J.Lukošienei nuo praėjusių metų lapkričio iš „Naujininkų valdos“ biudžeto buvo mokama minimali mėnesinė alga.
Įmonėms pridalijo turto
Prieš kelias savaites dar trys sostinės savivaldybei priklausančios įmonės staiga tapo stambiomis nekilnojamojo turto valdytojomis. Savivaldybės taryba joms valdyti priskyrė pastatų už dešimtis milijonų litų.
Kai kurie miesto politikai ir verslininkai mano, kad pastatus įmonėms išdalijusi savivaldybė vėliau juos ketina parduoti.
Savivaldybės įmonei „Grinda“ atiteko jai pagal veiklą visai nebūdingi statiniai. Pavyzdžiui, Valakampiuose ji gavo du vieno aukšto medinius gyvenamuosius namus ir lauko rūsį su keliais kiemo pastatais. Šie statiniai įvertinti 168 tūkst. litų. Taip pat ji gavo ir vieno aukšto rąstinį gyvenamąjį pastatą už 136 tūkst. litų. Toje pačioje vietoje įmonei priskirti ir negyvenamieji pastatai – vieno aukšto medinis pastatas už 27 tūkst. litų.
„Šiaurės miestelio“ nekilnojamojo turto kraitis kur kas didesnis. Įmonė pastatų gavo ne tik Valakampiuose, bet ir miesto centre. Pavyzdžiui, vienas įmonei perleistas pastatas, dviejų aukštų su rūsiu mūrinis prekybos ir gydymo statinys (Bžostovskių rūmai) sostinės centre, Dominikonų ir Universiteto gatvių sankirtoje, įvertintas beveik 7,5 mln. litų. Panašiai įvertintas ir keturių aukštų mūrinis poilsio pastatas Palangoje. Dar vienas itin vertingas įmonei atitekęs pastatas Liejyklos ir Totorių gatvių sankirtoje įvertintas beveik 5 mln. litų.
Vilniečius autobusais ir troleibusais vežanti įmonė „Vilniaus viešasis transportas“ praturėjo vaikų namams skirtais pastatais Antakalnio gale, įvertintais daugiau kaip 250 tūkst. litų. Turto dalybose įmonei atiteko itin įdomių pastatų Valakampiuose – valgykla už 100 tūkst. litų ir džiovykla už 15 tūkst. litų. Taip pat ir gausybė šimtais ir dešimtimis tūkstančių litų įvertintų gyvenamųjų bei negyvenamųjų pastatų, įvairiausių pavėsinių ir nebenaudojamų ūkinių statinių.
Komentarai
Vidas Urbonavičius, tarybos narys
Sunku pasakyti, kodėl ta įmonė iš viso reikalinga. Negalima atmesti versijos, kad čia pastatai dalijami taip pat dėl tos pačios priežasties, kaip ir praėjusį kartą. Bet kokiu atveju, komitetuose šis klausimas apsvarstytas nebuvo, jis net nebuvo pristatomas tarybos nariams iki tarybos posėdžio. Ir vis dėlto man lieka neaišku, kokia apskritai yra „Naujininkų valdos“ funkcija, kas trukdo turimą turtą parduoti konkurse?
Arturas Liudkovskis, tarybos narys
Tai gal panaikinkime Privatizavimo komisiją, Privatizavimo skyrių? Tai dabar jau visada eisime tokiu privatizavimo keliu? Kodėl tuomet savivaldybėje vis dar dirba žmonės, kurie atsakingi už privatizuojamų objektų reikalus? Jei susitariame viską daryti paprasčiau, tai ir darykime,
Gediminas Švilpa, tarybos narys
Tai gal geriau padarykime vieną įmone ir jai atiduokime visus pastatus, o ne barstykime turimą turtą po atskiras įmones. Tai svarbus klausimas, kurį reiktų svarstyti ir komitetuose. Jei jau tokiu keliu norime eiti, tai darykime viską organizuotai, kad savivaldybė procesus galėtų normaliai bent kiek kontroliuoti.
Gediminas Rudžionis, tarybos narys
Dabar turime labai juokingą situaciją. Jei žinoma, kam parduodama, – skaidru, jei nežinoma – neskaidru. Jei darome viešųjų pirkimų procedūrą – neskaidru? Nežinau, ką pagalvos žmonės, jei šitaip su savo turtu elgsimės.
Naujausi komentarai