Pereiti į pagrindinį turinį

Neblėstanti "Tetrio" šlovė

2009-06-06 23:59
Atgimsta: pasenusius įrenginius keičia modernesni, o "Tetris", pritaikytas ir perkeltas į naujus telefonus ar grotuvus, vis išlieka.
Atgimsta: pasenusius įrenginius keičia modernesni, o "Tetris", pritaikytas ir perkeltas į naujus telefonus ar grotuvus, vis išlieka. / AFP nuotr.

Skambanti "Kalinkos" melodija, krintančios figūrėlės ir nykstančios linijos. Kompiuterinio žaidimo "Tetris" neįmanoma supainioti su niekuo kitu. Prieš ketvirtį amžiaus sukurto žaidimo populiarumas neblėsta.

Įvairių formų figūrėlės kompiuterio ekrane pirmą kartą pradėjo kristi lygiai prieš 25 metus – 1984-ųjų birželio 6 d. Šį skaitmeninį galvosūkį sukūręs Maskvos mokslų akademijos kompiuterių inžinierius Aleksejus Pažitnovas jį pavadino graikiško žodžio "tetrominoes", reiškiančio iš keturių kvadratų sudarytas figūras, ir jam patikusio žaidimo – teniso – junginiu.

Taip gimė vienas populiariausių visų laikų kompiuterinių žaidimų "Tetris". Žaidimo esmė – nuolat krintančios septynių formų figūros, primenančios raides I, J, L, O, S, T ir Z, kurias reikia sudėlioti taip, kad neliktų tarpų.

Iš pradžių šį žaidimą A.Pažitnovas savo draugams ir pažįstamiems dalijo nemokamai. Vėliau žaidimas iškeliavo už buvusios Sovietų Sąjungos ribų. Taip žaidimą pastebėjo JAV verslininkas Henkas Rogersas, kuris, suradęs A.Pažitnovą, pasiūlė įkurti bendrovę ir ieškoti pirkėjų. Beje, vėliau A.Pažitnovui "Tetrio" kūrėjo titulas padėjo pelnyti darbą bendrovėje "Microsoft".

Per keletą metų "Tetris" buvo pritaikytas įvairiems žaidimų kompiuteriams, o itin didelės sėkmės sulaukė 1989 m. pasirodžius bendrovės "Nintendo" nešiojamajam žaidimų kompiuteriui "Game Boy". "Tetris" buvo pasirinktas kaip pagrindinis šio kompiuterio žaidimas, o jų derinys sulaukė daug pirkėjų: pasaulyje buvo parduoti 33 mln. "Game Boy" kompiuterių su minėtuoju žaidimu.

Kaip naujienų agentūrai "Reuters" teigė pats A.Pažitnovas, jo sukurtą žaidimą perprasti nesunku, tačiau vėliau savo įgūdžius galima tobulinti be galo. "Priešingai negu daugelyje kitų kompiuterinių žaidimų, kuriuose visą laiką reikia ką nors naikinti, šiame žaidime reikia kurti. Atsitiktine tvarka krintančių figūrėlių chaosą čia reikia paversti tvarkinga visuma. Tai labai geras jausmas", – teigė jis.

Iki šių dienų parduota daugiau kaip 125 mln. žaidimo "Tetris" kopijų, jis paplitęs kompiuteriuose, interneto svetainėse, telefonuose, muzikos grotuvuose ar televizoriuose. Be to, "Tetris" įtrauktas į Guinnesso rekordų knygą kaip žaidimas, pritaikytas didžiausiam skaičiui prietaisų ir turintis daugiausia atmainų.

"Tetrio" licenciją šiuo metu turi įsigijusi gerai žinoma žaidimų kūrėja "Electronic Arts", kuri mano, kad šis žaidimas žmonėms neturėtų atsibosti dar ilgai, o daugiausia galimybių jam įžvelgiama išmaniųjų telefonų srityje. "Tetris" yra tarp dešimties populiariausių žaidimų telefone "Apple iPhone", skaičiuojama, kad vieną iš daugybės jo versijų galima rasti 10 proc. visų mobiliųjų telefonų.


Dėl žaidimo pateko už grotų

Britas Faizas Chopdatas tapo pirmuoju žmogumi pasaulyje, gavusiu ilgiausią kalėjimo bausmę už kompiuterinį žaidimą. 2002-aisiais teismas 23-ejų vaikinui skyrė keturių mėnesių kalėjimo bausmę, nes jis skrisdamas nesutiko išjungti mobiliojo telefono ir niekaip nesugebėjo liautis žaisti "Tetrį". Iš medaus mėnesio Egipte grįžtantis F.Chopdatas nepaisė kelių skrydžio palydovių įspėjimų ir vos lėktuvui nusileidus jį suėmė policija.


Žaidimas ant pastatų sienų

"Tetrio" entuziastai milžinišku žaidimo ekranu paverčia ir pastatų sienas bei langus. Įjungus šviesas tam tikruose kambariuose galima sudaryti įvairias žaidimo figūras.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų