Pereiti į pagrindinį turinį

Operos teatras skęsta skolose: gali tekti pristabdyti veiklą

2019-07-21 18:09

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) skola kasmet auga, nedidinant valstybės dotacijų gali tekti pristabdyti teatro veiklą, be to, būtina kapitaliai remontuoti jo pastatą, teigia LNOBT direktorius.

„Jau dešimt metų po krizės nesprendžiamas asignavimų teatrui ženklus didinimas privedė prie to, kad gyvename ateities sąskaita. Parduodami bilietai dengia ne dabartį, o praeities skolas“, – šią savaitę per Seimo Kultūros komiteto posėdį sakė LNOBT generalinis direktorius Jonas Sakalauskas.

Jo teigimu, pasaulyje tokio dydžio ir lygio teatrai, kaip LNOBT, turi 30–40 mln. eurų biudžetus, tuo metu Lietuvos teatras – 10–11 mln. eurų. Pasak J. Sakalausko, įvertinus atlyginimų ir kainų skirtumus, 20 mln. eurų biudžetas būtinas.

„Šiandien LNOBT yra ta įstaiga, kuriai reikia jūsų dėmesio ir politinio palaikymo išlipti iš to tikrai nepatogaus ir nerespektabilaus būvio, kai atsiskaitymai gana stipriai vėluoja“, – teigė J. Sakalauskas.

Teatro duomenimis, valstybės dotacijos išlaidoms, išskyrus darbo užmokestį, ne didėja, o mažėja, nepaisant to, kad paslaugų ir prekių kainos kyla. Pavyzdžiui, 2017 metais dotacija išlaidoms (be darbo užmokesčio) sudarė 610 tūkst. eurų, šiemet – 524 tūkst. eurų.

Parduodami bilietai dengia ne dabartį, o praeities skolas.

Neužtenka ir lėšų atlyginimams – kaip ir žadėta, jie padidinti 64 eurais per mėnesį į rankas visiems darbuotojams, tačiau finansavimas skirtas mažesnis. Šiemet metams algoms trūksta 87,6 tūkst. eurų.

Anot J. Sakalausko, kasmet teatro skola vis kaupiasi. Jo duomenimis, 2015 metais skola siekė 390 tūkst. eurų, užpernai – 333 tūkst. eurų, pernai – 589 tūkst. eurų, šių metų pirmą ketvirtį – 763 tūkst. eurų.

„LNOBT išlaidos didėjo ne tik dėl objektyvių sandėlių nuomos, darbo užmokesčio sąnaudų didėjimo, tačiau dėl visuotinai didėjančių prekių ir paslaugų kainų, atlikėjų honoraro kilimo, atlikėjų konkurencingumo, pastatymo kokybės užtikrinimo“, – teigė direktorius.

J. Sakalauskas teigė pateikęs Finansų ministerijai trimečio finansavimo poreikį. Jeigu jis nebus patvirtintas, teatro vadovas įspėjo, kad gali tekti imtis radikalių priemonių.

„Jeigu Finansų ministerija nepatvirtins pateikto trimečio finansavimo poreikio, kuris nėra iš esmės pakeltas, bet reikalauja šiokios tokios politinės valios, susidursime su didžiulėmis problemomis. Mūsų šimtmetis, kuris bus 2020 metais, ir mūsų „Traviata“ nusikels labai ilgam laikui ir turbūt kažkiek net turėsime pristabdyti savo veiklą, kad taupytume lėšas“, – teigė jis.

„Nuimam pastatymų šiek tiek, sutrumpiname sezoną, tam kartui sutaupome lėšų. Bet premjerų mažėja, žiūrovų mažėja. Tikiuosi, kad to plano B neprireiks“, – Seime Kultūros komitete kalbėjo J. Sakalauskas.

LNOBT taip pat pateikė paraišką Valstybės investicijų programai dėl teatro kapitalinio remonto.

„Nuo 1976 metų remontuota tik salė, daugiau tik kosmetiškai prisidėta prie remonto. Šiandien jis labai remontuotinas, tikrai yra probleminių aspektų – nuo priešgaisrinės sistemos iki elektros instaliacijų“, – tvirtino J. Sakalauskas.

Be to, Operos ir baleto teatras planuoja scenografijos dirbtuvių statybas.

„Manome, kad galėtume būti tie, kurie tiek sau, tiek kitiems teatrams galėtume padėti gaminti scenografiją ir turėti pirmą modernią scenografijos gamybos dirbtuvę“, –sakė LNOBT generalinis direktorius.

J. Sakalauskas LNOBT vadovauja nuo 2018 metų kovo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų