Teoriškai jie tik inventorius, o iš tiesų – nepakeičiami žmonių draugai ir pagalbininkai. Tarnybiniai policijos šunys daro visa tai, ko negali policininkai: užuodžia narkotikus, atranda pasiklydusius žmones, o neretai ir sutramdo įsismarkavusį jaunimą.
Užuodžia net per šalčius
Kinologas Gintautas Sadulionis su savo 6 metų vokiečių aviganiu Diku – lyg du neišskiriami draugai. Policininkui šuo skirtas lygiai taip kaip kitam pareigūnui būtų duotas tarnybinis ginklas. Tačiau skirtumų tarp šuns ir ginklo nemažai. Pirmiausia tai, kad žmogus ir šuo dirba išvien.
„Žiemą buvo apiplėšta parduotuvė. Atvykome į vietą. Nieko nematyti. Sniegas sutryptas, jokių pėdsakų. Ilgai žiūrėjome. Pagaliau pavyko pamatyti lyg pėdsaką, vedantį už parduotuvės. Tą kryptį ir parodžiau Dikui“, – pasakojimą pradėjo Gintautas.
Išmokytas šuo, pasak kinologo, gerai reaguoja ne tik į narkotikus, sprogmenis ar maistą, bet ir į šviežią žmogaus kvapą. „Pradėjo jis uosti pėdsakus ir eiti ta kryptimi. Pabėgo 20 metrų ir atsigulė. Žiūriu, negaliu suprasti, kas vyksta. Nieko lyg nėra, viskas tuščia, tik sniegas, o šuo guli“, – pasakojo kinologas.
Įdėmiau apsižvalgius paaiškėjo, kad Dikas aptiko kelis iš parduotuvės pavogtus daiktus. Liepus eiti toliau, už keliolikos metrų šuo vėl atsigulė į pusnį. Ir taip kelis kartus.
„Galiausiai jis uosdamas pėdsakus ir rasdamas išmėtytus daiktus atvedė prie devynaukščio. Nuostabiausia tai, kad šuo dirbo, kai lauke buvo 20 laipsnių šalčio, o kvapo molekulės ima stingti jau esant 12–14 laipsnių šalčio. Tad mums ši šuns savybė užuosti esant tokiam stipriam šalčiui tikrai nuostabi“, – dėstė G.Sadulionis.
Pasiėmė gyventi su savimi
Pasak Policijos departamento Kinologijos skyriaus viršininko Džeraldo Striaupio, nereiktų tikėti tuo, kas rodoma apie tarnybinius šunis filmuose. Gyvūnas retai gali padaryti viską vienas pats – sugauti nusikaltėlius ar be žmogaus pagalbos rasti narkotikus.
„Fantastikos nebūna. Tarp šunų nėra čakų norisų, kaip, beje, realiame gyvenime jų nėra ir tarp žmonių. Daug ką lemia aplinkybės. Jeigu nusikaltimas padarytas vienoje vietoje, o nusikaltėliai šoko ir išvažiavo iš miesto, aišku, joks šuo nesuseks ir nesugaus nusikaltėlių. Tačiau yra situacijų, kai šuo nepakeičiamas“, – sakė Dž.Striaupis.
Jo bendradarbis – 7 metų belgų aviganis malinua vardu Uzi. Vyriškis su augintiniu – neišskiriami draugai. Šuo lydi jį darbe, kartu važinėja tarnybiniame automobilyje, savaitgalius ir visą laisvą laiką praleidžia vyro namuose.
„Skatinama, kad šuo nebūtų suprantamas tik kaip daiktas, kurį po pamainos palieki darbe. Ir kinologas, ir šuo turėtų būti kartu. Aišku, jei tik galimybės leidžia. Taip atsiranda didesnis savitarpio supratimas. Jie abu tampa komanda“, – kalbėjo kinologas.
Vyksta pratybų į mišką
Šiuo metu policijoje tarnauja apie 80 pačių įvairiausių veislių šunų: belgų, vokiečių aviganių, spanielių. Visi jie mokomi pėdsekystės, ieškoti narkotikų ir sprogmenų. Ne vienas jų jau yra pasižymėjęs ir radęs didesnį ar mažesnį kiekį narkotinių medžiagų, išgelbėjęs pasiklydusį ar net nusižudyti bandantį žmogų.
„Didvyrių didvyriai dabar kaip tik mokymuose dalyvauja, miške lietuje šlampa. Nebūna taip, kad šuo surastų toną narkotikų ar ką nors panašaus. Kiekis dažniausiai nedidelis, tačiau tai labai svarbu. Štai tabore buvo rasti 73 pakeliai su narkotinėmis medžiagomis. O tai tikrai svarbus radinys žinant, kad narkotikų jie nebeslepia namuose. Slėptuvės įrengiamos po žeme“, – dėstė pašnekovas.
Dž.Striaupis papasakojo, kad vienas jo kolegų yra sulaukęs skambučio, kai žmonės prašė pagalbos, nes jų šeimos narys išėjo į mišką žudytis.
„Jis tuo metu važiavo į pratybas Alytaus rajone, tačiau sulaukęs skambučio iškeliavo į įvykio vietą. Apie puskilometrį sekė pėdomis per pelkes ir mišką ir surado tą žmogų. Jis jau buvo užsinėręs kilpą ant kaklo, tačiau jį pavyko išgelbėti“, – dėstė kinologų vadas.
Šiemet šunims padedant, pasak Dž.Striaupio, pavyko aptikti šešių žmonių lavonus, išgelbėti keturiolika pasiklydusių grybautojų.
Teko tramdyti sirgalius
Gintauto šuo yra dalyvavęs ir unikalioje sirgalių drausminimo akcijoje. Krepšinio rungtynės, kuriose susitiko „Lietuvos ryto“ ir krepšininkai iš Baltarusijos, žadėjo būti karštos, jei ne aikštelėje, tai bent tribūnuose.
„Jau nuo pat pradžių “Lietuvos ryto„ sirgaliai buvo neramūs. Buvo iškviestos sustiprintos policijos pajėgos. Net penki policininkai bandė kontroliuoti situaciją, tačiau jiems tai sunkokai sekėsi“, – dėstė kinologas.
Galiausiai atvyko Gintautas su Diku. „Iškart visi nusiramino. Išsiskirstė tyliai ramiai. Kartais vienas šuo yra kur kas veiksmingiau nei penki “bananais„ ginkluoti policininkai. Šuo labai padeda ir gatvėje bendraujant su agresyviomis kompanijomis, kartais tokiems užtenka vien lojimą išgirsti“, – kalbėjo Gintautas.
Didžiausia problema – narkotikai
Pasak Dž.Striaupio, didžiausia problema šiuo metu, su kuria susiduria tarnybiniai šunys ir pareigūnai, provincijoje plintantis narkotikų vartojimas: „Į kinologijos centrą vis daugiau kreipiasi kolegų iš provincijos, prašo išmokyti šunis atpažinti narkotines medžiagas, jų ieškoti. Nes būtent svaiginimasis narkotinėmis medžiagomis keičia potraukį į alkoholį.“
Nemažėja narkotinių medžiagų vartojimas ir didžiuosiuose miestuose – šunys jų patinka automobiliuose, butuose.
„Tai gali būti nedidelė slėptuvėlė, bet žmogus be šuns pagalbos vargu ar ją suras. Šuo yra suradęs slėptuvę gėlių vazone. Gal ten narkotikų kiekis ir nebuvo įspūdingas, tačiau kai yra kabliukas, gali tęsti paieškas. Kai rasta viena slėptuvė, jau tuomet gali gauti orderį daryti kratą, tikrinti butą, garažą, sandėliuką, automobilį ir ieškoti toliau“, – pabrėžė pašnekovas.
Padėjo rasti paauglę
Kinologų paslaugų dažnai prireikia ir ieškant pasiklydusių žmonių. Keturkojis „policininkas“ buvo pasitelktas į pagalbą ir ieškant nepilnametės, kuri miške dingo iš avariją patyrusio automobilio.
Kraupi nelaimė įvyko lapkričio 2 d. popietę. Tuomet Lizdeikos gatvėje automobilis „Mazda MX3“ nuvažiavo nuo kelio, nušlavė viešojo transporto stotelėje esantį suoliuką ir rėžėsi į apšvietimo stulpą.
Nors automobilis buvo smarkiai sumaitotas, iš jo išlipo dvi merginos. Vieną jų – 17-metę – policininkai šukuodami mišką netrukus surado. Kitos paieškos užtruko, tad į pagalba buvo pasitelktas kinologas su tarnybiniu šunimi.
Dienraščio žurnalistai susisiekė su paieškose dalyvavusiu kinologu Gintu ir jis papasakojo, kad nors merginos rasti nepavyko, šuo puikiai atliko savo darbą.
„Negaliu atskleisti detalių – kol vyksta tyrimas, komentuoti negaliu. Teritorija nors ir nedidelė, bet reikėjo labai detaliai apžiūrėti. Viskas dar truko valandą ar daugiau. Šuo surado raudonos spalvos antros merginos drabužį“, – dėstė kinologas.
Antrąją merginą policija vis dėlto surado. Praėjusį pirmadienį ji buvo iškviesta į apklausą Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdyboje. Spėjama, kad automobilį vairavo nepilnametė.
Naujausi komentarai