Pereiti į pagrindinį turinį

Policija: sprogimas forte nepamirštas

2009-02-13 09:00
Policija: sprogimas forte nepamirštas
Policija: sprogimas forte nepamirštas / Gintaro Stokės nuotr. I forte sprogusi medžiaga – triacetono triperoksidas. Tiriamas šratasvydininkų DNR.

Į Kazlų Rūdos poligoną susirinkusius karinių žaidimų entuziastus apsupo Kauno rajono policininkai. Pernykštę nelaimę Kauno I forte tiriantys pareigūnai atliko žaidėjų DNR tyrimus.

Užklupo prieš žaidimą

Kauno rajono kriminalistai mėgina surasti įtariamuosius, dėl kurių kaltės pernai lapkritį I forto teritorijoje nugriaudėjo sprogimas. Tąkart čia lankėsi pradinių klasių moksleivių ekskursija iš Vilniaus Žemynos pagrindinės mokyklos. Devynmetė trečios klasės moksleivė paspyrė ant nedidelės smėlio krūvos gulėjusį nedidelį buteliuką, o po to driokstelėjęs sprogimas smarkiai sužalojo mergaitės koją. Medikams neliko kitos išeities, kaip pėdą amputuoti.

Teisėsaugininkai apie savo atliekamą ikiteisminį tyrimą ir jo detales kalba saikingai ir vengia komentarų. Iki šiol neįvardyta, ir kokia medžiaga sukėlė sprogimą. "Kauno dienai" pavyko sužinoti, kad lapkričio 12-osios popietę forte sprogo stikliniuose buteliukuose buvęs triacetono triperoksidas.

Anot specialistų, šiai medžiagai pagaminti reikia tik specialių įgūdžių, tačiau naudojami laisvai prieinami buitiniai chemikalai, kurių be vargo galima įsigyti. Šiuo metu įtariamųjų ratas labai platus. Konkrečių įtariamų asmenų nustatyti nepavyko.

Kad byla toliau tiriama, patvirtino sekmadienio įvykiai Kazlų Rūdos poligono kuro bazėje. Čia susirinkusius šratasvydžio (angliškai vadinamo "airsoft") žaidimo mėgėjus aplankė gausios Kauno rajono policijos patrulių ir kriminalistų pajėgos. Pareigūnų "desantas" apsupo gana didelę teritoriją, kur iš visos Lietuvos susirinko didžiulis būrys šratasvydžio žaidėjų, pasidabinusių įvairių tipų karinėmis uniformomis ir rankose laikančių įspūdingas ginklų kopijas.

Vieni kitus suprato

Anot pareigūnų, tai buvo planuotas patikrinimas. Jo reikėjo, nes pagal turimus DNR tyrimų rezultatus mėginama surasti, į kieno rankas buvo pakliuvę buteliukai su sprogstamąja medžiaga, kurie buvo išmėtyti I forto prieigose. Teisėsaugininkai neslepia turintys tikslius DNR duomenis, kuriuos pavyko aptikti ištyrus rastus nepažeistus buteliukus ir susprogusiojo šukes.

"Jokių sunkumų nekilo. Susirinkę žaidėjai mus sutiko geranoriškai, tarpusavyje visi vieningai sutarė padaryti, ko mes pageidavome. Tad darbas vyko sklandžiai ir pakankamai operatyviai", – pasakojo vienas operacijoje dalyvavusių kriminalistų.

Kriminalistai paėmė seilių mėginius DNR testams ir visus "kariūnus" nufotografavo. Net ir tuos, kurie buvo veidus išsimarginę specialiais maskuojamosios spalvos dažais, taip pat ir vyriškoje kompanijoje buvusias kelias merginas.

Jokios panikos ar susierzinimo tarp šratasvydžio aistruolių nekilo. Žaidimo dalyviai pasakojo supratę, kad pareigūnai atvyko dirbti savo tiesioginio darbo, tad sutikę su visais jų reikalavimais.

Prieš kiekvieno militaristinio pobūdžio žaidimo pradžią, kaip pridera tikriems kariams, jie susirenka bendrai rikiuotei. Šįkart jiems taip pat teko išsirikiuoti ir išklausyti trumpą Kauno rajono kriminalistų instruktažą.

"Linksmi ir korektiški žmonės tie Kauno rajono policininkai. Nesame banditai, todėl jų vizitas šiek kiek nustebino, bet tikrai neišgąsdino. Nuo šiol žinosime, kad jie mus stebi. Galėtų ir patys prisijungti per kurį nors žaidimą. Pažiūrėtume, ar jų kasdienė tarnyba – didelis pranašumas prieš mus, žaidžiančius tik laisvalaikiu, – apie sekmadienio nuotykius pasakojo linksmai nusiteikęs vienas žaidimo dalyvių. – Visi kariai žaisti registruojasi iš anksto. Jei pareigūnai praneš, jog ketina atvykti, surengsime jiems ir pikniką."

Stebi naujienas internete

Žaidimą organizavę kauniečių komandos "Žaibas team" nariai, kaip įprasta, apie renginį pranešė tik šratasvydžio mėgėjų lankomuose interneto svetainių forumuose, kur nuolat lankosi bendraminčiai. Plačiau apie tai neskelbiama. Pamačius netikėtai atvykusius policijos pareigūnus tapo aišku, kad teisėsaugininkai domisi ir elektroninėje erdvėje vykstančiomis diskusijomis bei platinama informacija.

Šratasvydžio žaidimai vyksta ne tik Kazlų Rūdos poligone, bet ir apleistoje Jonavos raketų bazėje, Kauno V forte įsikūrusiame šratasvydžio ir dažasvydžio sporto klube "Legionas" bei kitose nenaudojamose karinę istoriją menančiose teritorijose.

"Paprastai praėjus laikui ryškūs žaidimo įspūdžiai pasimiršta, o juos pakeičia vis nauji. Tačiau šįkart tikriausiai ilgokai visi atsiminsime, kad tai buvo būtent tas mūšis, kur policija leido nemokamai atlikti DNR testus", – šypsodamasis kalbėjo vienas šratasvydžio žaidėjų.

Paklaustas, ar tiki, kad iš keliasdešimties tądien šratasvydį žaidusių žmonių kuris nors gali būti susijęs su sprogstamąja medžiaga Kauno I forte, prisistatyti nepanoręs pašnekovas teigė negalintis už nieką garantuoti.

Anot jo, tarp šio užsiėmimo mėgėjų pasitaiko įvairiausių profesijų atstovų – nuo verslininkų iki eilinių darbininkų ar pareigūnų. Tačiau nė vienas jų niekada į žaidimų aikšteles kariniuose poligonuose nėra atsivežęs kokių nors neaiškių sprogstamųjų medžiagų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų