Kauno Centro policijos komisariatas prisidirbo eilinį kartą. Nuo komisariato pareigūnų patyčių nukentėjusių žmonių gretos auga. Vienas pareigūnų veiksmus narstantis ikiteisminis tyrimas gena kitą.
Vos neįgrūdo į areštinę
Su ne vieną Kauno Centro policijos komisariate kilusį skandalą aprašiusia „Kauno diena“ susisiekė gydytojas odontologas Simonas Bankauskas. Kauno policijos pareigūnai jo niekuo nėra kaltinę, nėra ir nebuvo pareiškę jokių įtarimų ar surašę administracinio teisės pažeidimo protokolo, tačiau gydytoją sulaikė, iš jo tyčiojosi, vos neįgrūdo į areštinę.
„Baisiausia tai, kad žalia uniforma žmogui suteikia galių nesiskaityti su kitais žmonėmis“, – susidūrimą su policija reziumavo S.Bankauskas.
Kelią namo pastojo ženklas
S.Bankauskas su draugu Roku (vaikino pavardė redakcijai žinoma) į policijos rankas pateko kovo mėnesį. Laisvės alėjoje gyvenantys vaikinai per Kazimiero mugę automobiliu norėjo grįžti namo, bet kelią pastojo ženklas „Važiuoti draudžiama“.
„Tame bute gyvenu šešerius metus ir tokį ženklą matau per kiekvieną šventę. Nė karto dar nebuvo taip, kad negalėtume grįžti namo, policininkai visada praleisdavo. Prie ženklo stovintiems pareigūnams pasakėme, kur važiuojame. Iškart pamatėme, kad prie mūsų priėjęs policininkas blogai nusiteikęs“, – prisiminė S.Bankauskas.
Policijos pareigūnas ėmė reikalauti, kad S.Bankauskas įrodytų, jog gyvena Laisvės alėjoje. Tikėdamasis rasti bent kokį įrašą apie gyvenamąją vietą, vaikinas peržiūrėjo visus turimus dokumentus, tačiau paieškos buvo bergždžios.
„Policininkas pasakė:“Varykit iš čia.„ Mes ir nuvažiavome. Tik po visų tų įvykių supratome, kad jis taip sakydamas ne leido mums važiuoti namo, o vijo šalin. Bet, sutikite, pasakymas yra dviprasmiškas“, – kalbėjo S.Bankauskas.
Apkaltino sužalojimu
Abiejų vaikinų pasakojimu, jie neskubėdami privažiavo prie jų daugiabučio kiemo automatinių vartų, palaukė, kol jie atsidarys, įvažiavo ir tik po to, kai pastatė automobilį, pamatė į kiemą įbėgantį tą patį pareigūną. Jis ištempė prie vairo sėdėjusį Roką iš automobilio ir pareiškė, kad vaikinas prisidirbo, nes nuvažiuodamas pervažiavo jo koją.
„To tikrai nebuvo. Mes abu medikai, padorūs žmonės. Patys įsivaizduokite, kad mes, medikai, pervažiavome pareigūnui koją, pabėgome ir pasislėpėme čia pat esančiame kieme. Nėra logikos“, – pasakojo S.Bankauskas.
Odontologas taip pat atmeta spėliones, kad koją pervažiavę vaikinai to tiesiog nepastebėjo: „Per akmenį pervažiavęs jauti, kad pervažiavai, o čia koja.“
Komisariate patyrė patyčias
Į juos nukreipto elektrošoko išgąsdinti, į tarnybinį policininkų automobilį įgrūsti draugai tikėjosi, kad nesusipratimą pavyks išaiškinti nuvažiavus į policijos įstaigą, tačiau pravėrus Centro policijos komisariato duris tapo aišku, kad čia supratimo ar bent išklausymo laukti neverta.
Abu vaikinai pasakojo išgirdę gąsdinimų, patyčių, įžeidinėjimų tiradą. Sulaikytųjų teigimu, uniformuoti pareigūnai juos vadino gėjais, gaidžiais, pederastais ir ruošėsi įgrūsti abu vaikinus į areštinę.
S.Bankauską nuo belangės išgelbėjo darbas. Kol gydytojas buvo komisariate, į jo darbo kabinetą prigužėjo eilėje laukiančių pacientų. Pasitarę policininkai nusprendė nutraukti S.Bankausko uždarymo į areštinę procedūrą, pakišo pasirašyti įvykio paaiškinimą ir jį paleido.
Rokui sekėsi blogiau. Vaikinas buvo uždarytas į areštinę, kurioje praleido beveik parą. Šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas, kuriame mediciną studijuojantis įtariamasis įtariamas policijos pareigūno įžeidimu ir jo sužalojimu. Rokas ir jo advokatas Marius Endzinas teigia pastebėję ir užfiksavę, kad tariamai sužaloto pareigūno pozicija vis keičiasi.
„Per sulaikymą pareigūnas sakė, kad jam pervažiuota koja. O pirmuosiuose oficialiuose įtarimuose Rokui paminėta, kad sužalota tik ranka, antruosiuose, patikslintuose, – ranka ir koja“, – pasakojo advokatas.
Pareigūnai elgėsi neteisėtai
S.Bankausko policija niekuo nekaltina, bet gydytojas kaltina policiją. Jis kreipėsi į prokuratūrą, kad ši pradėtų tyrimą dėl tarnybos įgaliojimų viršijimo. Prokurorai nurodė Kauno vyriausiajam policijos komisariatui (VPK) išsiaiškinti įvykio detales, bet policija atšovė, kad nėra ko tirti, ir tyrimo nepradėjo. S.Bankausko advokatas šį VPK sprendimą apskundė prokuratūrai, kuri skundą patenkino. Nukentėjusysis mano, kad pareigūnų nusižengimus įrodyti pavyks.
„Manęs iš viso nebuvo galima vežti į policiją, nes aš tik keleivis, liudytojas, man jokie įtarimai nebuvo pareikšti. Įsivaizduokite, kad maršrutinio autobuso vairuotojas padaro eismo įvykį, o į komisariatą vežami ir į areštinę ruošiami įgrūsti visi tuo autobusu važiavę keleiviai“, – pasakojo S.Bankauskas.
Jokio nusižengimo nepadariusį S.Bankauską policininkai į komisariatą teisėtai galėjo tempti tik dėl vienos priežasties – asmenybei nustatyti. Vis dėlto akivaizdu, kad gydytojo asmenybė pareigūnams nerūpėjo. Tapatybę patvirtinantį dokumentą S.Bankausko paprašyta pateikti policijos įstaigoje praleidus porą valandų.
Policijos patyčias patyrę vaikinai teigia negalintys suvokti konflikto priežasčių. Jie pasakojo, kad sužalojimais pasiskundęs pareigūnas pinigų už konflikto numarinimą nereikalavo.
„Manau, kad mus prie ženklo sustabdęs pareigūnas pagalvojo, kad mes tyčia nepaklusome jo nurodymams ir, naudodamasis žalia uniforma, nusprendė pademonstruoti savo galią“, – spėjo S.Bankauskas.
Komisariate – skandalų lavina
Centro policijos komisariatą apskundęs yra ne tik S.Bankauskas. Dienraštis jau rašė apie iraniečio M.M.A. (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) ir Karo policijos Kauno įgulos viršininko kapitono Remigijaus Mikalausko nuotykius komisariate.
Jie abu į komisariatą užėjo norėdami parašyti pareiškimus, tačiau ir vienas, ir kitas atsidūrė areštinėje. Policija juos apkaltino pareigūnų įžeidimu. Įtariamieji tikėjosi, kad juos išgelbės vaizdo įrašai, tačiau iraniečio atveju kilo įtarimų, kad vaizdo įrašas suklastotas, o R.Mikalausko byloje įrašo apskritai nėra, nes, Kauno policijos teigimu, per sulaikymą komisariate vaizdo fiksavimo kamera neveikė.
R.Mikalauskas Kauno miesto apylinkės teisme laimėjo bylą prieš Centro policijos komisariato pareigūnus, tačiau policija teismo sprendimą apskundė.
Komisariato mundurą šiemet apdrabstė ir dar šlykštesnės dėmės. Pradėti mažiausiai du ikiteisminiai tyrimai dėl galimai nusikalstamų komisariato pareigūnų veiksmų. Du tyrėjai įtariami reikalavę kyšio už tai, kad nepradėtų tyrimo. Kitiems dviem komisariato pareigūnams gali būti pareikšti įtarimai dokumentų klastojimu. Kalbama, kad vienas iš jų pabandė išgelbėti su narkotikais įkliuvusį kito Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūno sūnų.
Naujausi komentarai