Priversti bendrovės „Grinda“ darbininkus dirbti – rimtas iššūkis. Nors valdininkai už tinginiavimą skiria nuobaudas, vilniečiai vieną po kito fiksuoja atvejus, kai, užuot remontavę gatves, „Grindos“ darbininkai daro bet ką, tik ne dirba.
Viešina gyventojai
Bendrovės vykdomų darbų procesas ir juokina, ir liūdina gyventojus. Juokina, nes iliustracijos, kuriose vaizduojamas vienas dirbantis darbininkas dešimčiai jį stebint, yra tapusios interneto folkloru. Liūdina, nes vaikščioti gatvėmis ir pravažiuoti trukdantys darbai vis dėlto galėtų būti atlikti kur kas greičiau, jeigu darbuotųsi bent kas antras darbininkas.
Šį mėnesį vienas vilnietis, savo „YouTube“ paskyroje pasivadinęs Laurynu Edmundo, paskelbė tris vaizdo įrašus, kuriuose matomi būtent taip dirbantys „Grindos“ darbininkai: vienas dirba, septyni žiūri; du dirba, šeši žiūri; keturi dirba, keturi žiūri. Šalia Neries Žvejų gatvėje Vilniuje plušančios darbininkų komandos darbas užfiksuotas birželio 5 d.
„Grįžtame į darbų efektyvumo piką, dirba trys iš septynių, – ironizuodamas komentavo įrašo autorius. – Dabar rezultatas yra 1,1 dirbančio žmogaus: vienas dirba kiek reikia, kitas su šiūpeliuku kartais ką nors pagraibsto. Bet neteiskime žmonių, nežinodami visų aplinkybių, gal jie priversti nieko neveikti.“
Paviešinus filmuotą medžiagą šių darbų organizavimo projekto koordinatoriui Algirdui Samuoliui skirtas įspėjimas.
Tačiau atrodo, kad toks įspėjimas „Grindos“ darbuotojų nemotyvavo dirbti efektyviau. Birželio 26-ąją kitas vilnietis, ėjęs Rūdninkų gatve, taip pat užfiksavo „Grindos“ darbininkų triūsą.
„Vienas kažką prie šaligatvio knibinėjo, keturi dėbsojo. Greitai jau visi penki “ilsėjosi„. Žinoma, jiems nemokama už darbo valandas, o mokama už atliktus darbus, bet juk visi tokie remonto darbai trukdo gyventojams, dėl to reikėtų stengtis juos užbaigti kuo greičiau“, – ne juokais pyko vilnietis.
Kainai įtakos neturi
„Gyventojai pradėjo fiksuoti situacijas “du „Grindos“ darbininkai dirba, šeši žiūri„. Dėl darbų Žvejų gatvėje jau skirtas įspėjimas darbų koordinatoriui. Dabar kitas gyventojas Rūdninkų gatvėje užfiksavo identišką situaciją. Kaip būtų galima iš esmės spręsti šią situaciją?“ – „Vilniaus diena“ uždavė klausimą bendrovės „Grinda“ generaliniam direktoriui Algimantui Vilūnui. Tačiau ryšys nutrūko.
Greičiausiai tai nutiko A.Vilūno iniciatyva, nes bendrovės generalinis direktorius mobiliuoju telefonu daugiau neatsiliepė.
Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento direktoriaus pavaduotojas Antanas Mikalauskas sakė, kad savivaldybė negali apeidama direktorių nurodinėti bendrovės darbuotojams.
„Savivaldybei įmonė atsiskaito už atliktus darbus. Už tvarką, kaip dirba ir organizuoja darbus, atsakingas įmonės vadovas. Būtų paradoksas, jeigu būtų kitaip“, – sakė A.Mikalauskas.
Visgi, nors „Grindai“ nemokama už darbo valandas, algą įmonė turi mokėti ne dviem dirbantiems, o dviem dirbantiems ir šešiems žiūrintiems. Ar tokia situacija tikrai neturi įtakos užsakomų darbų kainai? Paklausus, ar miesto išlaidos gatvių remonto darbams sumažėtų, jeigu būtų mokama tik realiai dirbantiems darbininkams, A.Mikalauskas vienareikšmiškai atmetė tokią galimybę.
„Jeigu trinkelių išklojimas 70 kvadratinių metrų kainuoja, pavyzdžiui, 70 litų, kaina negali sumažėti. Jeigu jie nesugeba susiorganizuoti darbo, gali tą trinkelių metrą dėti dieną, ir tik įmonei nuo to prasčiau, o ne savivaldybei. Savivaldybei nei daugiau dėl to, nei mažiau kainuoja. Tarkime, gėlių sodinimas ar gatvių šlavimas – visur yra įkainiai, todėl, kad ir kiek žmonių tuos darbus atliktų, gauna tą pačią sumą“, – mokėjimo už „Grindos“ darbus sistemą aiškino savivaldybės darbuotojas.
„Jei būtų kalbėjęs, būtų pasakęs“
Vis dėlto ne viskas vertinama tik pinigais. Gyventojams remonto darbai sukelia nepatogumų. Kaip motyvuoti ar įpareigoti darbuotojus, kad jie greičiau baigtų darbus, nors jiems mokama ne už darbo valandas?
„O su “Grindos„ vadovu nekalbėjote?“ – paklausė A.Mikalauskas, o sužinojęs, kad A.Vilūnas neatsakė į klausimus, labai nustebo.
„Oba... Na, šitoje vietoje mes galime... savivaldybė... Tai yra savivaldybės įmonė, turi kalbėti... Žinoma, jeigu vienas dirba, kiti keturi stovi ir rūko, tai yra kažkaip nesuvokiama. Jeigu vadovas būtų kalbėjęs, jis būtų galėjęs pasakyti, kad yra pasirašytas įsakymas, jog darbininkai turi, rodos, 15 minučių pertraukas kas dvi valandas ar kas pusantros valandos, bijau sumeluoti. Visi padalinių vadovai susipažinę su tuo įsakymu. O toliau – darbas turi būti organizuojamas taip, kad dirbtų visi darbininkai, be jokios kalbos“, – dėstė A.Mikalauskas.
Apie įmonę
Deklaruojamas bendrovės veiklos tikslas – pelno siekimas derinant bendrovės akcininkų ir darbuotojų interesus.
Bendrovės veiklos objektas: lietaus vandenų surinkimas, nuvedimas, valymas ir išleidimas į atvirus vandens telkinius; gatvių, kelių tiesimas, dangų remontas, priežiūra; gatvių važiuojamosios dalies priežiūra žiemą; specialiosios sanitarinės paslaugos; avarinių situacijų gatvėse lokalizavimas; avarijų likvidavimas vidaus tinkluose, paplūdimių priežiūra ir gelbėjimo organizavimas; aplinkos tvarkymas; naminių gyvūnų priežiūros paslaugos, karantinavimas, eutanazija; asfaltbetonio mišinių regeneravimas, betono gaminių laužo perdirbimas.
Bendrovės atliekamų darbų vertė nuo 1,8 mln. litų 1993 m. išaugo iki 42 mln. litų 2011-aisiais.
Įmonės įstatinis kapitalas – 6,2 mln. litų.
100 proc. įmonės akcijų priklauso Vilniaus miesto savivaldybei.
Naujausi komentarai