Pereiti į pagrindinį turinį

Ringaudų gyventojai: gamykla mus nuodija!

2012-12-04 10:00
Ringaudų gyventojai: gamykla mus nuodija!
Ringaudų gyventojai: gamykla mus nuodija! / Artūro Morozovo nuotr.

Kai kurie Ringaudų gyventojai įsitikinę, kad juos aitriu kvapu nuodija prie miestelio stovinti „Danplasto“ gamykla. Jos vadovai atšauna, kad tai įrodančių oficialių tyrimų nėra, o visi skundai – suinteresuotų asmenų užsakyta muzika.

Užjaučia gyvenančiuosius pavėjui

„Ašaroja akys. Ir dar tas nepakeliamas kvapas“, – apie reiškinius, lydinčius gyvenimą šalia „Danplasto“ gamyklos, dar prieš porą metų „Kauno dienai“ pasakojo Ringauduose gyvenanti Danutė Žabaliūnienė.

Nuo to laiko miestelio gyventojai vėjo jėgainių korpusų detales gaminančią įmonę daugybę kartų skundė įvairioms institucijoms, bet padėtis nepasikeitė. Oficialūs tyrimai didelių pažeidimų neužfiksavo. „Danplasto“ vadovybė žmones ėmė kaltinti specialiu kenkimu.

Gamyklos vadovai tikina: nemalonus kvapas gamyklos teritorijos ribų neperžengia.

„Ne, Ringaudų gyventojai neišsigalvoja. Mane gelbsti tai, kad beveik visada vėjas nuo manęs pučia į “Danplasto„ pusę, o ne atvirkščiai, bet aš užjaučiu tuos, kurie yra anoje gamyklos pusėje“, – sakė netoliese gyvenantis kunigas Rimantas Baltrušaitis.

Prie kiaulidės dvokia mažiau

„Danplastas“ gamyboje naudoja bespalvį skystį stireną, kuris ir skleidžia specifinį kvapą.

Vienas tyrimas nustatė, kad šalia gamyklos tvyro leistinas normas gerokai viršijantis kvapas, tačiau įmonės vadovai nepripažįsta, kad kvapas yra jų.

Jie teigia, kad stireną galima užuosti gamykloje, retsykiais jo kvapas jaučiamas ir šalia įmonės, tačiau jis nepasiekia miestelio ir negali būti toks aitrus, apie kokį pasakoja žmonės.

„Galų gale tai nereiškia, kad užfiksuotas kvapas yra iš mūsų gamyklos. Tas tyrimas nedetalizuoja, koks tai kvapas buvo. Gal jis paimtas miestelyje prie kokios nors mėšlo krūvos“, – kalbėjo „Danplasto“ kokybės valdymo ir kontrolės vadovas Algimantas Borisas.

„Mes darėme tyrimus ne tik prie “Danplasto„. Pavyzdžiui, prie išties dideliu nemalonaus kvapo šaltiniu laikomų kiaulidžių nustatytas kvapas buvo 4–5 kartus mažesnis nei prie gamyklos Ringauduose“, – pasakojo Aleksandro Stulginskio universiteto Miškų ir ekologijos fakulteto Aplinkos ir ekologijos instituto lektorė daktarė Daiva Šileikienė.

Laboratorija – gamyklos pusėje

Prieš kelerius metus netoli „Danplasto“ paimtus kvapo mėginius ištyrę Latvijos laboratorijos specialistai nustatė 54–60 vadinamųjų kvapo koncentracijos vienetų. Leistiną kvapo koncentracijos ribą nusistačiusiose šalyse tebuvo leidžiama 8–12 kvapo koncentracijos vienetų.

Kvapo tyrimai Lietuvoje dar nebuvo standartizuoti, o leistina riba nustatyta ir kvapo nustatymo procedūra įsiteisėjo tik nuo praėjusių metų.

Gyventojai vylėsi, kad maksimalią leistiną kvapo stiprumo ribą nubrėžęs teisės aktas taps ginklu prieš gamyklą, bet taip neįvyko.

Kauno visuomenės sveikatos centro (VSC) Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Asta Liubinaitė sakė, kad pernai laboratorijoje atliktas tyrimas parodė, jog kvapas, sklindantis iš „Danplasto“ kaminų, leistinos ribos neperžengia. Daugiau rimtesnių tyrimų nebuvo.

„Pagal reikalavimus komisija turi susirinkti per parą nuo pranešimo apie nemalonų kvapą, o tas kvapas Ringauduose laikosi gal 20 minučių ir ne kiekvieną dieną. Kokia tikimybė, kad tyrimas bus atliekamas kaip tik tuo metu, kai kvapas pasklis? Kai buvo daromas mūsų tyrimas, mes nuvažiavome iškart po pranešimo telefonu“, – pasakojo D.Šileikienė.

„Mes apie tyrimą nebuvome informuoti. Taip bet kas gali suorganizuoti diversiją – kažkieno stiprų kvapą pateikti kaip mūsų“, – tyrimo nepripažino A.Borisas.

Pildo smarvės kalendorių

Skirtingose vietose Ringauduose gyvenantys žmonės pildo vadinamąjį smarvės kalendorių, kuriame įrašas padaromas kiekvieną kartą, kai namus apgaubia, kaip įtariama, nuo „Danplasto“ atsklindantis kvapas.

„Kalendorių duomenis sulyginome su tyrimų dienomis. Lyg tyčia tyrimų datos su datomis kalendoriuje nesutampa. Sutapo vienintelį kartą, ir tądien buvo užfiksuotas leistinų normų perviršis“, – pasakojo Ringaudų bendruomenės centro pirmininkė Orinta Dovydaitienė.

„Skundų buvo daug, bet mes galime kalbėti tik duomenų kalba – apie tai, ką išmatavo laboratorija“, – atsakė Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kauno rajono agentūros vedėjas Vytautas Rimas.

Kvapas prasilenkia su tikrintojais

Gyventojai sako, kad tyrėjai dažniausiai atvyksta tada, kai joks kvapas nuo „Danplasto“ nesklinda. Ne vieną tyrimą finansavo pati gamykla.

„Tyrimų rezultatai priklauso nuo to, kas matuoja, kur matuoja ir už kiek matuoja“, – sakė Ringaudų gyventojus konsultuojantis chemikas-ekologas Vitalijus Gediminas.

Nuspėti, kada Ringauduose pasklis nemalonus kvapas, neįmanoma. Kartais jokio kvapo nebūna kelias dienas, o kartais nemalonų kvapą galima užfiksuoti kelis kartus per dieną.

Labiausiai kvapas jaučiamas karštomis vasaros dienomis. Spėjama, kad viskas priklauso nuo „Danplasto“ gamybos tempų, vėjo greičio ir krypties bei oro slėgio.

Statys brangų filtrą

Vis dėlto šį rudenį pažeidimas buvo užfiksuotas. Gamyklos aplinkoje stireno aptikta net keturis kartus daugiau nei leidžiama.

Už tai dešimtis milijonų litų apyvartą per metus turinti gamykla nubausta 120 litų dydžio administracine bauda. A.Borisas aiškino, kad leistinos normos yra pernelyg mažos, o ir patys tyrimo rezultatai kelia abejonių.

„Tai buvo neobjektyvus vertinimas, kuris mums kainuoja brangiau nei šimtą litų. Už tą viršijimą padidėja mokesčiai, turime samdyti taršą galinčią pašalinti įmonę, vėl daryti mėginius, kurie kainuoja tūkstančius“, – skundėsi „Danplasto“ kokybės valdymo ir kontrolės vadovas.

Gyventojų spaudžiama gamykla ėmė dairytis aktyvuotosios anglies filtrų, kurie ant daugiausia teršalų į aplinką išmetančio kamino galėtų būti sumontuoti kitais metais.

Dėl filtro įmonė jau kreipėsi į Lietuvos aplinkos apsaugos investicinį fondą. Projektas gali atsieiti daugiau nei kelis šimtus tūkstančių litų.

„Gyventojams netiks joks filtras – vis tiek sakys, kad smirdi. Bet mes kažką turime daryti, nors su stirenu dirbančios gamyklos nei Europoje, nei Amerikoje tokių filtrų nestato“, – teigė A.Borisas.

Kaltina sklypų savininkus

„Danplastas“ greta Ringaudų veikia devynerius metus, tačiau kelerius metus Ringaudų gyventojai nesiskundė.

„Skundai prasidėjo po to, kai buvo grąžintos aplinkui esančios žemės. Tos garsiausiai rėkiančios moteriškės tėra įrankiai kažkieno rankose“, – tikino „Danplasto“ gamybos direktorius Edvardas Urbonas.

Jis teigė, kad į gyventojų skambučius visada reaguojama ir skubama į vietą, kurioje turėtų jaustis iš gamyklos sklindantis kvapas, tačiau pranešimai nepasitvirtina.

„Pavyzdžiui, paskambina ir sako, kad dėl smarvės net negali išeiti į lauką, vaikas apsivėmė. Bet vėjas net ne iš tos pusės pučia, o už besiskundžiančiojo namo kažkas nuo šiltnamio nuimtą seną polietileną degina. Kitą kartą skundžiasi, kad liepos viduryje nuo mūsų gamyklos smarvės silpna buvo, bet esmė ta, kad visą liepą visi darbuotojai atostogavo“, – juokėsi E.Urbonas.

Pasiekė ir Prezidentę

Blogu kvapu skundžiasi ne visi Ringaudų gyventojai – kai kurių aitraus kvapo šuorai apskritai niekada nepasiekia. Vis dėlto akivaizdu, kad problema egzistuoja.

„Danplastas“ yra viena iš pagrindinių skundų temų. Juo žmonės skundžiasi dažniau nei blogu gyvenimu", – pastebėjo kunigas R.Baltrušaitis.

Skundai dėl „Danplasto“ pasiekė aplinkosaugininkus, politikus, Prezidentę.

Labiausiai žmones nuliūdino paskutinis Sveikatos apsaugos ministerijos raštas, informuojantis, kad poveikio visuomenės sveikatai vertinimo ataskaitą „Danplastas“ turi atlikti per metus, nors anksčiau teigta, kad gamykla tai turi padaryti šį rudenį.

Taip pat nukelta ir Sanitarinės apsaugos zonos ribų nustatymo diena.


Kas yra stirenas?

Stirenas yra bespalvis skystis. Jo yra daugelio produktų ir daiktų sudėtyje, kurie naudojami kasdieniame gyvenime: pakuojant produktus, gaminant žaislus, elektronikoje, transporte, medicinoje, sveikatos apsaugoje.

Stirenas išgaunamas iš naftos ir natūralių dujų. Stireno aptinkama gamtoje, maisto produktuose: kavoje, žemuogėse ir cinamone, jautienoje, kviečiuose, riešutuose, avižose, persikuose.

Natūraliai labai mažos koncentracijos stireno dujų randama aplinkos ore, jų užfiksuoti matavimo aparatais labai sunku. Stireną galima atpažinti iš jo savito kvapo.

Šaltinis: „Danplastas“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų