"Aš nebalsuosiu, einu namo. Neturiu kantrybės čia stovėti." "Viešpatie, kodėl taip ilgai?!" "Kažkokia nesąmonė, o ne normalus darbas!" Tokie šūksniai vakar aidėjo rinkėjų apgultoje Vilniaus savivaldybėje.
Chaosu dvelkė iš pat ryto
Nors išankstinis balsavimas prasidėjo tik 12 val., dar gerokai prieš pusiaudienį Vilniaus miesto savivaldybė knibždėte knibždėjo rinkėjų. Nerimas buvo justi vos įėjus į vestibiulį.
Po savivaldybę pabirę žmonės blaškėsi iš pirmo aukšto į antrą ieškodami, kur galėtų atiduoti savo balsą. Vilniečiams paprasčiau: gyveni Fabijoniškėse ir eini tiesiu taikymu link savos apygardos stalo. O jei esi iš Kelmės ar Klaipėdos, kur tada?
Pati suspaudusi rankoje rinkėjo pažymėjimą kaip maldą kartojau prie kiekvieno stalo: "Esu iš Biržų, kur galiu balsuoti?" Mane iš pirmo aukšto nusiuntė į antrą.
Užlipusi laiptais patraukiau link Vilniaus-Trakų apygardos, tačiau ten darbuotojai paaiškino neturį mano apygardos biuletenių, todėl patarė kreiptis į sostinės apygardas.
Atsistojau prie Šeškinės stalo. Laikrodis mušė dvyliktą, tačiau prie stalo sėdintys du darbuotojai dar lūkuriavo. Prie jų prilipusi pensinio amžiaus moterėlė bandė išsiaiškinti, kaip tinkamai balsuoti: kaip žymėti biuletenius, ką dėti į vieną ar kitą voką, ką su tais vokais vėliau daryti. Visų stovinčių eilėje pykčiui moteris nuo stalo nesitraukė ilgas 15 minučių.
Lėti it vėžliai darbuotojai
Pagaliau, nors ir pavėluotai, prasidėjo balsavimas, tačiau eilė lyg užkerėta nejudėjo. Aš joje lūkuriavau aštunta. Už manęs nekantriai trypčiojo klaipėdiečių pora.
Matydami, kaip lėtai sukasi apygardos darbuotojai, sutuoktiniai pyko. Vienam balsuotojui darbuotojai skyrė ne mažiau nei 5 minutes. Jauna moteris, Gintarė Andrijauskienė, sunkiai gaudėsi, kaip tinkamai užpildyti balsavimo lapus. Jos pagalbininkas senukas Kęstutis Kaziliūnas tarsi sulėtintame filme milžiniškoje krūvoje popierių ieškojo reikiamų biuletenių.
Neiškentusi klaipėdietė suinkštė vyrui. "Gal aš nebalsuosiu. Neįmanoma. Ateisiu į darbo pabaigą." Tačiau sutuoktinis iš vietos nejudėjo. Tuomet moteris išsitraukė mobilųjį telefoną, įjungė chronometrą ir ėmė skaičiuoti minutes, kiek prie stalo užtrunka vienas balsuotojas.
Po keturių minučių klaipėdietė atsiduso: "Einu į "Europą". Netrukus grįšiu." Įbrukusi vyrui asmens dokumentus moteris išskubėjo iš savivaldybės tarybos salės.
O K.Kaziliūnas, nepaisydamas trepsinčių gyventojų, tingiai rausėsi krūvoje biuletenių, trečiąkart jauno vaikino klausdamas: "Jūs iš Kelmės apygardos?" "Iš Kauno", – kantriai jam kartojo jaunuolis.
Sulaukė tik kantriausieji
Pati iki apygardos stalo, būdama eilėje vos aštunta, prasibroviau tik po valandos. Paaiškėjo, jog esu viena iš pateptųjų. Kitiems tekę stovėti ir dvi, ir tris valandas.
Jau kelintą kartą iš anksto rinkimuose balsuojanti vilnietė Egidija Pačinskienė tikino su tokiu chaosu susidūrusi pirmąsyk.
"Balsuoju antrą ar trečią kartą, tačiau tada taip ilgai laukti neteko. Atėjau ketvirtis po 12 val., o dabar jau 14 val. Anksčiau, nors eilės būdavo tokios pat ilgos, darbas vykdavo dvigubai greičiau. Šiandien darbas labai prastai organizuotas. Sėdi po du darbuotojus, kai reikėtų trijų keturių. Žmonės visi pasipiktinę, juos laukimas nuo rinkimų atbaido", – tikino E.Pačinskienė.
Spūstys tik Vilniuje
Pykčiu netvėrė ne tik po kelias valandas eilėje trypčiojantys gyventojai, bet ir prie stalų krutantys darbuotojai.
Po du susėdę jie skundėsi, kad tiek žmonių prie vieno stalo nepakanka. Mat reikia užpildyti daugybę popierių, o sujauktoje biuletenių krūvoje greitai pagal apygardą atrinkti reikiamą – neįmanoma. Be to, popieriai suversti kaip papuolė, jiems susidėlioti pagal numerius nebuvę laiko.
Dauguma apygardų darbuotojų rinkimuose talkino pirmą kartą, todėl chaoso neišvengta. Vos valandą pamokytoms moterims rankos drebėjo pildančioms dokumentus, paklaikusiomis akimis jos žiūrėjo į lipdukus, nesumodamos, kurią pusę klijuoti ant voko, o kurią atiduoti balsuojančiam.
Dažnas pyktelėjusių rinkėjų, nešinas šūsnimi biuletenių, grįždavo prie stalo, tikindamas, kad jam buvo įduoti, pavyzdžiui, du vienodi lapai dėl referendumo, tačiau negavęs savo apygardos kandidatų į Seimą sąrašo.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas sakė, jog sostinės savivaldybėje kilusių spūsčių klausimas sprendžiamas: "Atėjo labai daug žmonių, tikrai yra spūstis, darome, ką galime, padvigubinome darbuotojų skaičių."
Anot jo, nesklandumų atsiranda ir dėl to, kad negalima balsuoti pašte. Anksčiau 900 pašto skyrių laukė rinkėjų, dabar galima nueiti tik į 60 savivaldybių. Tačiau kitose išankstinio balsavimo vietose, VRK pirmininko duomenimis, sunkumų dėl balsavimo nekilo.
Naujausi komentarai