263 – tiek Kaune yra įstaigų, kurios pavaldžios savivaldybei. Miesto taryboje pristatyta savivaldybės administracijos finansų kontrolės ataskaita parodė, kad nė vienos įmonės finansų būklė neverta aukščiausio įvertinimo „labai gerai“.
Susidomėjo A.Puidoku
Daugumoje tarybai pateiktų ataskaitų rasta įvairių pažeidimų: pradedant aplaidžiai leidžiamais pinigais, apleista buhalterine apskaita, baigiant netinkamai naudotu nekilnojamuoju turtu. Kai kurios iš jų savivaldybės Finansų skyriui pateikė nepatikimas finansines ataskaitas. Nustatytas ir ne vienas atvejis, kai aplaidžiai vykdyti viešieji pirkimai.
Viena ataskaitoje dažniausiai minimų įstaigų – viešoji įstaiga „Automobilių stovėjimo aikštelės“, kurios direktorius Algimantas Puidokas neseniai pateko į Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų akiratį. Jam pateikti įtarimai piktnaudžiavus tarnyba.
Kaip teigiama savivaldybės ataskaitoje, Kontrolės ir audito tarnybai atlikus kontrolinį patikrinimą dėl vietinės rinkliavos už automobilių statymą, nustatyta, kad įstaigoje vidaus kontrolei buvo skirtas nepakankamas dėmesys, nėra jokių vidaus kontrolės procedūrų, kurios užtikrintų vidaus kontrolės pastovumą, apskaitos ir informacinės sistemos bei turto apsaugą.
Konstatuojama, kad įstaigoje finansų kontrolės procedūros nefunkcionuoja kaip vientisa sistema – aplaidžiai vykdyta finansų kontrolė, blogai pasirašomi ūkinių operacijų dokumentai.
Pažeidimai – ir mokyklose
Ta pati tarnyba konstatavo dar vieną paradoksą – vidaus kontrolės sistema, kuria kontroliuojami finansai, „neveikia arba veikia nepatikimai“ Kauno lopšeliuose-darželiuose „Tukas“, „Žiedelis“, „Paparčio“ pradinėje mokykloje, Kovo 11-osios, Tado Ivanausko vidurinėse mokyklose, Antano Martinaičio dailės mokykloje ir Povilo Stulgos muziejuje.
Teigiama, kad „Tuko“ darželyje pažeidinėta vaikų priėmimo į darželį tvarka, biudžetas naudotas ne pagal patvirtintus išlaidų straipsnius.
Savivaldybės Finansų skyriaus vedėjas Algimantas Laucius, pristatęs šią kasmetę ataskaitą, teigė, kad tokiose įstaigose, kaip Šilainių poliklinika, Panemunės senelių namai, Savivaldybės vaikų globos namai, netinkamai saugomas įstaigos turtas, lopšelyje-darželyje „Girstutis“ pastebėta trūkumų vykdant viešuosius pirkimus.
Grįžta savi
Skelbiama, kad savivaldybės įmonėje „Kapinių priežiūra“ vadovas dirbo nepatvirtinęs registrų formos, turinio ir skaičiaus, rasta „operacijų, kurios neatitiko savivaldybės asignavimų, inventorizacijos metu rasta turto neatitikimų“.
Iki 2011 m. rugsėjo įmonei 12 metų vadovavo direktorius Valdemaras Olšauskas. Dar 2010-aisiais jį atleisti iš pareigų ketino tuometis ir dabartinis meras Andrius Kupčinskas, bet jį užstojo buvęs Kauno vicemeras Kęstutis Kriščiūnas, įtariamas piktnaudžiavimu tarnyba.
Vėliau į kapines prižiūrinčios įmonės direktoriaus kėdę atsisėdo buvusio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Andriaus Stankevičiaus brolis Evaldas Stankevičius. Ketvirtadienį jis atleistas, o jo vietą užėmė taip pat buvęs administracijos direktoriaus pavaduotojas, Tvarkos ir teisingumo atstovas Algirdas Verbickas.
Ataskaitos – tuščias lapas
Mažai žinoma viešoji įstaiga „Kauno verslo konsultacinis centras“ išvis nepateikė finansų kontrolės ataskaitos savivaldybei. Kita įstaiga „Rekreacijos, turizmo ir sporto mokslo parkas“ rado dar originalesnį būdą, kaip atsiskaityti savivaldybei – ji vietoj ataskaitos pateikė tuščią ataskaitos blanką.
A.Lauciaus rengtame aiškinamajame rašte konstatuojamas paradoksas – „finansų kontrolės sistema minėtose įstaigose nesukurta“. Šios įstaigos gavo vertinimą „silpnai“. Kaip apskaitomos lėšos šios savivaldybės įmonėse, lieka neaišku.
Kliūva ir Kauno kameriniam teatrui – čia esą nustatyta trūkumų, kurie susiję su savivaldybės biudžeto lėšų naudojimu mokant darbuotojams priemokas prie pareiginio atlyginimo, viešųjų ir privačių interesų derinimu valstybės tarnyboje, savivaldybei nuosavybės teise priklausančio ir pagal panaudą valdomo turto nuoma, viešųjų pirkimų vykdymu ir dokumentu tvarkymu bei apskaita.
Problemos įsisenėjusios
Minėtos įmonės – tik kelios, kuriose rasta pažeidimų. Nepaisant gan liūdnai atrodančios ataskaitos, galutinis vertinimas neatrodo labai tragiškas: „gerai“ įvertinta 78,7 proc. (207 įmonės) visų savivaldybei pavaldžių viešųjų juridinių asmenų ir tik 13,3 proc. (35) įvertinta „patenkinamai“. „Silpnai“ vertinama tik 4,6 proc. (12) visų asmenų. Likęs procentas įmonių nevertintas, nes jos arba bankrutavusios, arba likviduojamos (9).
Paklaustas, kaip žada spręsti ataskaitoje minimas problemas, A.Laucius teigė, kad administracija teiks nurodymus ir pasiūlys priemonių visoms įmonėms, kurių finansų kontrolė vertinama patenkinamai, bus siekiama pagerėjimo. Vėliau miesto taryboje priimtas nutarimas, kuriuo iki gegužės 15 d. administracijai pavesta „priimti siūlymus, kurie pašalins trūkumus“.
Vedėjas neslėpė, kad silpnai įvertintose įmonėse problemos tęsiasi jau pirmus metus. Priežastis – savivaldybė yra tik šių įmonių dalininkė ir negali daryti didelės įtakos joms.
Naujausi komentarai