Pereiti į pagrindinį turinį

"Švarą" žlugdo savi

2008-10-28 09:00
"Švarą" žlugdo savi
"Švarą" žlugdo savi / Evaldo Butkevičiaus nuotr. Objektas: „Kauno švaros“ teikiamos pa slaugos ir tur tas – viliojantis grobis verslininkams.

Savam krašte pranašu nebūsi. Miesto tvarkymą verslininkams perleidę Lietuvos miestai Kaunui pavydi "Kauno švaros". Tuo metu bendrovę smaugia vietinių valdininkų sprendimai.

Paskelbė nenaudingą konkursą

"Niekada nedalyvavau politikoje ir joje neketinu dalyvauti", – padėjęs atsistatydinimo raštą ant stalo mįslingai ištarė savivaldybės įmonei "Kauno švara" beveik du dešimtmečius vadovavęs Petras Čiegis.

Šis patyrusio vadovo žingsnis, regis, visiškai nenustebino Kauno miesto tarybos opozicijos narių. Ne vienas jų kurį laiką, nevyniodami žodžių į vatą, kalbėjo, kad savivaldybei priklausančią įmonę siekiama specialiai sužlugdyti. Pati savivaldybė jau paskelbė jai priklausančiai "Kauno švarai" nenaudingą miesto gatvių valymo konkursą. Abejonių dėl veiklos skaidrumo kelia ir bendrovės valdybos priimami sprendimai.
"Kauno švaros" funkcijas bandoma perduota privačioms bendrovėms. Kažkas iš to gerai pasipelnys", – įsitikinęs miesto tarybos narys, socialdemokratas Kęstutis Kriščiūnas.

Kalbama, kad miesto gatvių valymo funkcijos atėmimas – tik "Kauno švaros" žlugdymo pradžia. Vėliau privačioms bendrovėms bus leista vežti ir šiukšles, o į kampą įgrūstą savivaldybės įmonę teks privatizuoti. "400 tūkst. gyventojų turintis Kaunas – puikus kąsnis net ir didiesiems Europos atliekų tvarkytojams", – sąmokslo teorijos nekėlė, bet jos ir neatmetė Kauno savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Marija Stanikūnienė.

Miestą suskirstė dalimis

"Kauno švara" miesto gatves valo nuo neatmenamų laikų. Laimėti gatvių valymo konkursus jai nekildavo jokių kliūčių, tačiau šį pavasarį priimtas savivaldybės sprendimas privertė nerimauti dėl bendrovės ateities.

Nuo šio pavasario miestas suskirstytas į tris dalis. Kiekvienai jų skelbiamas atskiras valymo konkursas. Tai reiškia, kad šią savaitę, pasibaigus konkursui, už gatvių priežiūrą gali būti atsakingos trys skirtingos bendrovės.

"Tai nelogiškas sprendimas. Pavyzdžiui, jei Šilainiuose sniegą turinti valyti įmonė bus Panemunėje, jos automobiliai per visą miestą turės važiuoti veltui", – komentavo prisistatyti nepanoręs savivaldybės tarnautojas.

P.Čiegis merui ir kitiems Kauno vadovams yra aiškinęs, kad valomų miesto teritorijų suskirstymas į dalis yra neracionalus ir "Kauno švarai" netgi pražūtingas sprendimas.
Jei bendrovei nepavyktų laimėti visų trijų teritorijų valymo konkursų, tektų atleisti dalį personalo. Patiriamus nuostolius tektų dengti didinant šiukšlių išvežimo tarifus.
Savivaldybėje nei vienas tarnautojas tiksliai negali pasakyti, kam kilo idėja suskaidyti miestą sektoriais, tačiau teigiama, kad tai leis už minimalią sumą gauti pačias geriausias paslaugas.

"Praėjusią žiemą kilo problemų dėl nevalomo sniego. Taip atsitiko, nes "Kauno švara" neturi konkurentų. Dabar galėsime palyginti, kas geriau tvarkosi", – žadėjo savivaldybės administracijos direktorius Vygantas Gudėnas.

Sau pavaldžios įmonės nesugebanti kontroliuoti savivaldybė tikisi, kad su privačiais verslininkais susikalbėti bus lengviau.

Beje, miesto vadovybė pratęsė sutartį su žiemą kelius barstančia ir pernai kritikos sulaukusia privačia bendrove "Kelių remonto grupė". Ji galėjo pratęsti sutartį ir dėl gatvių valymo su "Kauno švara", tačiau to nepadarė.

Naujos mašinos – kitąmet

"Kauno dienos" šaltinių teigimu, gatvių valymo konkurse "Kauno švarai" konkuruoti nelengva dėl netobulai parengtų konkurso sąlygų. Jas privati bendrovė gali traktuoti gana laisvai, ieškoti spragų ir jomis pasinaudoti. Tuo metu visos "Kauno švaros" ataskaitos akylai nagrinėjamos savivaldybėje, todėl savo naudai interpretuoti tam tikrų sąlygų nėra galimybės. Be to, sąlygose numatyta, kad Kauno gatvės turi būti valomos ne senesne nei penkerių metų technika, kurios savivaldybės bendrovė neturi.

Laikinai "Kauno švarai" vadovaujantis Algirdas Gurskis teigia, kad bendrovė rado išeitį iš padėties. Reikiamą techniką galima nuomotis, kol konkurso sąlygose numatytos naujos mašinos kitų metų pradžioje pasieks bendrovę. Bet jei "Kauno švarai" nepavyks laimėti konkursų, jos stovės be darbo.

Sostinės šiukšlininkai pešasi

Tikimasi, kad konkurso laimėtojai užtikrins geresnę paslaugos kokybę, tačiau taip pat beveik neabejojama, kad už šias paslaugas teks mokėti brangiau nei iki šiol. Niekas negalėtų paneigti, kad "Kauno švara" taip pat dirbtų geriau, jei jai savivaldybė skirtų daugiau pinigų. Net jei konkursą laimėtų privati bendrovė, kuri sutiktų tuos pačius darbus atlikti pigiau nei savivaldybės įmonė, po kelerių metų, kai nebeliktų konkurentų, ji tarifus už paslaugas galėtų žymiai padidinti.

Dėl miesto priežiūra besirūpinančių bendrovių privatizavimo spjaudosi vilniečiai. Ten mieste tvarką siekiantys palaikyti privatūs verslininkai kovoja tarpusavyje. Vien dėl šiukšlių išvežimo varžosi pustuzinis bendrovių. Jų tarpusavio karai akivaizdžiai pastebimi, tačiau tai miestiečiams kol kas į naudą. Kai miesto tvarkymu ims rūpintis viena bendrovė, kainos už jos paslaugas gali žymiai šoktelėti. Jos ir taip iškart padidėjo, kai šiais reikalais ėmė rūpintys privatūs verslininkai.

"Sostinėje savivaldybės įmonės buvo privatizuotos, o paskui tos pačios paslaugos kur kas didesnėmis kainomis pirktos iš privačių bendrovių. Logikos nesimato, bet politikai priėmė tokį sprendimą", – dūsavo Vilniaus savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Ričardas Krujalskis.

"Miesto priežiūros srityje kalbos apie rinkos sąlygas ir konkurenciją yra nesąmonė. Puikus pavyzdys – Ryga. Kelios šiukšles vežančios įmonės susivienijo ir miesto valdžiai pasakė, kad, jei ši nepakels tarifų už paslaugas, šiukšlių nebeveš. Prasidėjo paprasčiausias šantažas", – pasakojo Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja, buvusi "Kauno švaros" valdybos narė M.Stanikūnienė.

Valdybos sprendimai – abejotini

Savivaldybės administracijos direktoriaus V.Gudėno įsakymu M.Stanikūnienė "Kauno švaros" valdyboje balso nebeturi nuo vasaros. Aplinkosaugininkė, kaip ir P.Čiegis, nevengė kritikuoti miesto gatvių valymo konkurso, prieštaravo valdybos daugumos sprendimams.

"Valdyboje buvo nuolat atidėliojami "Kauno švaros" generalinio direktoriaus prašymai leisti įsigyti naują techniką. Dėl to įmonė gali prarasti konkurencingumą. Priimta ir kitų neprofesionalių sprendimų", – įsitikinusi M.Stanikūnienė. Kai kurie valdybos sprendimai ne tik kelia abejonių dėl jų naudingumo bendrovei, bet ir neatrodo skaidrūs.

Rugpjūčio pradžioje valdyba nusprendė skelbti konkursą strateginiam bendrovės planui rengti. Paaiškėjus, kad tokio poreikio nėra, valdybos dauguma vis tiek žūtbūt veržėsi skelbti konkursą. Nutarta, kad bendrovei reikia verslo plano.

Atlikus kainų apklausą, paaiškėjo, kad bendrovė "COWI Baltic" užduotį ketino atlikti beveik dvigubai pigiau nei kiti kandidatai, tačiau valdybos pirmininkas Andrius Kavaliauskas asmeniškai pareikalavo "Kauno švaros" generalinio direktoriaus, kad šis konkursą pristabdytų. Netrukus įvykusiame valdybos posėdyje bandyta teigti, kad konkurso nugalėtojas nepateikė reikiamų veiklos sertifikatų. Jei "COWI Baltic" būtų pašalinta iš konkurso, jį greičiausiai būtų laimėjęs Lietuvos energetikos institutas. Į "Kauno švaros" valdybą konservatorių deleguotas A.Kavaliauskas – buvęs šio instituto darbuotojas. Nepavykus įrodyti, kad "COWI Baltic" neturi privalomų dokumentų, konkursas nutrauktas.

Valdybos pirmininkas konkurso nutraukimo priežasčių aiškinti neketina.
„Kodėl gilinatės į smulkmenas? Nematau reikalo komentuoti“, – nukirto A.Kavaliauskas.
Oficialiai sprendimas nutraukti konkursą grindžiamas tuo, kad "Kauno švarai" jis per brangiai atsieis, neva pasidarė neaiški bendrovės finansinė padėtis.

Algimantas Bakas
Lietuvos komunalininkų ir atliekų tvarkytojų asociacijos prezidentas

Kauno nesuprantu. Savivaldybė turi savo įmonę ir tuo pačiu metu daro taip, kad ji prarastų rinką. Savivaldybė, matyt, nežino, ko pati nori. Kam laikyti įmonę ir tuo pat metu skelbti konkursą? Konkurso sąlygos turi būti labai kruopščiai parengtos. Jei sutartis bus netobula, trūks kontrolės. Bet to, privati įmonė visada dirbs tik tiek, kiek parašyta sutartyje, niekas jos neprivers kažko padaryti papildomai, nes privačiai bendrovei savivaldybė nėra šeimininkas.

 

 

 

 

 

 

 

Pasitraukė: generalinis bendrovės direktorius P.Čiegis viešai suabejojo valdžios sprendimų racionalumu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų