Šiandien prasideda būsimųjų pirmokų priėmimas į mokyklas. "Kauno diena" skuba į pagalbą tėvams, kurie dar neapsisprendė, kurią mokyklą savo septynmečiui rinktis.
Pirmenybė gyvenantiesiems šalia
"Pirmokai priimami į visas miesto mokyklas, kur komplektuojamos pirmos klasės. Tokios klasės nekomplektuojamos tik keturmetėse gimnazijose, jaunimo ir suaugusiųjų mokyklose", – paaiškino Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas Antanas Bagdonas. Kiek pirmokų klasių bus mokykloje, sprendžia miesto taryba, atsižvelgdama į mokyklų poreikius ir Švietimo ir mokslo ministerijos nustatytas kvotas.
Mokykloms yra priskirtos tam tikros miesto teritorijos, todėl pirmiausiai turi būti priimami ten gyvenantys mokiniai. Jei tėvai pageidauja, kad vaikas mokytųsi ne šalia namų esančioje mokykloje, pirmiausia turi išsiaiškinti, ar jų pasirinktoje mokymo įstaigoje bus laisvų vietų.
Šiais mokslo metais Kauno mokyklose mokosi 2991 pirmokas. Planuojama, kad rugsėjį mokyklų slenkstį peržengs apie 3 tūkst. naujų mokinukų. Miesto mokyklose bus suformuotos 145–147 pirmokų klasės.
Kalbinti mokyklų vadovai pastebėjo, kad būsimųjų pirmokų tėvai mokyklomis pradeda domėtis dar prieš Naujuosius metus. Dauguma mokyklų rengia atvirų durų dienas, per kurias tėveliai ir būsimieji mokinukai gali apžiūrėti klases, susipažinti su mokytojais.
"Surinksime dvi klases pirmokų. Norinčiųjų netrūksta", – džiaugėsi Panemunės pradinės mokyklos direktorė Virginija Rupainienė. Jos teigimu, mokykla domisi ne tik šalia gyvenančių pirmokų tėvai. Yra ir tokių, kurie ketina iš toliau vežioti vaikus į pamokas. "Čia jau tėvams spręsti, kokią mokyklą rinktis. Matyt, tai, ką pas mus pamatė, jiems yra priimtina", – svarstė direktorė.
Mokyklose prašymai priimti į pirmąją klasę priimami nuo gegužės 1 d. "Pageidaujame, kad mokyklos klases sukomplektuotų iki birželio 25-osios", – atkreipė dėmesį A.Bagdonas. Nespėjusieji pateikti dokumentų iki birželio pabaigos neliks be mokyklos. Vaikai į mokymo įstaigas priimami ir Rugsėjo 1-osios išvakarėse ar prasidėjus mokslo metams, tačiau Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas ragina tėvelius nedelsti iki paskutinės minutės. "Turime žinoti, kiek mokytojų reikės. Šiemet mokyklą pradėsiantys lankyti vaikai bus vadinami Tūkstantmečio pirmokais. Jiems rengiama šventė ir staigmenos, todėl norime žinoti, kiek vaikų ateis į pirmą klasę", – sakė A.Bagdonas.
Dvi pamainos išlieka
Į pirmą klasę priimami vaikai, kuriems šiemet sukako ar dar sukaks septyneri metai. "Jeigu tėvai nori leisti į mokyklą jaunesnį vaiką, reikalingas specialistų įvertinimas. Ypač svarbi vaiko socialinė branda. Vieni metai vaikui yra gana daug", – pastebėjo Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas. Šešiamečiai, kuriuos norima leisti į pirmą klasę, vertinami pagal Vaikų brandumo įvertinimo mokyklai metodiką.
Jeigu dėl sveikatos sutrikimų septynmetis negali lankyti mokyklos, mokymąsi galima atidėti vieniems metams. Tokiu atveju reikalingas gydytojų įvertinimas. Ugdymo plane yra numatyta galimybė mokyti vaiką namuose. Dažniausiai toks modelis pasirenkamas, kai vaikas patiria fizinę traumą ar suserga liga, dėl kurios negali mokytis su bendraamžiais.
"Jeigu būsimam pirmokui lūžo koja, nėra prasmės metams jį palikti namie. Tokiam vaikui laikinai skiriamas namų mokymas", – paaiškino A.Bagdonas. Jis atkreipė dėmesį, kad nors mokymas namuose kainuoja brangiai, jis negali prilygti vaiko mokymuisi kolektyve. Tėvams už vaiko mokymą namie mokėti nereikia.
Švietimo ir mokslo ministerija yra numačiusi, kad klasėje gali mokytis ne daugiau kaip 24 pirmokai. Pasak A.Bagdono, kai kuriose klasėse jų bus šiek tiek mažiau, tad vietų užteks visiems. Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas pastebėjo, kad kol kas visų norinčiųjų negali priimti Senamiesčio pagrindinė ir Žaliakalnio pradinė mokyklos. Todėl šiose dviejose mokymo įstaigose vaikai mokosi dviem pamainomis. Įgyvendinant švietimo reformą siekiama, kad vaikai mokytųsi iš ryto, o popietinį laiką skirtų papildomam ugdymui.
"Tėvai pirmiausia renkasi mokytoją, o į mokyklos aplinką ir pasiekimus kreipia mažiau dėmesio", – pastebėjo "Versmės" vidurinės mokyklos direktorė Arijana Radvilienė. Anot mokyklos vadovės, iki šiol kreipėsi apie trisdešimt vaikučių, kurie rugsėjį ketina tapti pirmokais. Mokyklos pedagogai daug bendrauja su "Kūlverstuko" ir "Linelio" vaikų darželiais. Priešmokyklinukai kviečiami į mokyklos šventes, kad galėtų susipažinti su būsimąja mokykla.
Verta sulaukti septynerių
Kad pirmokėliui labai svarbus santykis su pirmąja mokytoja, patvirtino ir Kauno pedagoginės psichologinės tarnybos direktorė psichologė Raimunda Žiulytė. "Tai pirmieji ugdymo santykiai, kurie uždeda tam tikrą antspaudą. Pagal pirmąją mokytoją vaikas spręs ir apie kitus mokytojus", – teigė psichologė.
R.Žiulytė pastebėjo, kad labai sunku iš anksto nuspręsti, kuri mokytoja yra geriausia vienam ar kitam vaikui. Neretai tėvai pageidauja, kad jaunesnis jų vaikas mokytųsi pas tą pačią mokytoją, kuri mokė ir jų vyresnėlį. Kartais apie mokytoją sprendžiama iš kaimynų ir draugų atsiliepimų.
"Kiekvienas vaikas yra kitoks, todėl nebūtinai jūsų vaikui tiks ta mokytoja, kuri mokė jūsų kaimyno atžalą. Galbūt jūsų vaikui reikalinga visiškai kitokia mokytoja", – aiškino R.Žiulytė. Jos manymu, tėvai geriausiai pažįsta savo vaikus, todėl ir turėtų atsižvelgti į kiekvieno vaiko charakterį bei poreikius.
Specialistės manymu, pirmokui reikia visaverčio lavinimo, tad tėvai neturėtų skubėti parinkdami vaikui kokios nors krypties ar pedagoginės metodikos mokyklą. "Universalioje mokykloje ugdant vaiką atsiskleidžia jo gebėjimai. Tada ir galima spręsti, ar vaikas linkęs į muziką, ar į sportą, ar į dar ką nors. Jeigu tik tėvai nori, kad vaikas mokytųsi dailės, vertėtų palaukti ir pažiūrėti, ko nori vaikas", – patarė psichologė. Jos manymu, vaikui neduos naudos tai, ką jis darys tik vykdydamas tėvų pageidavimą.
R.Žiulytė pastebėjo, kad Kaune ypač daug tėvų nori į pirmą klasę leisti šešiamečius. "Specialistų įvertinimo į mus kreipiasi maždaug šimtas tėvų. Apie trisdešimt procentų šešiamečių būna subrendę mokyklai", – pastebėjo specialistė. 70 proc. patariama sulaukti septynerių.
Kartais tėvai mano, kad jų vaikas jau daug ką moka, yra gabus, todėl gali lankyti mokyklą. Psichologai pastebi, kad dažnai šešiamečių foneminė klausa nebūna susiformavusi, ranka nėra gerai išlavėjusi, kad galėtų mokytis rašyti, o emocinės brandos trūkumas trukdo adaptuotis kolektyve. "Jeigu vaikui sunku mokytis, tai gali pakenkti mokymosi motyvacijai", – perspėjo R.Žiulytė.
Pirmokėlių Kaune laukia:
5 darželiai-mokyklos
14 pradinių mokyklų
4 pagrindinės mokyklos
40 (38) vidurinių mokyklų*
* A.Smetonos (buvusi Kalniečių) ir Šančių vidurinės mokyklos nekomplektuoja pirmų klasių, nes pertvarkomos į keturmetes gimnazijas.
Reikalingi dokumentai
Tėvų prašymas mokyklos direktoriui
Vaiko gimimo liudijimo kopija
Pažyma apie vaiko sveikatą (išduoda šeimos gydytojas arba vaiko pediatras)
Pažyma apie deklaruotą gyvenamąją vietą (išduoda seniūnija)
1–3 vaiko nuotraukos (formatas 2,5X3)
Tautinių mažumų mokykla
A.Puškino vidurinė mokykla, Vytauto pr. 50, Kaunas, tel. 422 383.
M.Montessori metodas
VšĮ Kauno Montessori pradinė mokykla, Kelmų g. 2 /Riešutų g. 4 Kaunas, tel. 711 8 21.
Kauno Montessori darželis-mokykla "Žiburėlis", Verkių 36, Kaunas, tel. 348 061.
Valdorfo metodas
M.Mažvydo vidurinė mokykla, Šiaurės pr. 55, Kaunas, tel. 312 021. Pradinukai mokosi buvusios Muravos pradinės mokyklos patalpose Šiaurės per. 11, tel. 314 027.
P.Mašioto pradinė mokykla, Rasytės g. 1 Kaunas, tel. 362 544, 238 891.
Š.Suzuki metodas
"Vėtrungės" pradinė mokykla, Šiaurės pr. 23, Kaunas, tel. 312 034, 312 036, 449 722.
Į etninę kultūrą orientuota mokykla
Kauno "Šilo" pradinė mokykla, Kariūnų pl. 3, Kaunas, tel. 345 873.
Mokyklos specialiųjų poreikių vaikams
Kauno apskrities kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centras, Uosio g. 7, Kaunas, tel. 332 503.
Kauno apskrities aklųjų ir silpnaregių ugdymo centras, Taikos pr. 6A, Kaunas, tel. 331 824.
Kovo 11-osios vidurinė mokykla, Kovo 11-osios g. 50, Kaunas, tel. 451 418. Komplektuojamos specialios klasės vaikams su negalia.
Į muzikinį ugdymą orientuotos mokyklos
J.Naujalio muzikos gimnazija, Kęstučio g. 85, Kaunas, tel. 229 933.
"Vyturio" vidurinė mokykla, Taikos pr. 51, Kaunas, tel. 332 692.
Į sportą orientuota mokykla
S.Nėries vidurinė mokykla, Aukštaičių g. 78, Kaunas, tel. 332 455.
Į dailę ir meninį ugdymą orientuotos mokyklos
Kauno dailės gimnazija, Dainavos g. 1, Kaunas, tel. 407 085.
Vaižganto vidurinė mokykla, Skuodo g. 27, Kaunas, tel. 341 412.
J.Grušo vidurinė mokykla, Šarkuvos g. 30, Kaunas, tel. 377 627.
Užsienio kalbos
J.Dobkevičiaus vidurinė mokykla, V.Čepinskio g. 7, Kaunas, tel. 391 421. Sustiprinta prancūzų kalba.
Nemuno vidurinė mokykla, A.ir J.Gravrogkų g. 9, Kaunas, tel. 454 419. Sustiprinta vokiečių kalba.
Anglų kalbos pradinukai mokomi visose miesto mokyklose.
Šaltinis: Švietimo ir ugdymo skyrius
Naujausi komentarai