Aštuoneri metai nelaisvės – tokia maksimali bausmė gresia į Lietuvą paštu parsisiuntusiesiems net ir keletą kanapių sėklų. Tai prilyginama kontrabandai. Teismai kol kas atlaidūs, tačiau pareigūnai pastebi, kad vis daugiau jaunimo, užsisakančio šių sėklų, neįvertina padarinių.
Dėl kelių kanapių sėklų – teistumo žyma
Lengvabūdiškumo kaina
Kauno apygardos teismo koridoriuje vakar stoviniavo Andrius J. Jaunas vyras kaltinamas neteisėtu disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti ir kontrabanda. Prie kitos teismo posėdžių salės raudoname minkštasuolyje įsitaisė Ugnė S. Ji sulaukė analogiškų kaltinimų. Merginai vos prieš savaitę įteiktas aukštojo mokslo diplomas.
Į teisiamųjų suolą Andrius J. ir Ugnė S. pateko, nes internetu užsisakė ir bandė parsisiųsti kanapių sėklų.
„Daugėja atvejų, kai jauni žmonės neįvertina atsakomybės ir rizikuoja. Užsisakę internetu, paštu atsisiunčia kelias kanapių sėklas. Lengvabūdiškumo kaina – baudžiamoji atsakomybė ir teistumas visam gyvenimui“, – pastebėjo Kauno apygardos prokuroras Arvydas Rusteika.
Įklampino ir tėtį
Ugnė S. drebančiu balsu vakar pažadėjo teisėjui, kad šią vasarą nesirengia niekur išvažiuoti, todėl į kitą posėdį tikrai atvyks su advokatu. Vakar į teismą ją atlydėjo tėvai. Jie – svarbūs liudytojai, nes Ugnė S. kanapių sėklas užsakė ne savo, o tėčio vardu.
Šalia grėsmingai skambančių Baudžiamojo kodekso straipsnių, jos paaiškinimas – lengvabūdiškumo pavyzdys. Tyrėjams mergina pasakojo, kad pažįstamas vaikinas jai padovanojo keletą smulkmenų, ant kurių buvo nurodytas internetinis adresas.
Juo galima užsisakyti ir kanapių sėklų. Tą Ugnė S. ir padarė. Už dešimt sėklų ji sumokėjo 62,50 euro. „Pardavėjai dovanų dar pridėjo tris sėklas, todėl gavau trylika“, – teisinosi mergina.
Gausu informacijos
Ugnės S. nurodytu internetiniu adresu Nyderlandų verslininkai sukūrę ištisą kanapių akademiją. Nuo valandos filmo apie ekspediciją į kanapių auginimo plantacijas iki patarimų, kaip auginti, nuimti derlių ir galiausiai – vartojimo ypatumus.
Ugnė S. tyrėjams aiškino, kad sėklas būtų rūkiusi arba kramčiusi.
Kodėl nurodė, kad gavėjas – jos tėtis? Šito mergina negalėjo paaiškinti. Ji neabejojo, kad tėtis nieko nebūtų įtaręs, nes ji mokslams reikiamus daiktus dažnai siuntėsi iš Kinijos, Didžiosios Britanijos, todėl šis siuntinys tėčiui nebūtų kėlęs įtarimų. Pareigūnai iš pradžių tėtį ir prispaudė. Tik vėliau prisipažino Ugnė S.
Prilygintos narkotikams
Sveikatos apsaugos ministerija yra sudariusi narkotinių medžiagų sąrašą. Jame – ir kanapės, ir jų sėklos. Seimas tik neseniai leido Lietuvoje auginti pluoštines kanapes. Jose – jokių svaigalų. Kitos rūšies kanapės yra draudžiamos. Ir nors sėklose narkotinės medžiagos nėra, baudžiama vien už jų parsisiuntimą.
„Iš esmės išeina, kad teisiame žmogų už narkotikų laikymą ar gabenimą, nors toje medžiagoje nėra tų narkotikų, – dėstė prokuroras A.Rusteika. – Jeigu laikysimės pozicijos, kad sėklos nėra narkotinė medžiaga, atvertume kelią tokiems siuntiniams iš užsienio. Tada jau turėtume gaudyti, kai jie pradės auginti kanapes.“
Gali ir įkalinti
Teisėsaugininkai pripažįsta, kad dažnai jiems sukelia gailestį tokio tipo narkotikų kontrabandininkai kaip Ugnė S. Už neteisėtą narkotinių medžiagų disponavimą, neturint tikslo jas platinti, numatyta gana švelni atsakomybė – laisvės apribojimas, bauda, areštas. Tačiau už kontrabandą numatytas laisvės atėmimas net iki aštuonių metų.
Tokiems dešimties kanapių sėklų kontrabandininkams teismai dažnai ieško išimčių. Stengiasi įžvelgti 54 straipsnyje nurodytas sąlygas: jei numatyta bausmė aiškiai prieštaraus teisingumo principui, teismas gali skirti švelnesnę bausmę.
„Yra buvę ir tokių bylų, kai jaunimas važiavo į Amsterdamą parūkyti ten esančiose specialiose kavinėse (coffeeshop – red. past.), susigundė parsivežti sau. Oro uosto muitinėje šuo užuodė, ir viskas – byla dėl narkotikų kontrabandos, nors ten gal tebuvo viena suktinukė“, – pavyzdį pateikė A.Rusteika.
Naikinantis poveikis
Kanapės Lietuvoje išlieka vienas populiariausių narkotikų, tačiau konkrečių skaičių pareigūnai neįvardija.
„Kanapių vartojimas visada buvo populiarus. Tai vienas populiariausių narkotikų. Šios tendencijos nesikeičia keletą metų. Narkotikai – latentinis reiškinys: nei pirkėjai, nei pardavėjai apie tai nepasakoja“, – pastebėjo Kauno vyriausiojo policijos komisariato narkotikų kontrolės skyriaus vyr. tyrėjas Rolandas Vaitkevičius.
Tarp rūkančiųjų paplitusi nuomonė, kad tai – nepavojingiausias narkotikas. Esą nereikia švirkštais leistis, nereikia nieko. Pasak R.Vaitkevičiaus, kai kurie rūkaliai potraukį kanapėms net motyvuoja tuo, kad esą jos padeda sveikti nuo onkologinių ligų.
Kanapių suktinukės mėgėjai remiasi šarlataniškais straipsniais, nors ES ekspertai yra teigę, kad tai – vienas pavojingiausių narkotikų, kuris naikina smegenų ląsteles.
Komentaras
Arūnas Ivoška
Muitinės kriminalinės tarnybos Narkotikų kontrolės skyriaus viršininko pavaduotojas
Pastaraisiais metais Lietuvos muitinėje, palyginti su kitais narkotikais, buvo gana dažnai registruojami kanapių sėklų gabenimo atvejai. Muitinės pareigūnai dažniausiai sėklas aptinka tikrindami pašto siuntas. Gabenami kiekiai nėra dideli – nuo keleto iki kelių šimtų vienetų. Dažniausiai kanapių sėklos gabenamos paslėpus jas paštu siunčiamuose daiktuose, tačiau pasitaikė atvejų, kai kanapių sėklos buvo tiesiogiai įvardijamos, užrašius jų pavadinimą. Pastaruoju metu pareigūnai pastebi padidėjusį marihuanos, naujų sintetinių psichoaktyvių medžiagų ir įvairių rūkomųjų mišinių, turinčių svaiginamąjį poveikį, bei klasikinių narkotikų, tokių kaip heroino ir kokaino, plitimą. Ši tendencija pastebima ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.
Vaikinas iš Alytaus atsipirko bauda
5,2 tūkst. litų baudą vietoj laisvės atėmimo bausmės Kauno apygardos teismas skyrė Alytaus gyventojui.
Jo nusikalstama veika – šiuo metu populiarėjantis kanapių sėklų siuntimas paštu. Alytiškis užsisakė internetu šešias sėklas. Sumokėjo už jas 60 eurų, tačiau siuntinio nesulaukė.
Pyktelėjo, tačiau ryžosi užsisakyti antrą kartą. Ir vėl už šešias sėklas pervedė 60 eurų.
Šį kartą lauktasis siuntinys pasiekė užsakovą. Pagal visas internete nurodytas taisykles alytiškis ėmėsi auginti indiškąsias kanapes. Rūsyje – šilta, įrengė specialų apšvietimą. Tačiau į duris pasibeldė netikėti svečiai – policijos pareigūnai. Krata, byla, teismas. Paaiškėjo, kad policija pasibeldė visai ne dėl tuo metu alytiškio puoselėtų kanapių, o dėl pradingusio siuntinio. Tąsyk alytiškio kanapių sėklų užsakymą perėmė muitininkai ir pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Antrojo siuntinio muitininkai nepastebėjo, tačiau teismą pasiekė du nusikalstamos veikos epizodai. Vaikinas teismui tvirtino, kad antro karto nebūtų buvę, jei muitininkai nebūtų sulaikę pirmojo siuntinio. Teismas įvertino, kad teisiamasis sėklas ketino naudoti išimtinai savo reikmėms, kad ši veika nebuvo dėsningas jo ankstesnio gyvenimo padarinys, todėl narkotikų kontrabandininko neįkišo už grotų, o skyrė baudą.
Muitinės statistika
20 mln. litų – tokios vertės, preliminariais duomenimis, narkotinių medžiagų pernai sulaikė Lietuvos muitinės pareigūnai.
Muitininkai konfiskavo 460 kg tokių medžiagų – keturis kartus daugiau nei per 2011 m. (98 kg).
Lietuvos muitinėje 2012 m. buvo pradėta 70 ikiteisminių tyrimų dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrabandos (2011 m. tokių tyrimų pradėta 61). Šis skaičius išaugo 15 proc.
Naujausi komentarai