Maitinimą Vilniaus mokyklose organizuojančios įmonės rudens laukia su nerimu. Nors rugsėjo 1-oji visai šalia, kai kurios iš jų pinigų iš savivaldybės negavo dar nuo praeitų mokslo metų.
Pinigų vis dar nėra
Smulkiųjų verslininkų, besirūpinančių moksleivių pietumis, nerimo dienos nesibaigia. Apie tai, kad savivaldybė jiems daugiau nei kelis mėnesius negrąžina dešimtimis tūkstančių litų skaičiuojamų skolų, kalbėta ne kartą, tačiau niekas nuo to nesikeičia.
"Ar mokėjimai neįstrigo? O kada jie buvo atstrigę?" – ironiškai klausė dviem sostinės mokykloms maitinimą teikiančiai įmonei vadovaujanti Valė Vilkuotienė. Iš savivaldybės ji keletą mėnesių girdi tik pažadus, bet konkrečių darbų nesulaukia.
"Dabar mums žada, kad sumokės iki rugsėjo 1-osios. Sakėme, jei taip nebus, nedirbsime. O jie tik juokiasi, kad nelabai teišgąsdinsime, nes yra, kas dirba. Kai kuriems už gamybą nesumokėta nuo Naujųjų metų. Reikia mokėti mokesčius, žmonėms atlyginimus, o nėra iš ko. Sąmoningai taip daroma, kad mes sužlugtume", – piktinosi pašnekovė.
Smulkiosios verslininkės jau negąsdina reikalavimai vos už keletą litų suorganizuoti vaikams sveikus pietus. Pradinių klasių moksleiviams skiriama po 4 litus, 5–12 klasių – po 4,6 lito.
"Reikalauja, kad maistas būtų kone ekologiškas. Reikia ir šviežiai spaustų sulčių, ir triušienos, ir kalakutienos – čia protas nesueina su galimybėmis. Peržiūrėjome Sveikatos ministerijos pavyzdinius valgiaraščius – galime šį tą sugalvoti, bandysime, nors ir sunkiai. Tačiau kai pinigų nėra, galvok nors ir dieną naktį, nieko neišmąstysi", – apgailestavo V.Vilkuotienė.
Verslininkė baiminosi, kad dėl vėluojančių mokėjimų jai vis sunkiau susitarti su maisto produktų tiekėjais – pastebėję besikartojančias problemas sutarčių atnaujinti jie nebenori. "Esi lyg ir nekaltas, o jautiesi kaip vagis – labai nejauku", – prisipažino ji.
Veiklos nenutrauks
Grasinti, kad nutrauks moksleivių maitinimą, smulkiosios įmonės bijo. "Aš ne kartą moterims sakiau – nepradėkime maitinti, kol nesumokės pinigų. O jos man sako: baik tu, pradėkime, kitaip nutrauks sutartį, išmes iš darbo. Daugelis šiame versle dirbančių žmonių nebe pirmos jaunystės, nenori prieš pat pensiją darbo netekti, o ir investavę į jį daug – dirba ne po penkerius ir ne po dešimt metų", – pasakojo V.Vilkuotienė.
Investicijų šis darbas taip pat reikalauja – pakeitus higienos normas reikia daugiau gaminti garuose, kai kuriuos patiekalus – orkaitėse ar krosnelėse, o tam būtina atnaujinti įrangą. Negana to, kad stringa skolų atsiėmimas iš savivaldybės, verslininkus gąsdina ir trumpalaikės sutartys. "Dabar jos sudaromos metams ir galima pratęsti dar vieniems. O jei nepratęs? Viską investuoti, o kur po to eisi su tais visais daiktais?" – klausė verslininkė.
Sutartys su moksleivių maitintojais sudaromos organizuojant viešuosius pirkimus. Laimi tas, kuris pasiūlo mažiausią kainą. V.Vilkuotienė įsitikinusi, kad toks kelias – neteisingas: "Suvokime paprastą dalyką. Jei kaina pati mažiausia, kaip kokybė gali būti gera? Reikia atsižvelgti į kokybę, patirtį, ar patenkinta mokyklos bendruomenė, tėveliai. Jei jie bus nepatenkinti, turėk sutartį nors penkeriems metams, ją iškart nutrauks."
Valdžia užtaria savus
Vieša paslaptimi tarp smulkiųjų maitinimo Vilniaus mokyklose organizatorių tapo tai, kad kliūtys jiems atsiranda tam, kad jie užleistų vietą stambesnėms bendrovėms.
Šiuo metu Vyriausioji tarnybinės etikos komisija tiria, ar nebuvo pažeidimo derinant viešuosius ir privačiuosius interesus, kai pernai konkursą dėl maisto produktų pirkimo ikimokyklinėse įstaigose laimėjo bendrovė "Smulkus urmas". Joje dirba Vygantas Skestenis, kurio tėvas savivaldybės Švietimo departamento direktoriaus pavaduotojas Julius Skestenis aktyviai dalyvavo organizuojant konkursą.
"Nors sieną galva daužyk, visi viską žino, bet niekas nieko negali padaryti. Tvarkosi, kaip jiems reikia. Esu girdėjusi, kad atvažiuoja, pašneka su mokyklų direktoriais, vieni išsigąsta užuominų apie būsimas atestacijas, kita pusė, žinoma, gali būti finansinė. Direktoriai irgi ne šventieji ir ne iš dangaus nukritę. Tik žmonės bijo šnekėti, kas kaip yra – šiais laikais darbo prarasti niekas nenorėtų", – sakė V.Vilkuotienė.
"Finansavimas gautas nepakankamas, todėl dabar ne viskas, bet dalis bus sumokėta. Pagrindinio mokėjimo laukiama rugsėjo mėnesį, tada bus atsiskaityta visiškai, – kalbėjo savivaldybės Švietimo departamento direktorius Gintaras Alfonsas Petronis. – Bet tai iš esmės yra kompensavimas už nemokamą maitinimą, o ne koks nors atsiskaitymas ir jis nėra niekaip reglamentuotas. Todėl ar jis vyks po mėnesio, ar po dviejų, nežinau, manau, maitintojai turėtų tą dalyką žinoti."
Naujausi komentarai