Pereiti į pagrindinį turinį

Vilniaus ugdymo įstaigoms – atliekų tvarkymo standartas

2022-08-30 10:04
DMN inf.

Tik 20 proc. Vilniaus mokyklų atliekas rūšiuoja tinkamai – pradedant rūšiavimu klasėse ir baigiant lauko rūšiavimo konteineriais, paaiškėjo atlikus mokyklų apklausą.

J. Kalinsko / BNS nuotr.

Siekiant spręsti rūšiavimo mokyklose problemą, Vilniaus miesto savivaldybės įstaiga Vilniaus atliekų sistemos administratorius (VASA) sostinės ugdymo įstaigoms sukūrė standartą „Mano mokykla rūšiuoja“.

Iki šiol 80 proc. ugdymo įstaigų atliekos buvo rūšiuojamos tik iš dalies – pradinukų klasėse ir bendrose patalpose (koridoriuose ir susibūrimo vietose). 70 proc. mokyklų taip pat neturėjo rūšiavimo konteinerių lauke ir visas klasėse išrūšiuotas atliekas šalino į mišrių atliekų konteinerius.

„Rūšiavimo prasme daugelis ugdymo įstaigų buvo pilkojoje zonoje – nors formaliai rūšiavimas vyko, atliekos ne visada nukeliaudavo ten, kur turėtų. Šią situaciją norime apsukti 180 laipsnių kampu. Atliekų kultūra pirmiausia yra ugdoma per asmeninę patirtį, per kasdienius veiksmus artimiausioje aplinkoje, taigi ir mokymosi erdvėje. Todėl matome infrastruktūros suvienodinimą, išplėtimą ir mokyklos bendruomenės švietimą kaip svarbius žingsnius tvaraus vartojimo link“, – sako Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

Moksleiviai mato, kad klasėje rūšiuojamos atliekos keliauja į bendrą mokyklos atliekų konteinerį ir tai jų neskatina rūšiuoti.

Iniciatyva siekiama užtikrinti vieningą atliekų rūšiavimo supratimą ir taikymą Vilniaus miesto mokyklose bei ikimokyklinėse įstaigose, vidaus ir lauko infrastruktūros pakankamumą, tinkamas edukacijos priemones moksleiviams. Taip pradedamas naujas etapas Vilniaus miesto mokyklose – ugdant sąmoningesnę ateities kartą, formuojant naują požiūrį į aplinką ir aplinkosaugą kultūrą.

„Moksleiviai mato, kad klasėje rūšiuojamos atliekos keliauja į bendrą mokyklos atliekų konteinerį ir tai jų neskatina rūšiuoti. Vaikai nori prisidėti prie aplinkos saugojimo, gyventi tvariai tiek šeimoje, tiek mokykloje. Rūšiavimas šiandien tiesiogiai susijęs su kiekvieno iš mūsų atsakomybe už aplinką, kurioje gyvename“ – teigia VASA direktorė Justina Prunskienė.

Atliekų tvarkymo standartą „Mano mokykla rūšiuoja“ sudaro 7 etapai, kuriuos įgyvendinusi kiekviena ugdymo įstaiga Vilniuje gaus tinkamą atliekų rūšiavimą patvirtinantį kokybės ženklą. Projekto tikslas – iki šių metų pabaigos pagal šį standartą sertifikuoti didžiąją dalį Vilniaus ugdymo įstaigų. Standarte numatyta atliekų tvarkymo tvarka mokyklos viduje ir lauke bei edukacija tiek moksleiviams, tiek atliekas tvarkančiam personalui.

Pradinėse klasėse vyksta įvairios pamokos, mokiniai turi daug kūrybiškų užduočių, jų veikloje susidaro daugiau atliekų. Be to, šio amžiaus moksleiviai mokomi rūšiuoti , todėl ikimokyklinėse ir pradinėse klasėse turės būti įdiegtos tiek mišrių atliekų, tiek pakuočių – popieriaus ir plastiko – šiukšliadėžės.  Vyresnių moksleivių klasėse rekomenduojama visai atsisakyti šiukšlinių arba užtikrinti atliekų rūšiavimą (mišrios atliekos, popierius ir plastikas).

„Drąsiai rekomendacijai – klasėse atsisakyti šiukšliadėžių – vieni mokyklų atstovai pritaria, kiti vertina atsargiai, bet išgirdę argumentus, palaiko. Juk namuose neturime šiukšliadėžės kiekviename kambaryje, esame įpratę atliekas nunešti į tam skirtą vietą. Biuruose vis populiarėja tendencija atsisakyti individualių šiukšlinių po darbo stalais, taip skatinant darbuotojus ne tik rūšiuoti atliekas darbe, bet ir jas mažinti. Tai galima įgyvendinti ir mokykloje“, – sako VASA vadovė.

Bendrose mokyklos patalpose turės būti užtikrintas tinkamas rūšiavimo dėžių kiekis pagal mokyklos dydį bei moksleivių kiekį. Popieriaus, plastiko, stiklo ir mišrių atliekų dėžių komplektas turės būti kiekviename mokyklos aukšte bei didžiausiose susibūrimo vietose. Kitų, mažiau populiarių atliekų (pvz., smulkios elektronikos) surinkimo dėžes užteks pastatyti tam tikroje matomoje vietoje. Specialias rūšiavimo dėžes, skirtas bendroms mokyklų patalpoms, nemokamai suteiks šio projekto partneris, didžiausia Lietuvoje pakuočių tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas“.

VASA atstovai šiuo metu padeda mokykloms įrengti tinkamą atliekų rūšiavimo infrastruktūrą lauke. Vienoms mokykloms pastatomi rūšiavimo konteineriai kieme, kitos raginamos naudotis šalia esančiais bendro naudojimo pusiau požeminiais konteineriais.

Kitas etapas – su nauja vidaus ir lauko infrastruktūra ir naujais mokyklos įpročiais supažindinti atliekas tvarkantį personalą. Mokyklų tvarkytojai, valytojai, švaros paslaugas teikiančių įmonių atstovai mokyklose, siekiančiose atitikti standartą, turės būti informuoti ir užtikrinti tinkamą rūšiavimą.

Mokytojams taip pat paruoštos edukacijos priemonės pagal moksleivių amžių, kurios skatins moksleivius tapti tvarumo iniciatoriais, atsakingai rūšiuoti atliekas mokykloje, namuose ir kiekviename gyvenimo žingsnyje.

Kiekvieną ugdymo įstaigą, pasirūpinusią pilnu atliekų tvarkymo ciklu ir vieninga edukacija augančiai kartai, įvertins VASA atliekų tvarkymo kontrolieriai. Tinkamai įgyvendinus visus standarto žingsnius, ugdymo įstaigai bus suteiktas kokybiško rūšiavimo sertifikatas, užtikrinantis vieningą atliekų tvarkymą visose Vilniaus mokyklose.

„Iniciatyva mokykloje diegti teisingo atliekų tvarkymo standartą tikrai džiugina. Žaliojo kurso gairės bei žiedinės ekonomikos įgyvendinimas nėra vien politikų ar įgaliotų institucijų atsakomybė. Būti atsakingu ir sąmoningu vartotoju bei bendruomenės nariu, kuriam rūpi aplinka, kurioje gyvename,- kiekvieno mūsų užduotis. Todėl toks nuoseklus ir tikslingas reikiamų įpročių formavimas ugdymo įstaigoje – tiesiausias kelias motyvuojant jaunąją kartą bei didinant visuomenės sąmoningumą. Džiaugiamės galėdami prisidėti ir būti tokio projekto dalimi“, – projekto svarbą pabrėžia projekto partnerio „Žaliojo taško“ direktorius Kęstutis Pocius.

Mokyklų atstovai aktyviai ruošiasi naujiems mokslo metams ir rūpinasi tinkama lauko ir vidaus rūšiavimo infrastruktūra. VASA skatina ugdymo įstaigas kuo daugiau naudotis bendro naudojimo atliekų konteinerių aikštelėmis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų