Motociklo triukšmas sukelia nuo 85 iki 110 decibelų. Tokiu pat garsumu veikia dulkių siurblys arba visu garsu paleista muzika per ausines. Tačiau naktį miegamuosiuose rajonuose leidžiamas tik 55 decibelus siekiantis garsas, kurį galima būtų prilyginti šaldytuvo burzgimui.
„Net ir uždarius langus – kai uždaryti langai sulaiko apie 20 decibelų – vis tiek triukšmas nuo motociklo būtų gana didelis“, – teigė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento atstovė Asta Razmienė.
O štai Šiaulių gyventojų miegas jau šešerius metus ramesnis. Mat prieš tiek laiko savivaldybė nupirko laiko matuoklį ir triukšmadariams pasipylė baudos.
„Pakankamai yra griežtos priemonės nustačius triukšmo viršijimą. Policija į metus apie 50-70 protokolų surašo“, – aiškino Šiaulių miesto mero patarėjas Vincas Urbonavičius.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Prieš metus toks pat matuoklis atsidūrė ir Kaune, nes naktį judresnėse miesto dalyse poilsis būdavo kone neįmanomas ir gyventojai bent kelis kartus per savaitę skųsdavosi policijai.
„Pastebim piktybiškumą iš vairuotojų pusės, kai, sakykim, tamsiu paros metu, nakties metu, stovi prie sankryžos draudžiamo šviesoforo signalo ir specialiai piktybiškai akseleruoja, didina apsukas, sukeldami triukšmą“, – sakė Kauno kelių policijos skyriaus 1-ojo poskyrio viršininkas Ramūnas Kemzūra.
Vis dėlto nors kiti didmiesčiai su triukšmadariai gatvėse jau kovoja, Vilniaus valdžia pokyčių nežada ir kenčiantiems nuo transporto priemonių keliamo triukšmo siūlo kreiptis į policiją arba savivaldybės viešosios tvarkos pareigūnus. Tad kol kas visoje šalyje be išimčių garsą matuoja tik techninės apžiūros punktų darbuotojai, tačiau jie pabrėžia, kad motociklas yra garsi transporto priemonė ir net neviršijant garso limitų gali sutrikdyti miegą. Tiesa, aptikti tuos, kurių varikliai dirba per garsiai – retenybė.
Techninės apžiūros centrai mato tik vieną išeitį – kontrolė turėtų būti visoje šalyje ir ne tik techninės apžiūros vietose, bet ir patruliuojant policijai.
„Kol neatsiras grėsmės, kad išvažiavęs iš patikros susimontuosi detalę, kuri neatitinka ir kelsi triukšmą, ir nebijosi, kad nebūsi patikrintas nė vienos teisėsaugos struktūros pareigūnų, tol turbūt ta situacija keisis labai labai lėtai“, – įsitikinęs „Transekstos“ atstovas Renaldas Gabartas.
Pažaboti garsą viršijančius vairuotojus skatina ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Pasirodo, nuolatinis triukšmas gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Anot A. Razmienės, dėl nuolatinio miego trikdymo kyla širdies kraujagyslių ligos, kurios pasireiškia padidėjusiu kraujospūdžiu, infarktu, širdies angina.
Garso apribojimus viršijantiems vairuotojams pirmą kartą gresia nuo 100 iki 600, o antrą kartą – nuo 500 iki 1000 eurų bauda.
Naujausi komentarai