Palaikymo akcija „Kartu dainoje, kartu Europoje“ organizuojama Pietų Kaukazo šalies premjerui Irakliui Kobachidzei prieš kelias savaites paskelbus, kad Sakartvelas atideda stojimo į Europos Sąjungą (ES) derybas iki 2028-ųjų.
Netrukus po to į gatves išėjo tūkstančiai proeuropietiškai nusiteikusių kartvelų. Protestams tęsiantis jau 12 dieną iš eilės, policija prieš kartvelus imasi vis griežtesnių priemonių – vyksta sulaikymai, naudojamos ašarinės dujos ir vandens patrankos.
Palaikymo iniciatyvos metu buvo atlikta kartvelams svarbi daina „Mravaljamier“, kurią dainavo skirtingi chorai.
„Tai mūsų šventinė daina. (...) Tai mūsų pergalės žodis, kuris rodo, kad Sakartvelas bus laisvas, turės ilgą istoriją ir ilgai gyvens“, – žurnalistams sakė 26-erių kartvelė Marita Gorgiladzė.
Ji dėkojo Lietuvai ir Baltijos šalims už paramą. Vis dėlto, pridūrė ji, Sakartvelui reikalinga didelė tarptautinė parama.
„Žinoma, mums to nepakanka, nes mums reikia daugiau paramos iš Europos Sąjungos, Amerikos, daugiau tiesioginių veiksmų, ne tik žodžių“, – kalbėjo Mykolo Romerio universitete studijuojanti kartvelė.
„Sakartvele turime daugiau nei 500 suimtų, sulaikytų asmenų, iš jų daugiau nei 300 šiuo metu kalba apie tai, kad specialiosios pajėgos daugelį jų žiauriai sumušė ir kankino“, – sakė ji.
„Sakartvelas bus amžinai“
30-metis kartvelas Avtandil Germanašvili teigė į akciją atvykęs išreikšti palaikymą protestuojantiems.
„Man tiesiog yra labai liūdna, kad taip atsitiko, bet aš jau seniai matau šituos simptomus, tai jau nuo 2018 metų matau, kad viskas vedė iki čia ir buvau labai liūdnas“, – kalbėjo bendrovėje „GetJet Airlines“ dirbantis vyras.
„Aš labai tikiu, kad iš istorinės prizmės mes vis tiek išgyvensime šituos kataklizmus ir Sakartvelas bus amžinai, o Ivanišvilis ir Rusijos imperija bus laikinai, o mes visada buvome ir visada būsime“, – pridūrė jis.
Jo žmona Rasa vylėsi, kad kartvelams pavyks pasipriešinti.
„Turime dabar Sirijoje įvykius, kur po tiek daug metų kažkas į gerą išvirs, tai aš tikiuosi, kad Sakartvelas nebus ta šalis, kuri pavirs Sirija, pasiduos Rusijos įtakai tiek, kad nebus kelio atgal“, – sakė 38-erių moteris.
Kaukazo valstybę apėmę neramumai nuo tada, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ paskelbė laimėjusi ginčijamus spalio 26 dienos rinkimus.
Partijos kritikai kaltina ją autoritarizmo plitimu ir šalies artinimu prie Rusijos orbitos.
Praėjusią savaitę 40 Europos Parlamento narių kreipėsi į ES vyriausiąją diplomatę Kają Kallas (Kają Kalas), ragindami inicijuoti sankcijas aukščiausiems Sakartvelo pareigūnams.
Tarp tokių asmenų minimas I. Kobachidzė, Tbilisio meras ir „Sakartvelo svajonės“ generalinis sekretorius Kacha Kaladzė, Sakartvelo parlamento pirmininkas Šalva Papuašvilis ir „Sakartvelo svajonė“ pirmininkas Iraklis Garbašvilis.
Taip pat raginama išplėsti šias sankcijas teisėjams, priimantiems politiškai motyvuotus nuosprendžius.
Valstybės narės skatinamos nedelsiant taikyti asmenines sankcijas „Sakartvelo svajonės“ lyderiui Bidzinai Ivanišviliui ir įšaldyti visą jo turtą ES.
Lietuva su Latvija ir Estija jau uždraudė į šalį įvažiuoti valdantiesiems Sakartvelo politikams, įskaitant ir B. Ivanišvilį.
Tačiau manoma, kad šias priemones bus sunku įgyvendinti, atsižvelgiant į tai, kad Vengrija tvirtai remia Sakartvelo valdančiąją partiją.
Protestams Sakartvele vykstant jau beveik dvi savaites, ES užsienio reikalų ministrai kitą savaitę aptars, kaip nubausti šios šalies valdžios institucijas už represijas prieš proeuropietiškus protestuotojus.
Autorė Greta Zulonaitė
(be temos)