Jis pirmadienį paviešino savivaldybės administracijos direktoriaus Povilo Poderskio pateiktą susitarimo projektą, kuriuo siūloma, jog kol daiktai bus eksponuojami ŠMC, bet kuri iš ginčo šalių turi teisę ieškoti „dokumentų, įrodymų ar kitų faktų“, kurie pagrįstų nuosavybės teises. Tuo metu J. Meko fondas įsipareigotų atsiimti pareiškimą iš policijos dėl vagystės.
A. Zuoko valdoma įmonė „Azzara“ yra viena iš Jono Meko fondo steigėjų.
„Šis susitarimas yra, pirmiausiai, neteisėtas ir visiškai nepriimtinas. Tai rodo, kad savivaldybės aukščiausio lygio administracija nesivadovauja įstatymais ir imasi, sakyčiau, piratiškų, vaikiškų veiksmų. Daiktai besąlygiškai turi būti grąžinti Jono Meko fondui, į vietą, iš kurios jie buvo paimti“, – BNS pirmadienį sakė A. Zuokas.
ŠMC: galimybės eksponuoti J. Meko daiktų nėra
ŠMC direktorius Kęstutis Kuizinas BNS sakė apie siūlymą sužinojęs tik pirmadienį iš A. Zuoko pasidalintos informacijos. Jis pabrėžė, jog ŠMC parodas ekspertai planuoja ir tvirtina mažiausiai metams į priekį, jų turinį dėlioja menotyrininkai ir kuratoriai, „o ne politikai ar valdininkai“.
„Šiuo metu patvirtinta programa sėkmingai vykdoma, o nuo 2020-ųjų ŠMC užsidaro renovacijai. Tad net su geriausiais ketinimais nepavyktų parodos taip staiga ir neplanuotai parodyti mūsų patalpose“, – sakė jis.
K. Kuizinas pabrėžė, kad ŠMC pavaldi ne savivaldybei, o Kultūros ministerijai.
„Todėl toks susitarimas be mūsų žinios būtų analogiškas, jei, tarkime, kas nors, nesusijęs su televizija, susitartų dėl laidų ciklo transliavimo per LRT“, – palygino jis.
Maždaug 100 dėžių, su, kaip manoma, J. Meko daiktais, praėjusią savaitę savivaldybei perdavė su A. Zuoku šiuo metu besiskirianti jo žmona Agnė Zuokienė. Ji sako aptikusi daiktus greta šeimos namų esančios jų valdomos įmonės patalpose. J. Meko fondo vadovas Edgaras Stanišauskas sakė, kad daiktai šiose nenaudojamose patalpose sandėliuoti kelerius metus, puoselėjant planus kurti J. Meko kino centrą.
A. Zuokas: savivaldybė kišasi į skyrybas
Šiuo metu Ispanijoje esantis buvęs sostinės meras sako, kad savivaldybė savo veiksmais nusprendė kištis į dviejų žmonių skyrybų procesą.
„Skyrybų procese, kurį inicijavo Agnė, neturėtų dalyvauti nei savivaldybės meras, nei administracijos direktorius, nei kiti valstybinių įstaigų atstovai. Tam yra valstybinės institucijos ir teismai“, – tikino A. Zuokas.
Skyrybų procese, kurį inicijavo Agnė, neturėtų dalyvauti nei savivaldybės meras, nei administracijos direktorius, nei kiti valstybinių įstaigų atstovai.
Savivaldybė šią savaitę dar aiškinasi, ar tarp minimų daiktų nėra ir savivaldybės 2007-aisiais iš J. Meko įsigytos Jurgio Mačiūno „Fluxus“ kolekcijos darbų. Šią kolekciją prižiūri savivaldybės įsteigtas J. Meko vizualiųjų menų centras (JMVMC).
J. Meko fondą 2008-aisiais įsteigė A. Zuoko „Azzara“ bei Kristijonas Kučinskas, vėliau vadovavęs fondui. Fondas įsikūręs Užupyje, A. Zuokui priklausančios įmonės „BNA Grupė“ patalpose.
Fondo pateiktame paaiškinime nurodoma, kad K. Kučinskas, tuomet Niujorke viešėjęs pas J. Meką, per pusmetį skaitmeninio jo kino juostas, vaizdo kasetes, knygas ir žurnalus, o tai padarius, J. Mekas atidavė fondui kino žurnalus bei knygas apie kiną kaip nereikalingą medžiagą. Pažymima, kad krovinyje „nebuvo jokių J. Meko ar kitų FLUXUS menininkų originalių meno darbų“.
Anot A. Zuoko, siuntoje buvo keturių fizinių asmenų daiktai, taip pat labai nedidelė dalis daiktų, skirta J. Meko fondui: „Ten yra tik kartotiniai dalykai, nėra nė vieno originalaus“.
P. Poderskis BNS pirmadienį sakė, kad siūlymas laikinai eksponuoti daiktus ŠMC E. Stanišauskui pateiktas penktadienį per susitikimą „kaip pavyzdys“, kaip būtų galima spręsti situaciją, tačiau nekomentavo, ar fondas su tuo sutinka. Su E. Stanišausku BNS pirmadienį nepavyko susisiekti.
„Šiuo metu susitikti neplanuojame, bendrauja teisininkai“, – teigė P. Poderskis.
Aiškinantis situaciją su J. Meko daiktais, savivaldybė paskelbė atleidusi JMVMC direktorių Gintarą Sodeiką, vėliau patikslino, kad vadovas nušalintas mėnesiui, kol vyks tyrimas.
Fondo advokatė tikisi netrukus atgauti daiktus
J. Meko fondo advokatė sako, kad dar pirmadienį tikisi pasiekti susitarimą su Vilniaus savivaldybe ir susigrąžinti jų daiktus, paimtus iš Zuokų šeimos įmonės valdomų patalpų.
Advokatė Reda Matuliūkštė BNS sakė, kad pirmadienį savivaldybei buvo nusiųsti papildomi dokumentai, taip pat detaliai paaiškinta situacija, kaip daiktai atsidūrė sostinės Užupio gatvėje.
„Nusiųstas prašymas grąžinti daiktus teisėtam jų savininkui. Buvo pateikti įrodymai, pagrindžiantys tų daiktų priklausomybę J. Meko fondui. Savivaldybės atstovai šiuo metu susipažįsta su pateiktais dokumentais ir gali būti, kad mes prieisime taikaus susitarimo“, – teigė teisininkė.
Advokatė vėliau pirmadienį planuoja susitikti su Vilniaus miesto savivaldybės atstovais.
J. Meko fondo vadovas E. Stanišauskas pirmadienį BNS sakė nenorintis „dalyvauti Zuokų skyrybų procese“ bei nurodė, jog visus teisinius reikalus sprendžia minėta advokatė R. Matuliūkštė.
Pasak advokatės, prašoma grąžinti daiktus į fondo iš „BNA Grupės“ nuomojamas patalpas adresu Užupio g. 30, iš kur jie buvo paimti.
Naujausi komentarai