Šeštadienį vilniečiai ir sostinės svečiai jau antrą kartą kviečiami į padėkos Islandijai šventę – ši šalis pirmoji pripažino atkurtą Lietuvos nepriklausomybę.
Tai ji padarė 1991 m. vasario 11 d. O Islandiją, kuri savąją Nepriklausomybės dieną švenčia birželio 17-ąją, lietuviai nori pasveikinti šūkiais „Ačiū tau, Islandija“ ir „Takk, Island“. Šia proga sostinės Islandijos gatvė išpuošta vėliavėlėmis ir praeivius vilioja įdomia renginių programa.
Šventė prasidėjo 17 val. virtuvės šefo Deivydo Praspaliausko eksperimentiniu seminaru bei Vilniuje gyvenančio islando Gardaro Forbergo pasakojimais apie Islandijos tradicijas ir šiuolaikinį gyvenimo būdą ir baigsis gerokai po vidurnakčio. Į pirmuosius renginius vilniečiai rinkosi nedrąsiai, o kaip vertina tokią iniciatyvą ir kokias emocijas jiems kelia Islandija, keleto praeivių pasiteiravo „Vilniaus diena“.
„Dalyvauti renginiuose nesiruošiau, bet šimtu procentų palaikau idėją. Šaunuoliai. Be abejonės Islandija verta pagarbos ir mūsų padėkos, kad išdrįso pripažinti Lietuvos nepriklausomybę. Niekada nebuvau Islandijoje, bet turėdamas finansinių galimybių būtinai apsilankyčiau ir drąsiai galėčiau padėkoti jos žmonėms. Manau, mums patiems būtų šaunu sulaukti daugiau islandų turistų Lietuvoje, tikrai maloniai juos priimtume“, – savo nuomonę išdėstė jaunas tėtis Tomas.
„Aš – laisvos Lietuvos vaikas. Kai sovietų priespaudą kentėjusiai Lietuvai reikėjo Islandijos paramos, net nebuvau gimusi. Bet iš tėvų, močiutės pasakojimų, istorijos pamokų gerai suprantu, kad toks Islandijos žingsnis buvo didvyriškas, neįtikėtinai drąsus. Didžiosios valstybės sėdėjo tylėdamos ir bijodamos supykdyti Rusiją, o Islandija ištiesė mums ranką ir parodė, kad jai žodžiai „laisvė“, „demokratija“, „teisybė“ nėra tik „popieriniai“, ji parodė pasauliui pavyzdį. Už tai šiai šaliai visada būsime dėkingi, ir džiaugiuosi, kad tai galime parodyti visais šiais renginiais“, – kalbėjo dvidešimtmetė patriotė Justė, kurios itin pakilių žodžių klausėsi netoliese sėdintis senolis.
„Ta mergaitė nieko nesupranta, per jauna, kad šnekėtų. Nėra, ko čia džiaugtis. Už ką dėkoti? Kad Lietuva dar nelaisvesnė tapo? Pagarbos žmogui neliko, visi aplink vienas kitą gyvi suėsti, bedarbystė nežmoniška, jokios socialinės apsaugos nėra. Anksčiau baigei mokslus, gavai darbą, butą, nesukai galvos, kaip vaikus išmaitinti. Keliauti irgi galėjai – ir į Bulgariją, ir prie Juodosios jūros, ir į Vengriją – visur. O dabar kas? Išvogta viskas, visi tik pinigo žiūri, meluoja, paprastas žmogus nežino, kaip išgyventi, už butą susimokėti, jaunesni išvažiuoja. Į gatvę baisu išeiti. Su vaikais neįmanoma susišnekėti – su kompiuteriais visi, mokytis nenori, vyresnių negerbia“, – savo gyvenimo laisvoje Lietuvoje litaniją skaitė senjoras Juozas. Tiesa, atsakyti, ar nesijaučia laimingas su Lietuvos nepriklausomybe gavęs ir žodžio laisvę, galimybę viešai išreikšti savo džiugesį ar nepasitenkinimą, jis nepanoro.
O visi, norintys padėkoti tolimai Šiaurės šaliai ar tiesiog puikiai praleisti laiką, Islandijos gatvėje laukiami iki vėlumos. 19 val. bare „Kas kas“ vyks pilietinė diskusija, kurioje dalyvaus Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Islandijos garbės konsulas Lietuvoje Vaidotas Sankalas, istorikas Bernardas Gailius. Šioje pačioje vietoje 20.30 val. bus rodomas dokumentinis filmas anglų kalba „Future of hope“ (2011) apie Islandijos ekonomiką, islandus ir jų kasdieninį gyvenimą.
20 val. restorane „Vinchenso Mimoza“ laukiami protmūšių gerbėjai – patikrinti savo žinias apie Islandiją kvies Aidas Puklevičius. 22 val. baras „Reykjavik“ („Berlin“) rengiama islandų kalbos pamokėlė. 22.30 val. bare „Piano man“ bus paskelbtas laiškų konkurso „Ačiū tau, Islandija“ nugalėtojas, kuriam atiteks lėktuvo bilietas Vilnius-Reikjavikas-Vilnius. Vidurnaktį visi ir visuose baruose, restoranuose kviečiami vieningai padėkoti Islandijai ir Islandijos žmonėms paprastais žodžiais: Ačiū tau, Islandija / Takk, Island. Ši padėka bus filmuoja ir skleidžiama Islandijoje. O 00.30 val. kokteilių bare „Alchemikas“ aktorius Darius Gumauskas skaitys islandų epą „Egilio saga”.
Naujausi komentarai