Quantcast

Rugpjūčio 23-oji: prisimins ir Ukrainos herojus

  • Teksto dydis:

Rugpjūčio 23 d. – Europos diena stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti bei Baltijos kelio diena. Praėjus pusei metų nuo karo Ukrainoje pradžios, mūsų susitelkimo vis dar reikia kaip niekada anksčiau.

Žmonės žūsta ir yra laidojami kiekvieną dieną, tačiau mirtį, esančią visai čia pat, matome ir jaučiame vis mažiau. Karas atima žmogiškumą. O gedėti ir laidoti artimuosius yra žmogiška. Laidotuvės – svarbus ritualas, suartinantis žmones, padedantis suvokti netektį ir ją išgyventi,  įprasminti. Deja, karo atveju net ir šis svarbus žmogiškas veiksmas iš mūsų atimamas. Kviečiame kartu pagerbti tuos, kurie neturėjo šios galimybės.

Ukrainos žmonių genocidas yra mūsų visų tragedija. Kviečiame visus susitelkti ir susigrąžinti nors šiek tiek užtikrintumo šiandiena. Bendrystėje padėkokime vieni kitiems už kovą, įsikvėpkime vilties, palaikykime ir drauge išreikškime didžiausią pagarbą Ukrainos karo aukoms.

Pasitelkdami savo galingiausią ginklą – kūrybą, norime padėti siaubingas karo istorijas papildyti tomis, kurios teikia vilties ir paguodos. Norime, kad nepažymėtas kapas nebūtų tik žemių kauburėlis, o taptų laikinu paminklu išgyvenusiems, ateinančioms kartoms – pasakotų žuvusiųjų gyvenimus, jų aukų prasmę, jų neįsivaizduojamą atsidavimą savo šaliai ir žmonėms.

Minint Juodojo kaspino dieną, „Kaunas2022 CulturEUkraine“ centras ir VšĮ „Laimingas žmogus“, jau penkerius metus kuriantis humanistines ceremonijas Lietuvoje, organizuoja žuvusiųjų už Ukrainos laisvę lydėtuves. Humanistinė ceremonija – personalizuotas pasakojimas apie žmogaus gyvenimą, jo išmoktas pamokas ir patirtis. Apie tai, ką žmogus paliko kitiems. Tai saugi ir atvira erdvė visų tikėjimų ir religijų žmonėms.

Lydėtuvių programa Vienybės aikštėje:

18 val. – lydėtuvės: humanistinė atsisveikinimo su karo aukomis ceremonija, kurios metu pagerbiamas aukų atminimas ir įprasminamas mūsų visų bendras palaikymas Ukrainos karo aukoms.

18.30 val. – kuriama simbolinė kapavietė „Atminimo akmenų sodas“. Visus atėjusius kviečiame atsinešti po akmenį ir sukurti akmenų bokštų sodą. Laikydami rankose akmenėlius sutelkime į juos visas matytas ir girdėtas karo istorijas. Istorijas visų karo aukų, kurios palietė ir pakeitė mūsų suvokimą. Visą savo skausmą, kurį išgyvename kartu. Tegul šis sodas auga tol, kol augs karo Ukrainoje aukų skaičius. Tegul šie nebylūs bokštai kalba ir primena mums – karas nesibaigė. Turime statyti, kurti, jungtis, kad jis pasibaigtų. Tegul paminklai karo aukoms kartu būna paminklais, simbolizuojančiais kovą, susitelkimą ir, galiausiai, iškovotą laisvę.

18.40 val. – pokalbiai prie šilto gėrimo. Dalydamiesi kava ar arbata, pasidalykime savo skausmu dėl karo tragedijos ir padėkokime vieni kitiems: už bendrystę, už susitelkimą, už viltį, už herojiškumą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių