Pereiti į pagrindinį turinį

Kalbama vis garsiau: už neatvykimą pas gydytoją – bauda?

2024-09-23 17:50
LNK inf.

Gyventojai nesiliauja skųstis didžiulėmis eilėmis pas gydytojus. Kai kurių specialistų konsultacijos tenka laukti ir pusę metų. Tačiau prie ilgų eilių prisideda ir patys pacientai. Net apie 30 proc. užsiregistravusių pas gydytoją neatvyksta ir apie tai nepraneša. Todėl Seime pasigirdo svarstymų, ar nevertėtų tokių pacientų bausti ir priversti susimokėti už neatvykimą, praneša LNK.

Kalbama vis garsiau: už neatvykimą pas gydytoją – bauda?
Kalbama vis garsiau: už neatvykimą pas gydytoją – bauda? / E. Ovčarenko, I. Gelūno/BNS nuotr.

Poliklinikose ir ligoninėse trūksta beveik 700 specialistų. Visiems pacientams padėti iš karto tiesiog neužtenka darbuotojų. Laukti tenka ne vieną mėnesį. Pasitaiko atvejų, kai laukęs du mėnesius, pacientas į vizitą neatvyksta. Tokių Respublikinėje Šiaulių ligoninėje – apie 20 proc.

Ligoninė apie būsimą vizitą primena žinutėmis ir prašo paciento įspėti, jei negalės atvykti. Tačiau ne visi atsako. Seimo Sveikatos reikalų komitete pasigirdo siūlymų tokius pacientus bausti.

„Kai kurie žmonės pradeda reaguoti tik tada, kai pajunta grėsmę, pavyzdžiui, finansinę“, – teigė Seimo sveikatos reikalų komiteto narys Linas Slušnys.

Prancūzijoje dar pavasarį pradėta kalbėti apie penkių eurų baudą. Kai kurios šalys ėmėsi kitų priemonių, pavyzdžiui, taiko išankstinį mokestį. Užsakant paslaugą, nuo kortelės rezervuojama tam tikra suma, kuri grąžinama atvykus į konsultaciją. Jei neatvykstama, pinigai negrąžinami.

Bausti ar nebausti – gyventojų nuomonės skiriasi.

„Aš prieš baudas, manau, reikėtų geriau organizuoti sistemą. Ar žmonės gauna priminimus? Jei reikia laukti pas gydytoją 2-3 mėnesius, pacientas gali tiesiog pamiršti. Būna ir po pusę metų eilės“, – kalbėjo praeivis.

„Jei taip nutinka pirmą ar antrą kartą – gal nieko, bet jei tai kartojasi dažnai, gal ir reikėtų bausti“, – teigė moteris.

„Dėl laiko stokos ar tiesiog užmiršimo gal tai padaryti. Tikrai tam nepritariu“, – sakė vyriškis.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Prezidentūra kritikuoja siūlymą taikyti baudas. Pasak jų, baudos nėra tinkama priemonė spręsti eilių problemą.

„Valstybė nėra iki galo atlikusi savo namų darbų ir nori atsakomybę perkelti žmonėms, kas yra neteisinga“, – tvirtino prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė.

Pasak prezidento patarėjos, pirmiausia reikėtų užtikrinti sklandžią registracijos sistemą.

„Kai kurios įstaigos skambina pacientams ir pasiteirauja, ar jie tikrai atvyks. Jei pacientas negali atvykti, vizitas pasiūlomas kitam žmogui“, – akcentavo I. Segalovičienė.

Anksčiau buvo kalbėta apie simbolinę vieno euro baudą Lietuvoje. Tačiau Seimo narė Jurgita Sejonienė sako, kad tai nelogiška.

„Vieno ar dviejų eurų administravimo kaštai būtų didesni nei pati bauda ir pacientas to nepajustų“, – tikino J. Sejonienė.

Valstybė nėra iki galo atlikusi savo namų darbų ir nori atsakomybę perkelti žmonėms, kas yra neteisinga.

Gydymo įstaigos siūlo didesnes baudas – bent 10, 20 ar net 30 eurų.

„Bent 50 eurų, nežinau. Nes dėl 5–10 eurų… Kažkam ir 50 eurų gal juokinga suma, bet gal jau kažkas pagalvotų“, – sakė praeivė, paklausta, kokia suma atgrasytų neateiti į vizitą.

„Vienam žmogui 10 eurų gali būti didelė suma, kitam – 50 ar 100 eurų gali būti visai nedaug“, – teigė moteris.

Baudos klausimas greičiausiai bus svarstomas ateityje, tačiau Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas teigia, kad bus svarstoma ir galimybė uždrausti vienu metu registruotis pas kelis tos pačios srities specialistus. Tai dažnai daro pacientai, ieškantys greitesnės galimybės patekti pas gydytoją.

Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, bauda yra kraštutinė priemonė, o šiuo metu eiles mažinti siekia kitais būdais, pavyzdžiui, suteikiant kuo daugiau paslaugų vieno vizito metu.

„Ne tik atlikti apžiūrą, bet ir ištirti. Sakykim, jeigu pas kardiologą, tai ar echoskopiją, ar kitus diagnostikos veiksmus, kad vieno vizito metu pacientas galėtų gauti kuo daugiau paslaugų“, – aiškino SAM asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė

Be to, metų pabaigoje ministerija planuoja pristatyti mobiliąją programėlę, kuri turėtų padėti efektyviau planuoti vizitą pas gydytoją ir prireikus jį atšaukti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
zip

bauda už nepranešimą kad neatvyksi, ar už neatvykimą? žurnalistai sąmoningai taip rašo ar kvaili biški? prisiskambint į registratūra-valanda ir daugiau, atšaukt vizitą tas pats?
0
0
senis

o kodėl jei pas gyditoja nepatenka per **** dienas bauda gyditojui jei ilgiau bauda didėja.
2
0
O kodėl prieš kiekvieną vizitą pas specialistą

Kažkodėl „būtina“ apsilankyti pas šeimos gydytoją ir gauti siuntimą? Jei ir taip aiškus susirgimas, bet reikalingas pakatortinas tyrimas. Kiek tūkstačių kartų be reikalo gaišta laiką, nervus dėl to pacientai, užimamas bereikalingai laikas šeimos gydytojui!
1
0
Visi komentarai (5)