Lenkijos mokyklose prasideda privalomos šaudymo pamokos 13–15 metų vaikams. Planuojama visas Lenkijos mokyklas aprūpinti lazeriniais šautuvais. Jau pirmos pamokos parodė, kad tai gali tapti viena mėgstamiausių pamokų. Lenkijoje tokia pamoka vyks kartą per savaitę.
Lietuvoje devintokai turi panašų kursą, tik jis trunka tris dienas.
Nuo praėjusių metų Lietuvos mokyklose devintokai yra mokomi, kaip naudotis ginklais. Tiesa, mokyklose mokymai vyksta ne su tikrais koviniais, o pneumatiniais šautuvais.
LNK stop kadras.
Šaulių sąjunga devintokams organizuoja trijų dienų Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursą.
„Yra pilietiškumas, išgyvenimo įgūdžiai, civilinė sauga, pirmoji medicininė pagalba. Aišku, šaudyba, ginkluotė, kai jaunimas susipažįsta su ginklu. Turi galimybę atlikti šūvius į taikinį“, – nurodė Lietuvos jaunųjų šaulių sąjungos laikinasis vadas Dovidas Jonušas.
„Tos trys dienos ėra vien tik privaloma disciplina devintoje klasėje. Iki devintos klasės per istoriją, geografiją ir kitas disciplinas diegiami tie pilietiniai, patriotiniai elementai“, – šnekėjo krašto apsaugos viceministras Tomas Godliauskas.
Ginklams per tris dienas skiriamos 3 val.
„Devintokams tai yra įdomu. Dauguma jų jau yra susidūrę, pabandę pašaudyti iš pneumatinio ginklo. Šio kurso metu suteikiamos ir teorinės žinios, kaip tą šūvį tiksliai atlikti, nes taikliu šauliu nėra gimstama, juo yra tampama“, – kalbėjo D. Jonušas.
LNK stop kadras.
Patys mokymus organizuojantys šauliai sako, kad kai kuriems moksleiviams įsiminti bazines žinias – laiko per mažai. Ypač tiems, kurie susiduria pirmą kartą.
„To laiko galėtų būti daugiau. Tam turime puikų variantą, alternatyvą – jaunųjų šaulių veikla, į kurią mes nuolat kviečiame jaunimą prisijungti. Ten paskaitos vyksta nuolat“, – pabrėžė D. Jonušas.
Naujasis Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Giedrimas Jeglinskas sako, kad pritartų, jog ir Lietuvoje vaikai mokytųsi naudotis ginklais ne tris valandas, o galbūt visus mokslo metus.
„Tu praeini, pradedi lengviau jaustis su ginklu, nebijai jo. Manau, kad tai yra gerai visuomenei“, – tikino G. Jeglinskas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Gyventojai turi skirtingas nuomones, ar reikia vaikus nuo mokyklos pratinti prie ginklų.
„Aš manau, kad taip. Gyvename laikmetyje, kai kiekvienas Lietuvos Respublikos pilietis, ypač sulaukęs 18 metų, turėtų galimybę bent susipažinti, kaip ginti savo valstybę“, – šnekėjo pašnekovas.
„Neturiu nuomonės, nežinau, ką pasakyti, bet pirma spontaniška reakcija, kad ne“, – kalbėjo pašnekovė.
Pašnekovė, paklausta, kodėl, atsakė: „Mes ne Amerika.“
Šalininkai sako, kad visuomenė kaip tik bus saugesnė, jei piliečiai nuo mažens žinos, kaip saugiai elgtis su ginklu.
„Mes jau turime šaulių programą, kurią galima stiprinti, galima kalbėti apie jos darymą privalomu elementu švietime. Galbūt sumažintų tas baimes, kad ginklas – kažkoks blogas dalykas. Suprantame, kokiame pasaulyje gyvename, turime priešus už sienos, kurie ruošia vaikus nuo mažų dienų daryti blogus dalykus“, – nurodė G. Jeglinskas.
Dalis tėvų taip pat sako, kad nemažai jaunuolių dabar šaudo ir žudo itin tikroviškuose kompiuteriniuose žaidimuose. Todėl norėtų, kad profesionalai papasakotų, kaip saugiai naudotis ginklais realybėje.
(be temos)