Vienos Didžiosios Britanijos ultradešiniųjų grupuotė, su kuria teigia palaikęs ryšius Norvegijoje siautėjęs žudikas Andersas Behringas Breivikas, tvirtina, jog šios atakos yra Europoje stiprėjančio pykčio prieš musulmonus imigrantus išraiška.
Tuo tarpu vienos Italijos valdančiajai koalicijai priklausančios partijos politikas kai kurias A.Behringo Breiviko idėjas pavadino nuostabiomis.
Nors atakas Norvegijoje pasmerkė beveik visos politinės jėgos, šie komentarai buvo vieni iš pirmųjų viešų pasisakymų, iš pažiūros ginančius ekstremistinį požiūrį, kuris A.Behringą Breiviką pastūmėjo imtis žudynių.
Anglijos gynybos lygos (EDL) lyderis Stephenas Lennonas antradienį sakė naujienų agentūrai "The Associated Press" (AP), kad neteisina A.Behringo Breiviko siautėjimo, tačiau "faktas, jog daugybė žmonių yra įbauginti - žmonės turi į tai įsiklausyti".
"Tai, kad įvyko Osle, rodo, kokia desperacija apima kai kuriuos žmones Europoje, - aiškino 28 metų S.Lennonas. - Tai tiksinti bomba su laikrodiniu mechanizmu. Jeigu nesuteiksime šiam nusivylimui ir pykčiui tam tikros platformos ir balso, taip pat būdo išlieti emocijas demokratiniu būdu, tai sukurs monstrų, panašių į šį pamišėlį."
S.Lennonas atsiėmė savo ankstesnius pareiškimus, jog jo judėjimas neturėjo jokių ryšių su A.Behringu Breiviku.
Šįkart jis teigė apklausęs regioninius EDL lyderius, ar norvegas bendravo su kuriais nors šio judėjimo nariais, kaip teigiama A.Behringo Breiviko paskelbtame didelės apimties manifeste. EDL vadovas pridūrė, kad policija kol kas nesikreipė dėl atliekamo tyrimo ir neklausinėjo apie organizacijos narius.
A.Behringas Breivikas internete paskelbtuose komentaruose gyrė EDL ir teigė norintis dalyvauti jos sueigose, tačiau taip pat kritiškai vertino šio judėjimo narius dėl reiškiamo nepritarimo smurtui. Norvegui taip pat nepatiko, kad EDL priklauso įvairių tautybių asmenys.
Tuo tarpu Europos Parlamento narys Mario Borghezio, kuris priklauso Italijos populistinei Šiaurės lygai, sakė vienam Italijos radijui, jog prijaučia kai kurioms A.Behringo Breiviko idėjoms.
"Kai kurios jo išreikštos idėjos yra geros - atmetant smurtą. Kai kurios iš jų - nuostabios", - politikas sakė radijui "Il Sole 24 Ore".
Šiaurės lyga, kuri yra premjero Silvio Berlusconi vyriausybės mažesnioji partnerė, sukėlė tam tikrą nerimą dėl stiprėjančios retorikos prieš imigrantus ir islamą.
A.Behringas Breivikas prisipažino susprogdinęs bombą Oslo vyriausybiniame rajone ir šaudęs į Norvegijos valdančiosios Darbo partijos jaunimo stovyklos dalyvius. Jis teigė, kad šias 76 žmonių gyvybes nusinešusias žudynes surengė norėdamas atkreipti visuomenės dėmesį į savo raginimus išvaryti musulmonus iš Europos.
S.Lennonas, taip pat žinomas kaip Tommy Robinsonas, sakė su savo judėjimo nariais neseniai lankęsis Vokietijoje, Prancūzijoje ir Nyderlanduose bei padaręs išvadą, kad Europoje stiprėja palaikymas prieš islamo plitimą nusistačiusioms grupuotėms, panašioms į EDL.
"Jos didės ir didės", - teigė S.Lennonas, kuriam per susirėmimus su policija ir kitų pažiūrų aktyvistais buvo išmušti keli dantys. EDL lyderis pirmadienį buvo pripažintas kaltu dėl vadovavimo chuliganiškų futbolo aistruolių muštynėms ir nuteistas 12 mėnesių viešųjų darbų.
S.Lennonas taip pat tvirtino, jog žmogus, kurį A.Behringas Breivikas savo manifeste vadina savo mokytoju, žinomas Ričardo Liūtaširdžio slapyvardžiu, yra buvęs EDL narys Paulas Sonato, pašalintas iš šios grupuotės prieš kelerius metus.
Tinklaraštininkas P.Sonato, palaikantis anglų kraštutinius dešiniuosius, šiuo metu pasivadinęs Paulu Ray (Polu Rėjumi), duodamas telefonu interviu AP iš savo namų Maltoje sakė, jog niekada neturėjo jokių ryšių su A.Behringu Breiviku ir pasmerkė žudynes Norvegijoje.
35 metų tinklaraštininkas sakė prieš beveik dvejus metus pabėgęs iš Anglijos į Maltą, kai buvo suimtas dėl rasinės neapykantos kurstymo.
Anglijos gynybos lyga buvo įkurta prieš dvejus metus, kai, pasak S.Lennono, iš karo Afganistane grįžę britų kariai Lutono mieste patyrė vietinių musulmonų įžeidinėjimus ir persekiojimą. Šiame netoli Londono esančiame mieste taip pat kai kada vadovaudavo pamaldoms radikalių pažiūrų musulmonų dvasininkas Abu Hamza al Masri.
EDL teigia trokštanti taikos, tačiau taip pat norinti sustabdyti "islamiškąją imigraciją", užkirsti kelią šariatui (islamo teisei) ir mečečių statyboms, "kol islamas susitvarkys", sakė S.Lennonas.
Jis pridūrė, kad panašiai nusistačiusios ir kitos Europoje veikiančios ultradešiniųjų grupuotės.
"Islamas yra grėsmė Europai", - pabrėžė EDL lyderis, tačiau neigė, kad yra nusistatęs prie transkultūralizmą arba musulmonus.
Naujausi komentarai