Egipte vykstant kruviniems susirėmimams vyriausybė atsistatydino Pereiti į pagrindinį turinį

Egipte vykstant kruviniems susirėmimams vyriausybė atsistatydino

2011-11-22 12:45
Egipte vykstant kruviniems susirėmimams vyriausybė atsistatydino
Egipte vykstant kruviniems susirėmimams vyriausybė atsistatydino / Scanpix nuotr.

Egipte vykstant kruviniems policijos ir politinių pokyčių reikalaujančių protestuotojų susirėmimams, vyriausybė pirmadienį vakare paskelbė atsistatydinanti.

Ministrų kabinetas tokį pareiškimą padarė trečią protestų, kurie išprovokavo didžiausią Egipto krizę nuo vasario, kai buvo nuverstas prezidentas Hosni Mubarakas, dieną. Antradienį planuojama nauja protestų banga.

Dėl susirėmimų, kurie jau pareikalavo 26 žmonių gyvybių, šalį valdantys kariškiai sušaukė krizės derybas.

Anksti antradienį Ismailijos mieste prie Raudonosios jūros žuvus dviem žmonėms, nuo šeštadienio per susirėmimus žuvusių žmonių skaičius padidėjo iki 26, pranešė medikai.
„Premjero Essamo Sharafo vyriausybė įteikė savo atsistatydinimo raštą (valdančiajai) Aukščiausiajai ginkluotųjų pajėgų tarybai“, - sakoma vyriausybės atstovo Mohammedo Hegazy pareiškime.

Valstybinė televizija citavo šaltinį armijoje, kuris sakė, kad šalį valdanti kariškių taryba atmetė atsistatydinimo prašymą, bet informacijos ministras Osama Heikalas oficialiajai naujienų agentūrai MENA tvirtino, kad sprendimo šiuo klausimu dar nėra.
E.Sharafo atsistatydinimas, jei bus priimtas, gali sužlugdyti parlamento rinkimus, numatytus lapkričio 28 dieną. Tai būtų pirmieji rinkimai po H.Mubarako nuvertimo.

Aukščiausioji ginkluotųjų pajėgų taryba (AGPT), kuri valdžią perėmė po H.Mubarako nuvertimo, „pakvietė visas politines ir nacionalines jėgas skubiam dialogui - dabartinės krizės paaštrėjimo priežastims ir jos kuo greitesnio sprendimo būdams aptarti“, sakoma jos pareiškime, kurį išpla

AGPT nurodė, jog paprašė teisingumo ministerijos įsteigti komitetą, kuris ištirtų smurtą, ir paragino „visas jėgas ir piliečius įsipareigoti (atkurti) ramybę ir sukurti stabilumo atmosferą politinio proceso tęsimo tikslu“.

Organizacija „Amnesty International“ apkaltino Egipto karinius valdytojus netesėjus pažadų ir net vykdžius dar didesnius nei H.Mubarako režimas teisių pažeidimus.
Pirmadienį Kairo Tahriro aikštėje ir aplink ją susirėmimai vyko trečią dieną iš eilės. Vakare ten susirinko dešimtys tūkstančių žmonių.

Jie naujienas apie vyriausybės atsistatydinimą sutiko abejingai ir ragino nušalinti karinius valdytojus. Tuo tarpu susirėmimai tęsėsi aplink netoliese esančią Vidaus reikalų ministeriją.
Policija į demonstrantus, kurie svaidė akmenis ir padegamąsias bombas, šaudė smulkiais šratais ir guminėmis kulkomis, panaudojo ašarines dujas. Dalis protestuotojų suformavo koridorių, kuriuo sužeistieji buvo nešami į greitosios pagalbos automobilius.

Politinės sukilimo jėgos, tarp jų - Revoliucijos jaunimo koalicija ir Balandžio 6-osios judėjimas, paragino žmones antradienį dalyvauti masiniame mitinge ir reikalauti, kad armija perduotų valdžią civiliams pareigūnams.

Protestas planuojamas 16 val. (ir Lietuvos laiku) Tahriro aikštėje, kuri buvo ir H.Mubaraką nušalinusių mitingų epicentras.

Mitingo „Facebook“ puslapyje minėtos grupės ragina, kad E.Sharafo vyriausybė tuojau pat atsistatydintų ir kad būtų suformuota „nacionalinio gelbėjimo“ vyriausybė.
Jos taip pat reikalauja iki 2012 metų balandžio surengti prezidento rinkimus ir užbaigti Vidaus reikalų ministerijos reviziją.

Susirėmimai taip pat buvo kilę Aleksandrijos mieste prie Viduržemio jūros, pranešė valstybinė televizija.

Per protestus Kaire, Aleksandrijoje, Ismailijoje ir Suece buvo sužeista šimtai žmonių.
Anksčiau kultūros ministras Emadas Abu Ghazi MENA sakė, kad pasitraukia protestuodamas dėl vyriausybės atsako į demonstracijas.

Susirėmimai prasidėjo šeštadienį, kitą dieną po to, kai Tahriro aikštėje įvyko didelis ir taikus protesto prieš kariškius mitingas. Susirėmimai atsinaujino sekmadienį ir truko visą naktį iki pirmadienio ryto.

Intensyvūs susirėmimai vyko šoninėse gatvėse prie Vidaus reikalų ministerijos. Protestuotojai skandavo „Žmonės nori nuversti feldmaršalą“, turėdami omenyje Husseiną Tantawi, kuris ilgą laiką buvo H.Mubarako gynybos ministras, o dabar vadovauja AGPT.

AGPT savo pareiškime, kuris buvo perskaitytas per televiziją, reiškia „apgailestavimą“ dėl to, kas įvyko, ir sako, jog yra įsipareigojusi dėl rinkimų grafiko.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų