Vermonto, Naujojo Džersio ir Niujorko valstijos miestuose tūkstančiai žmonių trečiadienį buvo atkirsti nuo pasaulio didelių potvynių, o uragano "Irene" aukų skaičius priartėjo prie 50.
Būtiniausios atsargos gyventojams potvynių užlietose gyvenvietėse antradienį turėjo būti gabenamos oru, kai praeitą savaitgalį praslinkusi audra atnešė smarkias liūtis, išgraužusias kelius ir perpildžiusias upių vagas.
JAV prezidentas Barackas Obama pasiuntė aukštus pareigūnus įvertinti padėties kai kuriose labiausiai nukentėjusiose vietovėse, o gelbėtojai motorinėmis guminėmis valtimis plukdė į saugias vietas tūkstančius žmonių, įskaitant senyvo amžiaus asmenis, vaikus ir kūdikius.
Nors „Irene“ tiesioginis smūgis Niujorkui, dėl kurio buvo daug nuogąstaujama, nepadarė didelės žalos daugiausiai gyventojų turinčiam JAV miestui, šios audros atneštos liūtys kai kuriose vietose, tarp jų Ketskilo kalnuose, pridarė nemažai eibių.
Praėjus dviem dienoms po audros, nuo pasaulio atskirtos šeimos tebelaukia Nacionalinės gvardijos karių ir ugniagesių, kurie gabena maistą ir geriamąjį vandenį į potvynių užlietus miestus.
Pagrindinis kelias į Vermonto miestą Vilmingtoną buvo užneštas dumblu, o kituose keliuose atsirado mirtinais spąstais tapusių išgraužų, kai „Irene“ per mažiau nei parą išliejo 210 milimetrų kritulių - dviejų mėnesių normą.
„Pagrindinė problema yra nepasiekiamumas“, - krizių valdymo operacijų vadovas Dave'as Milleris sakė naujienų agentūrai AFP, kai gelbėtojų brigados stengėsi ištraukti purve įstrigusius sunkvežimius ir nuvirtusius medžius, pavojingai pakibusius ant elektros linijų.
Drastiška padėtis taip pat susiklostė kai kuriuose Naujojo Džersio ir Niujorko valstijos vietovėse, kur mokyklos ir bendruomenių centrai buvo paversti improvizuotomis Raudonojo prieglaudomis, vos beišgalinčiomis padėti nukentėjusiems žmonėms.
Naujojo Džersio mieste Patersono brigados nepertraukiamai teikė pagalbą ir evakavo žmones, nusistovėjus giedriems orams, kai Paseiko upė pakilo keturiais metrais aukščiau potvynio ribos ir ištvino labiausiai nuo 1903 metų.
„Per 500 (žmonių išgelbėta), o jų skaičius didėja, - policijos seržantas Alexas Popovas sakė televizijai CNN. - Gelbėjame senyvus žmones, šeimas, mažus vaikus ir naminius augintinius.“
Milijonai amerikiečių vis dar neturi elektros - netgi toliau pietuose esančioje Virdžinijoje ir Šiaurės Karolinoje, kur „Irene“ vėjai buvo smarkiausi, uraganui šeštadienį ir sekmadienį slenkat palei JAV Rytinę pakrantę.
Kalnuotoje Vermonto valstijoje, kurioje teka daug upių ir upelių, keli miestai buvo praktiškai visiškai izoliuoti potvynių, o kai kurios iš mažesnių bendruomenių, kaip pranešama, nušluotos nuo žemės paviršiaus.
„Šiuo metu 13 gyvenamųjų vietovių nepasiekiamos automobiliais dėl apgadintų kelių, - sakoma Vermonto krizių valdymo biuro pranešime. - Valstijoje iki šiol neišvažiuojami daugiau nei 200 kelių, o visi 500 Susisiekimo agentūros kelininkų šiuo metu taiso gatves.“
Pasak draudikų, „Irene“ padaryta žala gali siekti 7 mlrd. dolerių, tačiau šiuo atveju neatsižvelgiama į ūkininkų patirtus ilgalaikius nuostolius.
Kaip praneša pareigūnai, 11 valstijų žuvo bent 43 žmonės, iš jų aštuoni Niujorke, septyni Naujajame Džersyje ir šeši Šiaurės Karolinoje, kurioje „Irene“ pirmąkart pasiekė sausumą, kai uragano vėjo greitis siekė 140 kilometrų per valandą.
Anksčiau šis uraganas nusinešė bent penkių žmonių gyvybes Karibų jūros regione, o 49 auka užregistruota Kanadoje, kur audra galiausiai išsikvėpė antradienį.
Šiuo metu nerimaujama dėl atogrąžų audros „Katia“, susiformavusios virš Atlanto ir galinčios iki ateinančio savaitgalio virsti 3-ios kategorijos uraganu, kurio vėjo greitis siektų 190 kilometrų per valandą.
Naujausi komentarai