Lenkijoje didelę įtaką turinti Katalikų Bažnyčia, keldama balsą prieš sekmadienį vyksiančius visuotinius rinkimus, gali nenoromis suteikti naudos naujai antiklerikalinei partijai, kuriai vadovauja kontroversiškas verslo magnatas.
„Bažnyčia Lenkijoje labai politizuota. Ji atvirai palaiko konservatyvią “Įstatymo ir teisingumo„ partiją (PiS), kuriai vadovauja buvęs premjeras Jaroslawas Kaczynskis“, - autoritetingas politikos apžvalgininkas Adamas Szostkiewiczius sakė naujienų agentūrai AFP.
„Dauguma vyskupų neabejingi nacionalistinei ir katalikų populistinei retorikai. Tai atitinka jų mąstyseną. Ir tik PiS atitinka šį kriterijų, tvirtindama esanti vienintelė Lenkijos katalikiškos valstybės sergėtoja politikoje“, - aiškina jis.
Nors Lenkija tebėra viena iš religingiausių šalių Europoje, joje stiprėja jaunų liberalių pažiūrų rinkėjų sąjūdis, reikalaujantis aiškesnio Bažnyčios ir valstybės atskyrimo.
Ši terpė itin tinkama Januszui Palikotui - ekscentriškam 46 metų filosofui pagal išsilavinimą, kuris pasirinko politiko kelią po to, kai susikrovė nemenką kapitalą, valdydamas alkoholinių gėrimų įmonę.
J.Palikotas sulaukė prieštaringų įvertinimų, reikalaudamas liberalizuoti Lenkijoje galiojantį konservatyvų abortų įstatymą, užtikrinti laisvą naudojimąsi kontracepcijos priemonėmis, įteisinti silpnuosius narkotikus ir leisti gėjų santuokas pagal platesnį partnerystės įstatymą.
Kaip rodo apklausos, šis politikas gal tikėtis 7-8 proc. rinkėjų palankumo. Panašu, kad jo vadovaujamai atvirai prieš Bažnyčios įtaką politikoje nusistačiusiai partijai pavyks įveikti 5 proc. balsų slenkstį ir patekti į Seimą.
Be to, Bažnyčios politinė retorika, regis, tik padeda didinti J.Palikoto reitingus.
Pernai šios katalikiškos šalies kunigai aktyviai palaikė J.Kaczynskį per pirmalaikius prezidento rinkimus, kurie buvo surengti, kai ankstesnis prezidentas - Jaroslawo brolis dvynys Lechas Kaczynskis - žuvo per lėktuvo katastrofą Rusijoje.
Tačiau PiS lyderis pralaimėjo liberalių pažiūrų kandidatui Bronislawui Komorowskiui.
Po 2010 metų balandžio 10 dieną įvykusios katastrofos, per kurią taip pat žuvo daug kitų Lenkijos elito narių, įskaitant centrinio banko valdytoją ir kariuomenės vadus, „dvasininkai ir karingieji katalikai vis labiau kėlė abejones dėl (centristinės premjero Donaldo Tusko) vyriausybės moralinio legitimumą“, teigia A.Szostkiewiczius.
Lenkijos vyskupų konferencijos pirmininkas arkivyskupas Jozefas Michalikas neseniai pareiškė, kad šalyje vykdomas „puolimas prieš kryžių ir tikėjimo simbolius. Žmonės stumiami į satanizmą“, taip pat skundėsi, kad „Biblija trypiam, o šventieji simboliai niekinami“.
Dvasininkai taip pat ragina neberinkti politikų, kurie neseniai nepalaikė mėginimo visiškai uždrausti abortus.
Arkivyskupas J.Michalikas taip pat ragino tikinčiuosius balsuojant apsvarstyti, kaip kandidatai „atitinka Biblijos mokymą“.
Vyskupai taip pat neslėpė savo požiūrio į J.Palikoto iškilimą politikoje.
„Neturime teisės išrinkti žmogų, kuris palaiko gėjų santuokų, abortų ir eutanazijos įteisinimą. Tai draudžiama!“ - vyskupas Stanislawas Napierala neseniai pareiškė pranešime, kurį kartu su kitais vyskupais paskelbė „gindamas žmogaus orumą ir gyvybę nuo pradėjimo iki natūralios mirties“.
J.Palikoto atsakymas buvo ne mažiau tiesmukas.
„Mes kovojame su Bažnyčia, kuri yra tiek politinė partija, tiek finansinė korporacija. Bažnyčia neturėtų kištis į politiką arba kaupti turtų“, - politikas sakė per neseniai vykusį rinkimų kampanijos susitikimą vakariniame Poznanės mieste, kuris yra tradicinė liberalesnių pažiūrų rinkėjų tvirtovė.
„Jo pasirodymas politikos scenoje mobilizavo Bažnyčios priešininkus“, - politikos analitikas Erykas Mistewiczius sakė AFP.
„Degtinės baronas“ ragina nebefinansuoti Bažnyčios iš valstybės iždo, pašalinti tikybos pamokas iš valstybinių mokyklų, atšaukti komunistinio režimo nacionalizuoto Bažnyčios turto grąžinimą ir aiškiai atskirti Bažnyčią nuo valstybės, uždraudžiant dvasininkams dalyvauti oficialiose valstybinėse ceremonijose.
Tuo tarpu E.Mystewiczius mano, kad J.Palikotas yra maištininkas, "kuris nepaiso Bažnyčios, valdžios arba pinigų.
Jam būdingas nuoširdumas, kurio stinga kairiesiems socialdemokratams. Jeigu pasitvirtins apklausų rodomos tendencijos, negalime atmesti, kad jis gali tapti esminiu elementu būsimoje koalicijoje".
Naujausi komentarai