Prancūzijos tyrėjams leista tirti TVF vadovės veiklą ministrės poste Pereiti į pagrindinį turinį

Prancūzijos tyrėjams leista tirti TVF vadovės veiklą ministrės poste

2011-08-05 19:07
Prancūzijos tyrėjams leista tirti TVF vadovės veiklą ministrės poste
Prancūzijos tyrėjams leista tirti TVF vadovės veiklą ministrės poste / Scanpix nuotr.

Prancūzijos teismas ketvirtadienį uždegė žalią šviesą ikiteisminiam tyrimui dėl valstybės lėšų švaistymo, susijusiam su naująja Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadove Christine Lagarde, kurios advokatas šią bylą jau vadina politiškai motyvuota.

Ch.Lagarde, į naująjį postą paskirta praeitą mėnesį, neigia kaip nors pažeidusi įstatymus, kai 2008 metais vienam verslininkui iš valstybės iždo buvo sumokėta didelė kompensacija. Tuo metu Ch.Lagarde buvo Prancūzijos finansų ministrė.

TVF Direktorių valdyba nedelsdama paskelbė pasitikinti 55 metų veikėja, kurios pirmtakas šioje organizacijoje Dominique'as Straussas-Kahnas atsistatydino, kai buvo apkaltintas mėginęs išžaginti viešbučio kambarinę Niujorke.

Prancūzijos Respublikos teisingumo teismo peticijų komisijos pirmininkas Gerard'as Palisse'as sakė, kad jo institucija patvirtino "teismo tyrimą, susijusį su ponia Lagarde", aiškinantis jos vaidmenį sprendžiant vieną finansinį ginčą.

Tyrėjai gali iškelti kaltinimus dėl baudžiamųjų veikų, už kurias gresia iki dešimties metų laisvės atėmimo ir 150 tūkst. eurų (518 tūkst. litų) bauda.

Prokurorų pranešime sukonkretinta, jog Ch.Lagarde įtariama "valstybės lėšų švaistymu" ir "bendrininkavimu" klastojant dokumentus. Kaip pranešama, prokurorė Cecile Petit oficialiai prašys pradėti tyrimą "artimiausiomis dienomis".

Ch.Lagarde advokatas Yves'as Repiquet sakė, jog antrasis kaltinimas susijęs su pakeitimais teisiniuose dokumentuose, kurie nulėmė minėto finansinio ginčo baigtį. Tačiau teisininkas pareiškė, kad abu kaltinimai yra nepagrįsti.

Advokatas skundėsi, kad ši byla pagrįsta "įtarimais, primygtinai reikštais saujelės parlamento opozicijos, siekiant politinių tikslų". Jis pridūrė manantis, kad byla bus nutraukta.

Y.Repiquet taip pat tvirtino, jog šis tyrimas "jokiu būdu nesuderinamas" su naujosiomis Ch.Lagarde pareigomis Tarptautiniame valiutos fonde.

TVF yra tarptautinis skolintojas, atliekantis esminį vaidmenį gelbėjant nuo bankroto kai kurias savo biudžeto spragų nebeįstengiančias užlopyti Europos valstybes.

"Mano sąžinė visiškai švari" dėl Prancūzijoje man metamų kaltinimų, sakė Ch.Lagarde birželį.

"Ar teismo tyrėjai nuspręs vykdyti šį tyrimą, ar ne - aš bet kokiu atveju esu pasitikinti ir rami", - pridūrė ji liepą.

Ch.Lagarde tapo pirmąja TVF vadovo postą užėmusia moterimi. Ji perėmė šios organizacijos vairą iš savo tėvynainio, taip pat buvusio Prancūzijos finansų ministro D.Strausso-Kahno.

Prancūzijos opozicijos politikai pasveikino žinią apie prasidėsiantį tyrimą.

Socialistų parlamentinės frakcijos seniūnas Jeanas Marcas Ayrault pareiškė, kad sprendimas pradėti tyrimą "patvirtino anomalijų ir pažeidimų buvimą šios bylos tvarkyme".

Būtent socialistų grupė kreipėsi į teismą, reikalaudama pradėti tyrimą.

"Prancūzai turi teisę žinoti, ar sprendimai buvo priimami pažeidžiant viešąjį interesą", - sakoma tikėtinos socialistų kandidatės į šalies prezidento postą Martine Aubry pranešime.

Centristinio Demokratinio judėjimo (MoDem) lyderis Francois Bayrou taip pat sveikino teismo sprendimą, vadindamas jį ryžtingu žingsniu kelyje į tiesą.

Ch.Lagarde kaltinama viršijusi savo įgaliojimus, nutraukdama teisinį ginčą tarp ekscentriško Prancūzijos verslo magnato Bernardo Tapie ir buvusio valstybinio banko "Credit Lyonnais", pasiųsdama šią bylą į privatų arbitražą.

Arbitrų komisija nurodė sumokėti kompensaciją B.Tapie, kuris buvo tuomečio Ch.Lagarde "viršininko" - Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy rėmėjas. Šis sprendimas buvo priimtas išnagrinėjus skundus dėl esą netinkamų "Credit Lyonnais" veiksmų parduodant B.Tapie priklausiusį sportinės aprangos prekinį ženklą "Adidas".

Iš viso buvo sumokėta apie 400 mln. eurų (1,38 mlrd. litų), nors manoma, jog į B.Tapie sąskaitą pateko mažesnė suma.

Pagal Prancūzijos įstatymus atliekant teismo tyrimą Ch.Lagarde gali būti pateikti oficialūs kaltinimai ir iškelta baudžiamoji byla, tačiau šis procesas veikiausiai užtruks ne vienus metus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra