Pereiti į pagrindinį turinį

Gamtos išdaigos nustebino net pačius grybautojus: ar verta sunerimti?

2025-01-08 14:14

Kol dauguma sausio pirmąją ilsėjosi po naujametinio vakarėlio, grybautojai leidosi į miškus, kuriuose rado daugybę grybų. Žmonės stebisi: jei anksčiau grybavimo sezonas baigdavosi rudenį, o sausį jau spausdavo šaltukas, dabar miškuose dygsta voveraitės.

Gamtos išdaigos nustebino net pačius grybautojus: ar verta sunerimti?
Gamtos išdaigos nustebino net pačius grybautojus: ar verta sunerimti? / LNK stop kadrai

Plačiau apie rastus grybus papasakojo Žuvų ekologijos laboratorijos vadovas dr. Linas Ložys.

– Ar dažnai per Naujuosius metus randate grybų miške?

– Gal esu keistas žmogus, bet visą laiką sausio 1 d. iš pat ryto ištrūkstu į gamtą. Taip ir šiais metais nusprendžiau važiuoti pagrybauti ir ne veltui. Dabar yra toks oras, kad, kaip aš sakau, jeigu iš komos atsikeltum, nesuprastum, kad tai yra viduržiemis. Planas buvo rasti bent vieną voveraitę, kad atidaryčiau 2025 metų sezoną, bet gavosi ne viena, o visa jų krūva.

– Ar skanios žiemą rastos voveraitės?

– Pernai metais rastos buvo visai nieko, o šiemetinės dar nepagamintos. Aišku, žmonės sako, gal ten negalima tų voveraičių rinkti, gal jos kažkokios nuodingos, bet aš, kaip sakau, reikia vadovautis sveika nuovoka. Vis tiek žiūri – ar gavę šalčio, ar negavę, ar patižę, ar nepatižę. Tačiau tokių grybų turbūt ir vasarą gali rasti. Mano rastos voveraitės, manau, yra išdygusios rudenį ir tiesiog išsilaikė.

LNK stop kadras.

Apie gamtos išdaigas papasakojo mikologas dr. Jonas Kasparavičius.

– Ar verta sunerimti?

– Tai nėra jokia anomalija, to pasitaiko kiekvienais metais. Tai priklauso nuo orų – kol neatsiranda pastovus įšalas, visada yra tikimybė rasti voveraičių ar kitų grybų. Vėliausiai galima tikėtis, kaip pasitaikė 2019–2020 metų žiemą, vasario antroje pusėje rasti voveraičių.

– Dėl kokių priežasčių tie grybai vis dar auga? Ar tai yra šylantis klimatas?

– Pastaruoju metu mes viską mėgstame priskirti klimato kaitai. Tokių žiemų, kad nebūtų sniego, pasitaiko retai – šį šimtmetį buvo tik viena, nors, manau, kad bus ir daugiau. Tačiau grybai nesivadovauja raudonomis linijomis, kurios žymi metų laikų pabaigą. Jiems reikia tik pakenčiamo oro ir sąlygų, kurias būtų įmanoma ištverti. Dabar rastos voveraitės nėra naujai išdygusios – jos yra iš lapkričio likę grybai.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

– Nuo ko priklauso, pavyzdžiui, voveraičių augimas?

– Voveraitės yra bene lėčiausiai augantys valgomi grybai. Jų augimas priklauso nuo temperatūros. Jeigu temperatūra yra nulinė, viskas sulėtėja – netgi tokie grybai, kurie paprastai auga labai greitai.

– Ar dabar rastas voveraites saugu valgyti?

– Tai priklauso nuo jų būklės. Pavienės gali būti pažeistos – atsiranda dėmės, minkštumas ar pasikeičia spalva. Kiekvienas vaisiakūnis yra unikalus, nes jį paveikė aplinkos sąlygos. Nėra bendros taisyklės. Aišku, biurokratiškai lengviausia būtų drausti rinkti, tačiau taip nustumiu savo atsakomybę. Aš sakau, kad galima, bet reikia kiekvieną grybą apžiūrėti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų