Pajūrio gyventojams nerimo dienos – Nemirsetoje savaitgalį užfiksuotas vilkas, kurio elgesys specialistams sukėlė daug įtarimų. Laukinis plėšrūnas pastebėtas poilsiautojų lankomame kelyje ir nesibaidė automobilio. Paaiškėjo, kad trys vilkai paspruko iš Karklės elnyno.
Ant kelio – plėšrūnas
Sekmadienį nufotografuoto vilko nuotrauka socialiniame tinkle pasidalijo klaipėdietė Jolanta (pavardė redakcijai žinoma).
Moteris tikino, kad žvėrį fotografavo jos namuose besisvečiavęs dukros uošvis. Žvėris bidzeno keliuku, automobiliui privažiavus arčiau, pasitraukė į šalikelę.
Tačiau į tankmę žvėris nenėrė ir automobilio labai nesibaidė.
Pajūrio regioninio parko vyriausiasis ekologas Erlandas Paplauskis, įsižiūrėjęs į Jolantos pateiktą nuotrauką, padarė išvadą, kad "fotografijoje – akivaizdžiai vilkas".
Kitą dieną po to, kai parko teritorijoje buvo pastebėtas vilkas, vyriausiasis ekologas nuskubėjo apžiūrėti žvėries pėdsakų.
"Bet pėdų atspaudų kokybė nebebuvo tokios būklės, kad būtų galima tikrai patvirtinti hipotezę, jog parke lankėsi vilkas. Vilko ir kai kurių veislių šunų pėdsakus atskirti nėra paprasta. Tačiau neatmesčiau galimybės, kad iš Kretingos rajone esančių miškų, kur gali gyventi apie 10 vilkų, atklydo migruojantis individas. 30 kilometrų per naktį vilkui – ne atstumas", – tikino E.Paplauskis.
Tačiau parko ekologas tvirtino, kad didesnė grėsmė visuomenei būtų, jei paaiškėtų, kad miškuose klaidžioja vilko ir šuns mišrūnas.
"Sulaukėję šunys nebijo žmonių. Tai jie gali puldinėti gyventojus. Vilkas bėdų nekelia. Mums labai gerai, jei vilkas mūsų miškuose pasirodė. Išvalys sergančius žvėris", – kalbėjo specialistas.
Žinia sukėlė baimę
Socialiniuose tinkluose pasklidusi žinia, kad pajūrio miškuose, visai netoli uostamiesčio, gali blaškytis tokie plėšrūnai, sukėlė nerimo bangą tarp klaipėdiečių.
"Tai kur tuomet mums, miestiečiams, vaikštinėti su savo šunimis? Mieste negalima, nes šuo mieste, pasak valdininkų, – blogis. Prie jūros – taip pat negalima. Belieka pajūrio miškai. Tik ten žiemą ir vasarą galėdavau laisvai paleisti savo šunį palakstyti. Nuo šiol bijosiu ne tik dėl šuns, bet ir dėl savo gyvybės. Jau buvo atvejų, kai šiemet išbadėję vilkai puolė žmones Žemaitijoje", – piktinosi jauno biglių mišrūno savininkė Radvilė, dar užvakar su augintiniu leidusi laiką Karklės miškuose.
Paspruko naktį
Paaiškėjo, kad dar praėjusį ketvirtadienį iš Karklės kaime įsikūrusio elnyno aptvaro pabėgo trys vilkai. Šio mini zoologijos sodo įkūrėjas yra žinomas klaipėdietis Antanas Bosas.
"Penktadienį į darbą atėję darbuotojai pastebėjo, kad iš aptvaro dingo trys vilkai. Kada jie pabėgo, nėra aišku. Tikėtina, kad tamsiu paros metu", – situaciją nupasakojo A.Bosas.
Visi elnyne laikomi vilkai yra registruoti specialia mikroschema. Norint identifikuoti bėglius, reikėtų sugaudyti visus likusius žvėris ir patikrinti.
Krito po ratais
Pirmoji iš bėglių trijulės penktadienį krito dvimetė patelė. Vilkę Palangos kelyje kliudė pravažiuojantis automobilis.
Apžiūrėjus nugaišusį žvėrį buvo patvirtinta, kad tai viena elnyne augusių vilkių.
Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Vitalis Marozas aiškino, kad tokius žvėris auginančių įstaigų vadovams yra privaloma apie bet kokius incidentus pranešti policijai ir gamtosaugininkams.
"Tai ir buvo padaryta", – patvirtino V.Marozas.
Tačiau pajūrio gyventojai apie galimybę Nemirsetos ar Karklės miške sutikti vilkus nebuvo informuoti.
Pats elnyno įkūrėjas A.Bosas ėmė piktintis, kad incidentu domisi žiniasklaida.
"Tai dabar jau sukels skandalą", – nerimavo žinomas gyvūnų mylėtojas.
Savaitę – tyla
Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas V.Marozas pripažino, esą nerimauti yra dėl ko.
"Jei žmonės matė, vadinasi, dar mūsų miškuose jie. Pranešimą gavome iš elnyno, kad pabėgo vilkų. Teks patikrinti, kokio lygio aptvaras ten buvo įrengtas", – tikino V.Marozas.
Gamtosaugininko manymu, negalima garantuoti, kad šie gyvūnai yra jau tokie nepavojingi.
"Sakyčiau, pagrindo nerimui yra. Niekas negali pasakyti, kaip šiems gyvūnams "pasisuks" smegenys, nors jie ir auginti nelaisvėje", – samprotavo V.Marozas.
Tikėtina, kad vilkai paspruko naktį iš ketvirtadienio į penktadienį, tad jau savaitę yra laisvėje, tačiau gyventojai nėra apie tai perspėti.
Elektros bijo net meškos
Elnyno įkūrėjas A.Bosas aiškino, kad vilkai prasmuko iš teritorijos, kai nutrūko elektrinis užtvaras.
"Ar dingo elektra, ar buvo nutraukti laidai, o gal buvo ir kitų priežasčių – visa tai teks išsiaiškinti bendrovės vadovui, kuris ir atsako už elnyną. Negali taip būti, kad, dingus elektrai, nesuveiktų įrenginys, kuris įjungia srovę iš akumuliatoriaus. Tai ne karvėms skirtas elektrinis piemuo. Ten tokia srovė, kad meškos atitvaro bijo", – aiškino A.Bosas.
Verslininkas tvirtino, kad jo augintiniai visuomenei nėra pavojingi.
"Vilkas slepiasi vos užuodęs žmogaus kvapą", – kalbėjo klaipėdietis.
Paklausus, kodėl vilkas net nesislėpė nuo klaipėdiečių kompanijos, sekmadienį važiavusios Nemirsetos keliuku, A.Bosas tikino, kad jo vilkai jau yra įpratę, jog jais žmonės grožėtųsi.
Baiminasi dėl gyvūnų
Žinia apie laisve besimėgaujančius vilkus turėtų kelti nerimą Karklėje ir Nemirsetoje arklius ir avis auginantiems ūkininkams.
"Pirmiausia turėtų bent jau palaidus šunis išpjauti. Taip, augina čia ir arklius, ir avis žmonės. Jei kas vištų laiko, tai jos aptvaruose", – apie vietinius pasakojo Pajūrio regioninio parko ekologas E.Paplauskis.
Tačiau A.Bosas neigė, kad egzistuoja kokia nors grėsmė.
"Jie augo nelaisvėje, jie nemoka medžioti. Bėda čia ta, kad draudžiama tokiose įstaigose mokyti žvėris medžioti. Negalime įmesti į aptvarą žvėrelio, kad vilkiukai ugdytų įgūdžius. Taip ir liko neparuošti. Negalime jų išleisti į laisvę", – aiškino A.Bosas.
Tikėtina, kad vilkai ieškos kritusių žvėrių ar paukščių.
A.Bosas spėja, kad vilkai neis sodybų link ir vylėsi, kad po kurio laiko jie patys pareis namo.
"Man gaila, kad jie ės pašvinkusius gyvūnus. Mums beliks juos sumedžioti. Septynerius metus jie buvo auginti, prižiūrėti. Viename voljere buvo nuo 8 iki 2 metų amžiaus vilkų, iš viso turime tris šeimas – 8 vilkus", – kalbėjo A.Bosas.
Išpuoliais netiki
Prisiminęs šį sausį kilusį skandalą Medingėnų apylinkėse, kai pašto skyriaus viršininkė viešai teigė, kad buvo užpulta net kelių vilkų, A.Bosas tik juokėsi.
Moteris tąsyk tvirtino, kad nuo vilkų jai pavyko atsiginti tik dujų balionėliu.
Paštininkė įsitikinusi, kad nuo keturių vilkų atakos ją išgelbėjo ir kaimynai, automobilio signalais nubaidę plėšrūnus.
"Aš tiek knygų perskaičiau apie vilkus, kiek paštininkė tikrai nėra skaičiusi. Vilkas prie žmogaus niekada neis. Taip gamta surėdyta, kad vilkas pasitrauks. Tai – tik bobučių pasakos. Žmogaus kvapas laukinius vilkus taip atgraso, kad jie bėga slėptis dešimtis kilometrų", – nuogąstavimus sklaidė A.Bosas.
Jis aiškino, kad iš elnyno buvo pabėgę trisdešimt danielių ir jie vis tiek grįžo į įprastą aplinką.
"Pareis ir vilkai", – reziumavo verslininkas.
Elgesį pakeis laisvė?
Vis dėlto Žemaitijoje garsaus "Žvėrinčiaus" įkūrėjas Petras Dabrišius prieštaravo A.Boso žodžiams.
"Neparėjo ir nepareis. Vilko elgesys keisis akimirksniu. Vilkas jau po savaitės nepripažins savo šeimininko. Jei vilkas pabėgo iš žmogaus, po dienos jis dar naminiu jaučiasi, o po savaitės jis jau bus laukinis. Esame tai patyrę", – pasakojo P.Dabrišius.
Jo manymu, laisvės skonio ragavę vilkai prie aptvaro grįžta tik vienu tikslu.
"Ne maisto jis pareina, o kitų vilkų. Kai jis suvokia, kas yra laisvė, grįžta išvilioti gentainių ir išsivesti su savimi. Vilkas – neprijaukinamas, laisvė jam – aukščiau visko. Tad po savaitės jie jau bus visiškai laukiniai, neprisileidžiantys žmonių. Jei vilkui yra dveji metai, jis jau suaugęs. Ėsti miškuose jis ras ką. Žvėrių užteks, jei ką, pasigaus sulaukėjusį šunį. Net ir medžiotojai jų gali neberasti", – prognozavo P.Dabrišius.
Naujausi komentarai