Ne paslaptis, kad sudarinėti ilgalaikes orų prognozės yra be galo sudėtinga, tačiau grupė mokslininkų yra įsitikinę, jog pagal Grenlandijos ledo dangos tirpimo greitį galima nuspėti, kokie orai bus šią vasarą Europoje. Apie tai rašo „The Guardian“.
Pasak pagrindinės tyrimo autorės, Jungtinės Karalystės Nacionalinio okeanografijos centro dr. Marilenos Oltmanns, neseniai įvykę reiškiniai gėlame vandenyje, jų mastas ir stiprumas rodo, kad šių metų vasara Pietų Europoje bus neįprastai šilta ir sausa.
Faktas tas, kad aukštesnė temperatūra Grenlandijoje užtikrina didesnį iš tirpstančių ledynų susidarančio vandens antplūdį į Atlanto vandenyną. Gėlas tirpstantis vanduo yra lengvesnis už jūros vandenį, todėl yra vandenyno paviršiuje ir mažina šilumos mainus tarp oro ir vandens. Dėl tirpstančio ledo, virstančio gėlu vandeniu, regione stiprėja vėjai, o žiemą dėl šių vėjų Šiaurės Atlanto srovė pasislenka į šiaurę ir tampa Golfo srovės tęsiniu.
Mokslininkai prognozuoja, kad šią vasarą vėjai atitiks srovės kryptį ir pasuks į šiaurę. Todėl visi šie veiksniai padės formuoti didelio masto atmosferos cirkuliacijos sąlygas ir tai atneš Europai šiltesnius ir sausesnius orus.
Taigi dr. M. Oltmansas ir jos komanda įsitikinę, kad pagal gėlo vandens reiškinių vietą, dydį ir stiprumą galima prognozuoti šiltus ir sausus orus Europoje.
Naujausi komentarai