Skandalais pagarsėjusi Rašytojų sąjungos kavinė "Trečias brolis", geriau žinoma "Suokalbio" vardu, uždaryta. Bohemos simbolis neatsilaikė prieš krizės vėjus.
Užsidarymas nebuvo netikėtas
Apie "Suokalbio" mirtį lankytojus informuoja nedidelis lapelis ant Rašytojų sąjungos durų: "Kavinė neveikia". "Suokalbis" uždarytas pirmadienį.
"Kavinė nedirba, bankrutuoja", – "Vilniaus dienos" žurnalistui sakė prie Rašytojų sąjungos durų budinti moteris.
Kavinę valdanti bendrovė "Vilniaus bohema" nesugebėjo atsiskaityti su kreditoriais. Vilniaus apygardos teisme jau guli prašymas jai iškelti bankroto bylą.
"Suokalbio" patalpos priklauso Rašytojų sąjungai. Rašytojai jau ieško kavinei kito šeimininko. "Bus skelbiamas konkursas. Kažkaip ta "Vilniaus bohema" nesusitvarkė. Atrodo, kad čia ne vienintelė tos bendrovės prarasta kavinė. Jeigu žmogus nesugeba, tai ir nereikia užsiimti tuo, ko nesugeba", – "Vilniaus dienai" sakė Rašytojų sąjungos pirmininkas Jonas Liniauskas.
Jis teigė nežinojęs, kad "Vilniaus bohemai" prašoma iškelti bankroto bylą. "Šito nemačiau. Bet nesistebiu", – teigė Rašytojų sąjungos pirmininkas.
Tikisi netrukus atgaivinti
Pasak jo, tikimasi, kad nauji šeimininkai "Suokalbyje" įsikurs jau netrukus ir menininkų pamėgta kavinė vasarą nebus tuščia.
Tiesa, nežinia, ar "Suokalbis" išlaikys tokį pat pavadinimą ir bohemišką aplinką. "Norėtume, kad kavinė vėl būtų atidaryta kuo greičiau. Mano žiniomis, tuo domisi bent trys bendrovės. Ko gero, keisis pavadinimas. Gal kavinė taps, kaip anksčiau buvo, uždaru menininkų ir žurnalistų klubu, – nusijuokė J.Liniauskas. – Laukiame koncepcijų. Ką pasiūlys, iš to rinksimės."
Ne pirmas verslo fiasko
Rašytojų sąjungos vadovas teigė, kad vienas svarbesnių kriterijų naujų "Suokalbio" šeimininkų paieškose bus siūloma nuomos kaina. Tačiau pinigams rašytojai neteikia pernelyg daug reikšmės. "Mums, be abejo, norisi kuo daugiau. Bet ne kaina svarbiausia. Mums svarbiausia, kas tai bus", – pridūrė pašnekovas.
Anot jo, bankrutuojanti "Vilniaus bohema" Rašytojų sąjungai liko skolinga nemažą sumą už "Suokalbio" patalpų nuomą. Tikslios sumos J.Liniauskas atskleisti nepanoro.
Tai jau antrasis "Vilniaus bohemos", kuriai vadovauja žinoma menininkė Danutė Jonkaitytė, kavinių verslo fiasko. Prieš keletą metų uždaryta prie sostinės Totorių ir Labdarių gatvių sankirtos veikusi kavinė "Žalia papūga". Jos vietoje dabar veikia baras "Chaplin".
Istorijoje – alkoholio upės, muštynės ir mirtis
"Suokalbis", tapęs savotiška literatų šventove, pagarsėjo ne vien Rašytojų sąjungos renginiais. Liūdniausią šlovę kavinė užsitraukė 2006 m. rugpjūčio 6-ąją, kai po apsilankymo "Suokalbyje" neaiškiomis aplinkybėmis mirė rašytojas, etnologas ir publicistas Gintaras Beresnevičius. Skelbta, kad "Trečio brolio" personalui sunkiai sekėsi tramdyti įkaušusį vyrą, ir jie iškvietė policijos pareigūnus. Pastarieji G.Beresnevičių nuvežė į nakvynės namus "Sala". Praėjus pusantros valandos nuo rašytojo atgabenimo į buvusią blaivyklą jis rastas negyvas. Daugiau kaip du mėnesius trukę tyrimai parodė, kad G.Beresnevičius mirė sava mirtimi, dėl širdies veiklos sutrikimų. Vis dėlto kalbos apie žinomo veikėjo mirtį ilgai netilo, policijos pareigūnai viešai kaltinti numarinę rašytoją.
"Trečias brolis" nuo seno buvo vieta, kurioje policijos pareigūnus galima priskirti prie nuolatinių klientų. Įkaušę menininkai ar atsitiktiniai "Suokalbio" lankytojai ne vieną dešimtį kartų į darbą buvo paleidę kumščius. Tiesa, rimtesnių muštynių kildavo retai. "Suokalbis" garsėjo kaip viena iš nedaugelio kavinių, kuriose bohemos atstovai reiškėsi visiškai nevaržomi. Šokiai ant stalų (ir poguliai po stalais), nuolatinis grojimas visiškai nederančiu pianinu ir savų drabužių nuo svetimų neskiriantys klientai – tik nedidelė dalis istorijų, dėl kurių "Trečias brolis" buvo žinomas visame Vilniuje.
"Suokalbiui" užsidarius, bohemos atstovams bus sunku rasti kitą vietą, kurioje jie galėtų taip atvirai reikštis. Beje, daugelis nuolatinių "Trečio brolio" klientų kitose menininkų pamėgtose senamiesčio kavinėse yra nepageidaujami.
Naujausi komentarai