Seniausiame Lietuvos muziejuje Baubliuose tebėra dar jo įkūrėjo Dionizo Poškos aprašyti, prieš 200 metų esą iš durpyno iškasti kaulai. Iki šiol manyta, kad tai buvo mamuto šonkaulis, tačiau prof. Linas Daugnora nustatė, jog iškasena – apatinis banginio žandikaulis.
Ši sensacinga naujiena paaiškėjo, kai zooarcheologo L.Daugnoros buvo paprašyta įvertinti seniausiame Lietuvos muziejuje Baubliuose eksponuojamą senovinio gyvūno maždaug 2 m ilgio kaulą. Muziejininkai ilgą laiką buvo įsitikinę, kad jų turimas kaulas – mamuto. Tokios išvados buvo padarytos remiantis D.Poškos laiškais, kuriuose rašytojas teigia, kad jo įkurtame muziejuje yra mamuto šonkaulis.
Ištyrus paaiškėjo, kad tai visai ne mamuto, o mėlynojo banginio apatinio žandikaulio fragmentas.
„Yra versija, kad tas žandikaulio fragmentas iškastas durpyne šalia Bijotų, Šilalės rajone. Jei šitai yra tiesa, Lietuvoje – tai būtų pirmas atvejis, kai randamas jūrų žinduolio kaulas“, – sakė L.Daugnora.
Archeologas prof. Algirdas Girininkas įsitikinęs, kad Žemaitijos durpynuose mėlynojo banginio liekanų rasti neįmanoma.
„Jis negali būti iškastas iš durpyno. Iškasti tokio daikto durpyne, būkime sąžiningi, negalėjo niekas. Kaip mes galime iškasti banginio, kuris plaukioja jūrose, liekanas? Jis greičiausiai atvežtas iš kitur kaip koks suvenyras“, – teigė A.Girininkas.
Versijų esą galima sugalvoti įvairių. D.Poška buvo pirmasis žmogus Lietuvoje, kuris įkūrė visuomeninį muziejų. Savo laiškuose jis minėjo iškastus mamuto kaulus, bet ar tai – tas pats žandikaulis, informacijos nėra.
Kaulo amžiaus nustatyti mokslininkai kol kas negali.
Kad tai esąs banginio žandikaulis, padėjo išsiaiškinti kolegos iš Kylio biologijos muziejaus.
„Yra muziejuose nemažai dalykų, kai supainiojama kas yra kas. Nežinau, ar tai daroma iš blogos valios, ar iš nežinojimo. Svarbiausia, neapsijuokti“, – mano prof. Vladas Žulkus.
Naujausi komentarai