Akademinės muzikos koncertas – inteligentams atstoja priešnuodį prieš niūrančias rudenines nuotaikas. Styginių kvartetas „Collegium“ pasiūlys gyvybingų, įvairiuose pasaulio kraštuose kurtų kūrinių paletę.
Nuteiks pozityviai
Nuo šiandien VDU Didžiojoje auloje prasideda kamerinių koncertų ciklas. Muzikos vakarų sezoną pradės styginių kvartetas „Collegium“. Šiandienos koncerto akcentas – kompozitoriaus Philipo Glasso kūrinys „Styginių kvartetas Nr. 5“.
„F.Glassas Lietuvoje mažai skamba, nors pasaulyje jis labai žinomas ir mėgstamas tiek džiazo, tiek šiuolaikinės muzikos gerbėjų“, – kompozitorių pristatė kvarteto smuikininkė Ilona Klusaitė. „Collegium“ jo kūrinius atliks antrą kartą. Pirmą kartą jo kūrinius Lietuvoje buvo galima išgirsti kiek daugiau nei prieš dešimtmetį, kai buvo paminėta Jono Meko ir F. Glasso kūrybinės draugystės 35 metų sukaktis.
„Su F. Glassu nėra tekę patiems bendrauti, tačiau jis turi ryšių su Lietuva, nes bendravo su J. Meku, be to, F. Glasso pirmoji žmona režisierė Joana Akelaitis buvo lietuvių kilmės“, – atskleidė smuikininkė.
Šiame koncerte bus galima išgirsti ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio variacijas styginių kvartetui h-moll. „Šis kūrinys Lietuvoje labai retai atliekamas. Galbūt todėl, kad esame labai stereotipiškai mąstantys, esame įsikandę kokį nors vieną dalyką?“ – svarstė I. Klusaitė.
Koncerto pavadinimas „Perpetuum mobile“, išvertus iš lotynų kalbos, reiškia amžinai judantis, nesustojantis. „Koncerte skambėsianti muzika bus tarsi judėjimas. Rudenį norisi daugiau pozityvumo. Skambės ir Ástoro Piazzollos ciklas angelo tematika bei energinga Michaelo McLeano pjesė „Fandago“, – anonsavo I. Klusaitė.
Unikali iniciatyva
Daugiau nei valandą truksiantį koncertą ves filosofas, žurnalistas Mykolas Drunga. „Jis turi muzikinį išsilavinimą, yra muzikos žinovas, tad klausytojams trumpai pristatys kūrinių autorius“, – pasakojo kvarteto atstovė.
Apie 150 žiūrovų talpinančioje VDU Didžiojoje auloje vertinama akustika, kuri ypač tinka kamerinei muzikai. Tai pastebėję intelektualai nusprendė šioje erdvėje dažniau organizuoti akademinės muzikos koncertus ir susibūrė į Didžiosios aulos muzikos draugiją. Vienas iš jos įkūrėjų – VDU profesorius istorikas Egidijus Aleksandravičius.
„Kultūros žmonės vis mykia, kad trūksta erdvių, trūksta dar kažko, vadinasi, valdžia turi padėti. Laisvanoriškos veiklos, kuri būtų inteligentams prie veido, jos beveik nėra. Todėl ir sumanėme įkurti Didžiosios aulos muzikos draugiją, kuri organizuoja koncertus“, – dėstė A. Aleksandravičius.
Jo nuomone, draugijos veikla – tai nepastebėtas kultūros reiškinys Lietuvoje. Draugijai priklauso apie pusšimtis žmonių, tarp jų ir „Collegium“ muzikantės – I. Klusaitė (I smuikas), Dalia Aleksandravičienė (II smuikas), Žaneta Janonienė (altas), Asta Krištaponienė (violončelė).
„Lietuvos muzikos kultūros bėda ta, kad išskyrus džiazą, žiūrima į valdžios delną ir laukiama, ar duos valdžia, ar neduos. Todėl kažko spontaniško, nepriklausomo kultūrinio impulso pritrūksta“, – tęsė profesorius. Jo įsitikinimu, nepaisant to, kad „Collegium“ muzikantės dirba Kauno miesto simfoniniame orkestre, grodamos kvartetu jos turi visišką kūrybinę laisvę.
Netaiko į oficialią kultūrą
Styginių kvartetas, atkreipė dėmesį E. Aleksandravičius, yra ne kartą ėmęsis didelių, įdomių sumanymų, šio sezono pradžios koncertas tarsi primins juos.
F. Glasso kūrinys primins projektą „Philipas Glassas + Jonas Mekas = 35 šou!“ „Collegium“ kvarteto muzikiniuose sumanymuose dalyvavo dešimtys įžymių Lietuvos muzikantų, tarp jų – Petras Vyšniauskas, Saulius Šiaučiulis, Arvydas Jofė, Gintarė Skėrytė, Sabina Martinaitytė ir kiti.
Spontaniški projektai, pasak E. Aleksandravičiaus, tai muzikančių laisvanoriškos veiklos rezultatas. Tiesa, joms gelbsti rėmėjai, gerbėjai, visuomenininkai. „Kvartetas gyvena be oficialiosios, biudžeto pinigais maitinamos kultūros briaunos“, – pridūrė Didžiosios aulos muzikos draugijos, veikiančios apie 10 metų, aktyvistas E. Aleksandravičius.
Draugijos tikslas, jo žodžiais, – surasti artimesnį santykį tarp atlikėjo ir klausytojo. Dėl to į koncertus įvedama pokalbio, kiek plačiau pristatomi atlikėjai ir kūrinių autoriai, o po pasirodymų yra galimybė susitikti ir pabendrauti su muzikantais.
„Norisi sumažinti per sovietmetį iškastą didelį griovį tarp ant scenos stovinčiųjų ir esančių anapus rampos“, – reziumavo profesorius.
Kas? Didžiosios aulos muzikos draugijos sezono pradžios koncertas „Perpetuum mobile“.
Kur? VDU Didžiojoje auloje (Gimnazijos g. 7).
Kada? Spalio 8 d. 18 val.
Naujausi komentarai