Ideali žmona turi grįžti prie prievolių šeimoje, nes čia jos niekas nepakeis. Jei vyras per 5-6 valandas jos nepabučiuos, nereiškia, kad jos nemyli. Ji negali būti išlepusi, nes tai – vyro nelaimė. Ji turi nepamiršti, kad alkoholis ir rūkymas kenkia sveikatai, o veidelių ir lūpyčių dažymas išduoda sveikatos sutrikimą.
Ne – nusikaltėliams ir alkoholikams
Šeštadienį merginas nuo 18 metų ir jau gyvenimo mačiusias moteris Kauno miesto muziejus netradiciškai kvietė paminėti Kovo 8-ąją – "Smetoniškais kursais panelėms ir ponioms".
"Kaip tinkamai pasirinkti vyrą, kaip elgtis, kaip tvarkytis, kaip atrodyti, kad būtum verta idealios moteris bei žmonos vardo", – prieš prasidedant šmaikščiai paskaitai, kurios pabaigoje daugiau nei 50 merginų ir moterų puošėsi tarpukario laikų aksesuarais, gavo kursų baigimo pažymėjimą ir "Idealios žmonos atmintinę", – pasakojo Kauno miesto muziejaus edukatorė Gintarė Dusevičiūtė.
Iš tarpukario, ypač trečiojo-ketvirtojo dešimtmečio Lietuvos spaudos, daugiausiai – žurnalų "Moters pasaulis" bei "Ūkininkė" surinkta informacija dalyvėms kėlė ir šypsenas, ir susidomėjimą. Ypač intrigavo patarimai, kaip išsirinkti tinkamą vyrą, kaip rengtis, kaip atrodyti.
Tiek žmonos, tiek vyro gražumas yra svarbu, nes gražių tėvų būna gražūs vaikai. Per daug jauni ir per daug seni šeimos prieaugliui nėra gerai.
Geriausiai tinkamas vyro amžius – 20-25 metai. Reikia žiūrėti, kad vyro giminė būtų dora, gabi, darbšti, religinga, sveika ir ilgaamžė. Netinkami vedyboms silpnapročiai, negabūs, isterikai, tinginiai, apsileidėliai, alkoholikai, kriminalistai (nusikaltėliai – aut. pastaba).
Kai įsivyraus pavydas, negali būti ir laimės. Todėl padarysite klaidą, jei susituoksite su tuo, kuris jau pavyduliauja iki vestuvių. Kur nėra pasitikėjimo, ten nėra ir tikros laimės.
Kokainas dėl akių grožio?
Jurgita Valantienė beveik viską jau žinojo: moteris augo aristokratų šeimoje.
"Tiesa, esu per viduriuką – yra tinkamų vertybių iš tų laikų, ir iš šių, – prisipažino Jurgita. – Beje, tuomet išties buvo patariama nestovėti išsiskėtus, kojos turi būti greta viena kito, taip pat patarė į akis lašintis atropino, kad jos atrodytų drėgnesnės ir blizgėtų."
Tačiau kitas patarimas, kad akys būtų gražesnės ir į jas lašinti... kokaino, sukėlė audringą juoką.
"Negaliu plačiau komentuoti, tačiau ši informacija iš tuometinės spaudos", – teigė G.Dusevičiūtė.
"Reikės pasinaudoti patarimu dėl vyro amžiaus skirtumo. Nemažai to laikmečio vertybių man priimtinos, tačiau kai kurie dalykai šiuolaikinėms moterims juokingi", – prisipažino Aistė Čiginskaitė.
Mildą Kulakauskaitę sudomino tais laikais moterų naudojama kosmetika ir tinkamo vyro paieškos būdai: "Tačiau tų laikų modelis jau pasenęs".
Už šių laikų moters pasaulį pasisakė ir Edita Rėbždė: "Žmonija tobulėja ir šiuolaikinė moteris nėra tik namų šeimininkė, jos vaidmuo – ne tik prie namų ruošos. Ji siekia karjeros, gali save prižiūrėti moderniomis priemonėmis ir tuokiasi vėliau nei buvo rekomenduojama Smetonos laikais."
Gali reikalauti skaistybės pažymėjimo
Tarpukario laikais sužadėtuvės buvo griežtai reglamentuotos. Vyras ryte atsiųsdavo baltų gėlių žiedus.
Po to – sužadėtuvių žiedą su išgraviruota monograma. Moters inicialai būdavo ant jo žiedo. Sužadėtiniai žiedus nešiodavo ant bevardžio kairiosios rankos piršto, o po vestuvių užsidėdavo ant dešiniosios. Beje, nepatariama tuoktis meilės įkarštyje: tuomet buvo sakoma, kad greitai apsivesta, pusiau perkirsta.
"Po sužadėtuvių jie galėjo išeiti į viešumą, tačiau nedemonstruoti jausmų. Vyras galėjo pabučiuoti moteriai ranką ir tik kai niekas nemato – pasibučiuoti, – pasakojo Kauno miesto muziejaus edukatorė. – Ir nebuvo galima kartu gyventi nesusituokus. Moterys tais laikais nebuvo tokios palaidos, nors tuo metu laisvėjo mada, trumpėjo sijonai."
G. Dusevičiūtė išdavė ir pikantišką to laikmečio detalę, kuri nenuskambėjo edukacinės programos metu: "Vyrai galėdavo paprašyti sužadėtinės pažymos iš gydytojo, kad ji yra skaisti, o ginekologas privalėdavo apžiūrėti moterį ir išduoti tokią pažymą."
Ideali moteris taip pat turi nerūkyti, nevartoti alkoholio. Alkoholis visuomet kenkia moters sveikatai, gerti svaigalus ištekėjusioms moterims dar pavojingiau, nes jos ir šiaip tampa silpnesnės ir ligotesnės. Rūkančios pameta miegą ir apetitą, greitai išgelsta ir išrodo senos.
Idealios moterys turi anksti gulti ir keltis. Gimnastika moterų sveikatai yra labai išganinga. Kasdien reikia visą kūną nusiplauti šaltu vandeniu. Mėsos, taukų, sviesto reikia valgyti nedaug. Kuo daugiau valgyti pieno, daržovių, vaisių, duonos. Cukraus, kavos ir arbatos taip pat per daug nevartoti. Visų sveikiausia yra žemuogės, obuoliai ir apelsinai. Labiausiai sveikatai kenkia persivalgymas.
Valgio gaminimo ir siuvimo kursai
Vyro sąvokoje "gera žmona" – gera šeimininkė, tvarkinga ir patraukianti. Ideali žmona turi būti taip pat ir gera vyro draugė. Ji maloniai turi paremti gerus vyro sumanymus, užjausti nuovargyje. Turi mėgti švarą ir tvarką, pasistengti, kad vyras jos nematytų netvarkingai ir nešvariai apsivilkusios.
Ideali žmona turi suprasti, kad santuoka – nėra nuolatinis meilinimasis. Protinga žmona supras, kad jei vyras 5-6 valandas jos nepabučiuos, tai dar nereiškia, kad jis jos nemyli.
Moteris negali būti išlepusi, nes lepi moteris – vyro nelaimė. Nuo moters paremta, kad šeima būtų laimės, malonumo ir jaukumo židinys. Todėl pagrindinė moters prievolė rūpintis šeima ir nėra gerai, kai moterys eina dirbti į įstaigas. Lavintis galima ir kitais būdais – skaitymu, kursų lankymu. Tačiau suvis geriausiai ištekėjusiai moteriai būtų lankyti valgio gaminimo ar siuvimo kursus.
Pavyzdingas geros šeimininkės ūkis – gražus sodelis, darželis-daržas, švarūs kambariai, skanūs valgiai parodo moterų darbštumą ir išsilavinimą. Nepamirškite, kad vyras jaukiame bute atranda pasitenkinimą ir poilsį.
Virtuvė yra didžiausias sveikatos pranašas ir gydytojas. Paliks moteris virtuvę – jos vietoje kaulėta giltinė.
Gera šeimininkė niekados neieškos rakto, nepaliks bet kur savo buteliukų, nedės karštų indų ant dažytų stalų ir komodų, neduos grietinei persukti. Nekals vinies į sieną su samčiu ar dangčiu, nepaliks muilo vandenyje, nepaliks vienų vaikų be globos, niekados nepils žibalo į degančią žvakę, negamins valgio be druskos.
Tik išauklėta gali auklėti kitus
Moters tualetas (t.y. – rūbai, susišukavimas ir t.t.) turi prisitaikyti prie išsilavinimo, visuomenės padėties, turto, amžiaus ir vietos. Tikrai elegantiškas tualetas pasižymi paprastumu, švarumu ir geru skoniu. Mados turi būti padorios. Reikia vengti per daug ryškių spalvų. Apatiniai turi būti švarūs ir kuklus. Gražiausiai yra balti skalbiniai papuošti rimtu skoniu. Taip pat jie turi būti iš gerai skalbiamos medžiagos.
Pudra neišlygina raukšlių, o priešingai – jas padidina. Antakių ir blakstienų juodinimas, skruostų ir lūpų raudoninimas padaro iš moters lėlę, prie kurios jaučiama mažai pagarbos. Ypatingas moters papuošimas yra gražūs ir ilgi plaukai. Gražiausias moters papuošimas visuomet liks taurus ir geras būdas.
"Ir atminkite... – tęsė D. Dusevičiūtė. – Moteris tebūnie tyra, kaip rasas lašas, tvirtas ir švelni, kaip šilko siūlas, tiesi ir išdidi kaip palmė, paprasta kaip vyturys, kur tik vieną giesmę teturi. Teturi ji idealą, kurs jai skydu būtų, tebūnie ji darbšti kaip bitutė, teskleidžia aplink šilumą, kaip saulės spindulys, žiūri į gyvenimą rimtai ir linksmai, nepasiduoda nelaimingų valandų kartumui ir nesibijo rūpesčių kuriuos gyvenimas jai teikia. Ir moteris turi būti išauklėta, kad galėtų auklėti kitus."
Naujausi komentarai